Szczególnie narażeni na zatrucie tlenkiem węgla są użytkownicy mieszkań i domów, w których nadal do podgrzania ciepłej wody stosowane są piecyki gazowe. Problem ten dotyczy części mieszkań największej z mieleckich spółdzielni mieszkaniowych a w szczególności najstarszych osiedli miasta.
Pomimo sukcesywnej likwidacji piecyków gazowych i zastępowaniu ich podłączeniem bezpośrednio do sieci CWU, to niestety nie we wszystkich blokach istnieje techniczna możliwość wyeliminowania zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców, piecyków.
Dodatkowym problemem stojącym na drodze do kompleksowej likwidacji urządzeń jest konieczność wyrażenia zgody na takie działania, przez minimum 80% mieszkańców. Co z kolei wiąże się z wydatkiem blisko 2500 zł na jeden lokal mieszkalny, który musi ponieść właściciel.
Aby zminimalizować takie obciążenie finansowe, Spółdzielnia, po weryfikacji możliwości podłączenia do CWU, rozkłada płatność na raty.
Jednak z przyczyn technicznych nie wszędzie uda się w najbliższym czasie dokonać takich zmian, dlatego prowadzone są co roku akcje informacyjne mające na celu przypomnienie o właściwym użytkowaniu pomieszczeń i piecyków w nich zainstalowanych. Jedną z nich jest wyklejanie na klatkach schodowych bloków należących do Spółdzielni, plakatów informujących o tym, w jaki sposób uniknąć zatrucia tlenkiem węgla.
Oprócz spółdzielni mocno zaangażowaną grupą zawodową w kampanie informacyjne są kominiarze.
Musimy również pamiętać, że jeżeli nie zadbamy o to, aby został wykonany wymagany przepisami przegląd, przez wykwalifikowanego w tym zakresie mistrza kominiarskiego, to każda firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania za szkody wynikające z tego niedopatrzenia.