Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Fotowoltaika dla firm - czy warto instalować panele w 2023 r.?

Chcesz zainstalować fotowoltaikę dla swojej firmy, ale masz wątpliwości, czy to się wciąż opłaca? Sprawdź, jakie korzyści możesz mieć z instalacji fotowoltaicznej.

Prowadząc biznes z pewnością nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że fotowoltaika pozwala na obniżenie kosztów energii elektrycznej oraz zwiększenie niezależności energetycznej. Jeśli myślisz, że to tylko chwyt marketingowy, musimy wyprowadzić Cię z błędu. Fotowoltaika przynosi realne korzyści, co potwierdza rosnąca ilość i moc instalacji – tylko w ubiegłym roku do sieci dystrybucyjnej przyłączono 356 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 3,18 GW. Co więcej, fotowoltaika jest obecnie największym źródłem OZE w Polsce pod względem mocy zainstalowanej –  w ubiegłym roku zapewniła 4,5% energii wyprodukowanej w naszym kraju.

Rosnącą popularność PV napędza również niepewna sytuacja na rynkach energetycznych oraz podwyżki cen prądu z ostatnich miesięcy – nakłady na uregulowanie faktur za energię elektryczną w niektórych firmach wzrosły nawet 10-krotnie. Dla biznesu elektrownia fotowoltaiczna może się okazać skutecznym remedium w walce z podwyżkami cen. Jeśli rozważasz montaż instalacji dla swojej firmy, sprawdź 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na ten temat.

Mikroinstalacja do 50 kWp dla firmy nie wymaga pozwolenia

Zgodnie z ustawą o OZE, każdy podmiot, który korzysta z instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp ma status prosumenta. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, rolników jak i przedsiębiorców. Instalacja do 50 kWp to najszybsza droga do generowania oszczędności – nie wymaga ona pozwolenia na budowę oraz innych, często długotrwałych procedur urzędowych. 

Co jednak, jeśli zapotrzebowanie przedsiębiorstwa jest większe? Wtedy warto rozważyć instalację fotowoltaiki dla firm o mocy powyżej 50 kWp. Warto jednak wiedzieć, że wymaga ona większej inwestycji początkowej oraz bardziej skomplikowanych procedur związanych z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Dlatego dla inwestorów, którzy szukają szybkich oszczędności świetną opcją jest instalacja do  50 kWp oraz jej późniejsza rozbudowa. W każdym przypadku, przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z ekspertami i uzyskać fachową poradę od firmy, która się zajmuje montażem takich instalacji. Dobór mocy instalacji zależy nie tylko od zużycia energii w ciągu roku, ale od wielu innych czynników, które należy wziąć pod uwagę już na etapie doboru mocy instalacji. Pozwoli to na wybór optymalnego rozwiązania dla twojej firmy."

Koszty można obniżyć

Uważasz, że instalacja fotowoltaiczna dla biznesu to zbyt duży wydatek? Są sposoby, które mogą ułatwić instalację obniżając koszty należne do poniesienia. 

  • Kredyt na fotowoltaikę –  na rynku istnieje kilka kredytów komercercyjnych, które przeznaczone są na inwestycję w OZE. Atrakcyjne warunki finansowe sprawiają, że jest to opcja często wybierana przez firmy.
  • Leasing –  fotowoltaika dla klienta biznesowego jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, szczególnie przy wyborze finansowania poprzez leasing. Firmy takie jak Vosti oferują pomoc przy procesie leasingowym. Dzięki współpracy z wieloma leasingowcami, Klienci mają możliwość wyboru najkorzystniejszych opcji finansowania inwestycji  Przy obecnych cenach prądu, koszt leasingu jest zazwyczaj o wiele mniejszy niż oszczędności osiągane przez firmę dzięki instalacji, dlatego zwraca się ona już od pierwszego roku użytkowania.
  • Wrzucenie paneli w koszty firmy –  w sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne stanowią środek trwały firmy, możemy dokonać amortyzacji czyli rozłożenia w czasie wartości nabycia paneli. Wówczas miesięczne odpisy amortyzacyjne stanowią koszt firmy

Okres zwrotu z inwestycji może być naprawdę satysfakcjonujący

Mówiąc o zwrocie z inwestycji konieczne jest również, aby wspomnieć o kosztach. A te są oczywiście różne w zależności od tego, jaką drogą podąża inwestor – czy buduje elektrownię o mocy do 50 kWp czy stawia na większą instalację. Szacunkowe koszty instalacji 50-250 kW zależą między innymi od tego, gdzie chcemy postawić system (na dachu czy gruncie) oraz od kwestii związanych z podłączeniem systemu do sieci elektrycznej.

Jak już wspomnieliśmy – istotną częścią kosztów budowy instalacji powyżej 50 kWp są koszty związane z uzyskaniem dokumentów.  Koszt projektu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę wynosi zazwyczaj 20-40 tys. zł netto.

Instalacja fotowoltaiczna na centrum handlowym wykonana przez firmę Vosti w Woli Radziszowskiej (woj.małopolskie)

Fotowoltaika wpłynie pozytywnie na wizerunek Twojej firmy

W wielu branżach wizerunek firmy dbającej o środowisko, a co za tym idzie zdrowie swoich klientów, staje się coraz ważniejszym argumentem przy podejmowaniu decyzji zakupowych. 

Dziś każda firma powinna prowadzić swoją działalność zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami ekologii. Ochrona środowiska to bardzo ważny aspekt, który realnie może wpłynąć na to, jak potencjalni klienci i konkurencja postrzegają daną firmę. W tym kontekście instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie które nie tylko pomaga zaoszczędzić dodatkowe środki w budżecie firmy, ale także pozwala głośno powiedzieć, że Twoja firma dba o środowisko.

Warto wybrać wykonawcę z doświadczeniem

Przy instalacji dla biznesu ważne jest, aby wybrać solidnego i sprawdzonego wykonawcę, który prawidłowo doradzi i obliczy zapotrzebowanie Twojej firmy oraz przeprowadzi profesjonalny audyt. Istotne jest, aby specjalizował się on w instalacjach z projektem budowlanym – powyżej 50 kWp oraz mikroinstalacjach do 50 kWp.

Zweryfikuj również jak długo dana firma jest na rynku i jak wiele wykonała instalacji - to najlepiej świadczy o jej doświadczeniu i profesjonalizmie. Ważnymi czynnikami jest także ubezpieczenie OC wykonawcy, własny dział serwisowy oraz jakościowe produkty wykorzystywane do instalacji. 

Instalacja fotowoltaiczna wykonana przez firmę Vosti w Modlnicy (woj.małopolskie)

Podsumowując – fotowoltaika dla Twojej firmy w 2023 roku może być naprawdę dobrą inwestycją. Nie tylko pomoże Ci ograniczyć wydatki na energię elektryczną i zmniejszyć emisję CO2. Zwiększy również atrakcyjność Twojego przedsiębiorstwa jako przyjaznego środowisku. 

Przed podjęciem decyzji o instalacji, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować koszty inwestycji i korzyści, a także skonsultować się z profesjonalistą w tej dziedzinie takim jak np. firma Vosti, która ma doświadczenie w realizacjach B2B na terenie całej Polski, w tym również w powiecie tarnowskim, mieleckim czy wielickim. 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test