Jak wykazały wyniki Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych z 2019 roku, prowadzone co dwa lata, na terenie Polski znajduje się 30330 osób bezdomnych, z czego 83,6 % stanowią mężczyźni, natomiast 4961 osób to kobiety.
Pomimo zauważalnego spadku w ilości tych osób w stosunku do roku 2017, to problem nadal jest olbrzymi.
Większość bezdomnych przebywa na co dzień w przestrzeni publicznej, ponieważ możliwość uzyskania pomocy, bardzo często związana jest z różnego rodzaju wymaganiami stawianymi ze strony instytucji pomocowych, co regulują przepisy.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizując stawiane przed nim zadania, głównie informuje o możliwościach pomocy, z jakich osoby borykające się z problemem bezdomności mogą skorzystać.
Jak mówi Ustawa o Pomocy Społecznej, opieka nad osobami bezdomnymi należy do zadań własnych gminy, a ma ona polegać między innymi na pomocy w postaci udzielenia tymczasowego schronienia, poprzez zapewnienie miejsca w noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych.
Na terenie miasta istnieje schronisko wraz z noclegownią prowadzone przez organizację działającą od przeszło 30 lat, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Mieleckie, wyręczając tym samym z tych zadań samą Gminę.
Ponadto na terenie obiektu istnieje również sezonowa ogrzewalnia, z której może skorzystać każdy, kto z jakichś powodów pozostał w Mielcu bez możliwości schronienia. Noclegownia natomiast to działające cały rok, czynne w sezonie zimowym od 18:00 do 8:00.
Bardzo często osoby trafiające do schroniska, znajdujące tam bezpieczną przystań, rozpoczynają proces readaptacyjny. Zaczynają dbać o zdrowie, czy kompletują dokumenty niezbędne do uzyskania świadczeń socjalnych, rentowych czy pomocy społecznej.
Prowadzenie tak rozbudowanej instytucji pomocowej, jaką jest Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Mieleckie, wymaga niebagatelnych nakładów finansowych. Wejście w życie nowej ustawy o pomocy społecznej spowodowało nałożenie na podmiot dodatkowych obciążeń. Roczny koszt utrzymania placówki to kwota rzędu 500 tysięcy złotych.
Miasto, wzorem lat ubiegłych, za wypełnianie zadań własnych gminy przez Towarzystwo, również w tym roku wsparło finansowo schronisko kwotą 340 tysięcy złotych.
Wsparciem dla ośrodka są również fundusze pozyskiwane z innych gmin, które nie posiadając schroniska dla bezdomnych, a przekazując przebywające na ich terenie osoby do mieleckiej placówki, muszą partycypować w kosztach ich utrzymania. Czy jednak apele Św. Alberta o lokalny patriotyzm w tym zakresie przyniosą wystarczające wsparcie, i schronisko będzie funkcjonowało w przyszłym roku? Uzasadnionych obaw jest mnóstwo.