Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Fotowoltaika dla firm - czy warto instalować panele w 2023 r.?

Chcesz zainstalować fotowoltaikę dla swojej firmy, ale masz wątpliwości, czy to się wciąż opłaca? Sprawdź, jakie korzyści możesz mieć z instalacji fotowoltaicznej.

Prowadząc biznes z pewnością nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że fotowoltaika pozwala na obniżenie kosztów energii elektrycznej oraz zwiększenie niezależności energetycznej. Jeśli myślisz, że to tylko chwyt marketingowy, musimy wyprowadzić Cię z błędu. Fotowoltaika przynosi realne korzyści, co potwierdza rosnąca ilość i moc instalacji – tylko w ubiegłym roku do sieci dystrybucyjnej przyłączono 356 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 3,18 GW. Co więcej, fotowoltaika jest obecnie największym źródłem OZE w Polsce pod względem mocy zainstalowanej –  w ubiegłym roku zapewniła 4,5% energii wyprodukowanej w naszym kraju.

Rosnącą popularność PV napędza również niepewna sytuacja na rynkach energetycznych oraz podwyżki cen prądu z ostatnich miesięcy – nakłady na uregulowanie faktur za energię elektryczną w niektórych firmach wzrosły nawet 10-krotnie. Dla biznesu elektrownia fotowoltaiczna może się okazać skutecznym remedium w walce z podwyżkami cen. Jeśli rozważasz montaż instalacji dla swojej firmy, sprawdź 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na ten temat.

Mikroinstalacja do 50 kWp dla firmy nie wymaga pozwolenia

Zgodnie z ustawą o OZE, każdy podmiot, który korzysta z instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp ma status prosumenta. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, rolników jak i przedsiębiorców. Instalacja do 50 kWp to najszybsza droga do generowania oszczędności – nie wymaga ona pozwolenia na budowę oraz innych, często długotrwałych procedur urzędowych. 

Co jednak, jeśli zapotrzebowanie przedsiębiorstwa jest większe? Wtedy warto rozważyć instalację fotowoltaiki dla firm o mocy powyżej 50 kWp. Warto jednak wiedzieć, że wymaga ona większej inwestycji początkowej oraz bardziej skomplikowanych procedur związanych z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Dlatego dla inwestorów, którzy szukają szybkich oszczędności świetną opcją jest instalacja do  50 kWp oraz jej późniejsza rozbudowa. W każdym przypadku, przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z ekspertami i uzyskać fachową poradę od firmy, która się zajmuje montażem takich instalacji. Dobór mocy instalacji zależy nie tylko od zużycia energii w ciągu roku, ale od wielu innych czynników, które należy wziąć pod uwagę już na etapie doboru mocy instalacji. Pozwoli to na wybór optymalnego rozwiązania dla twojej firmy."

Koszty można obniżyć

Uważasz, że instalacja fotowoltaiczna dla biznesu to zbyt duży wydatek? Są sposoby, które mogą ułatwić instalację obniżając koszty należne do poniesienia. 

  • Kredyt na fotowoltaikę –  na rynku istnieje kilka kredytów komercercyjnych, które przeznaczone są na inwestycję w OZE. Atrakcyjne warunki finansowe sprawiają, że jest to opcja często wybierana przez firmy.
  • Leasing –  fotowoltaika dla klienta biznesowego jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, szczególnie przy wyborze finansowania poprzez leasing. Firmy takie jak Vosti oferują pomoc przy procesie leasingowym. Dzięki współpracy z wieloma leasingowcami, Klienci mają możliwość wyboru najkorzystniejszych opcji finansowania inwestycji  Przy obecnych cenach prądu, koszt leasingu jest zazwyczaj o wiele mniejszy niż oszczędności osiągane przez firmę dzięki instalacji, dlatego zwraca się ona już od pierwszego roku użytkowania.
  • Wrzucenie paneli w koszty firmy –  w sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne stanowią środek trwały firmy, możemy dokonać amortyzacji czyli rozłożenia w czasie wartości nabycia paneli. Wówczas miesięczne odpisy amortyzacyjne stanowią koszt firmy

Okres zwrotu z inwestycji może być naprawdę satysfakcjonujący

Mówiąc o zwrocie z inwestycji konieczne jest również, aby wspomnieć o kosztach. A te są oczywiście różne w zależności od tego, jaką drogą podąża inwestor – czy buduje elektrownię o mocy do 50 kWp czy stawia na większą instalację. Szacunkowe koszty instalacji 50-250 kW zależą między innymi od tego, gdzie chcemy postawić system (na dachu czy gruncie) oraz od kwestii związanych z podłączeniem systemu do sieci elektrycznej.

Jak już wspomnieliśmy – istotną częścią kosztów budowy instalacji powyżej 50 kWp są koszty związane z uzyskaniem dokumentów.  Koszt projektu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę wynosi zazwyczaj 20-40 tys. zł netto.

Instalacja fotowoltaiczna na centrum handlowym wykonana przez firmę Vosti w Woli Radziszowskiej (woj.małopolskie)

Fotowoltaika wpłynie pozytywnie na wizerunek Twojej firmy

W wielu branżach wizerunek firmy dbającej o środowisko, a co za tym idzie zdrowie swoich klientów, staje się coraz ważniejszym argumentem przy podejmowaniu decyzji zakupowych. 

Dziś każda firma powinna prowadzić swoją działalność zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami ekologii. Ochrona środowiska to bardzo ważny aspekt, który realnie może wpłynąć na to, jak potencjalni klienci i konkurencja postrzegają daną firmę. W tym kontekście instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie które nie tylko pomaga zaoszczędzić dodatkowe środki w budżecie firmy, ale także pozwala głośno powiedzieć, że Twoja firma dba o środowisko.

Warto wybrać wykonawcę z doświadczeniem

Przy instalacji dla biznesu ważne jest, aby wybrać solidnego i sprawdzonego wykonawcę, który prawidłowo doradzi i obliczy zapotrzebowanie Twojej firmy oraz przeprowadzi profesjonalny audyt. Istotne jest, aby specjalizował się on w instalacjach z projektem budowlanym – powyżej 50 kWp oraz mikroinstalacjach do 50 kWp.

Zweryfikuj również jak długo dana firma jest na rynku i jak wiele wykonała instalacji - to najlepiej świadczy o jej doświadczeniu i profesjonalizmie. Ważnymi czynnikami jest także ubezpieczenie OC wykonawcy, własny dział serwisowy oraz jakościowe produkty wykorzystywane do instalacji. 

Instalacja fotowoltaiczna wykonana przez firmę Vosti w Modlnicy (woj.małopolskie)

Podsumowując – fotowoltaika dla Twojej firmy w 2023 roku może być naprawdę dobrą inwestycją. Nie tylko pomoże Ci ograniczyć wydatki na energię elektryczną i zmniejszyć emisję CO2. Zwiększy również atrakcyjność Twojego przedsiębiorstwa jako przyjaznego środowisku. 

Przed podjęciem decyzji o instalacji, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować koszty inwestycji i korzyści, a także skonsultować się z profesjonalistą w tej dziedzinie takim jak np. firma Vosti, która ma doświadczenie w realizacjach B2B na terenie całej Polski, w tym również w powiecie tarnowskim, mieleckim czy wielickim. 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Serdecznie zapraszamy na XX Targi Edukacyjne, które odbędą się 3 kwietnia 2025 roku w godzinach 09:00 – 14:00 w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu przy ul. Solskiego 1.Celem Targów jest zaprezentowanie przez szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu mieleckiego kierunków kształcenia oraz obowiązujących zasad przyjęć na rok szkolny 2025/2026. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady z doradztwa zawodowego i biznesu prowadzone przez ekspertów, które pomogą młodym ludziom lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i możliwości na rynku pracy.Inicjatywa nasza skierowana jest do uczniów klas ósmych, ich rodziców i nauczycieli.Targi Edukacyjne to nie tylko źródło informacji, ale także przestrzeń do nawiązania kontaktów i budowania relacji między uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz przedstawicielami szkół i firm.Organizatorem Targów nieprzerwalnie od pierwszej edycji jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu przy wsparciu działającego przy szkole Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych „EKONOMIK.MIELEC”.Partnerami tegorocznej edycji Targów są:Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w MielcuPatronat honorowy nad Targami objęli:Marszałek Województwa PodkarpackiegoPodkarpacki Kurator OświatyStarosta Powiatu MieleckiegoPrezydent Miasta MielcaData rozpoczęcia wydarzenia: 03.04.2025
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test