Dotyczyć one będą nie tylko kierowców samochodów osobowych, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zmiany te to między innymi wysokość mandatów karnych, jakie będzie mógł nałożyć podczas kontroli drogowej funkcjonariusz policji.
Dotychczas istniała możliwość tak zwanego skasowania ilości punktów na zasadzie odbycia szkolenia w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego dwa razy do roku. Od nowego roku takiej możliwości nie będzie, co w przypadku niektórych kierowców może stać się dotkliwym problemem.
Co bardzo istotne, ilość punktów będzie miała wpływ na wysokość obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Kolejną istotną zmianą, jaka czeka kierowców, jest znaczne zwiększenie kary finansowej, jaką może nałożyć Sąd za wykroczenie drogowe w przypadku nieprzyjęcia mandatu.
Spore kontrowersje wśród użytkowników dróg, budzi wprowadzona już w tym roku zmiana w przepisach, dotycząca podniesienia bezpieczeństwa osób korzystających z przejścia dla pieszych.
Od czerwca pierwszeństwo na takim przejściu ma pieszy, który sygnalizuje zamiar wejścia na nie, a nie dopiero ten, który na przejściu już się znajduje. Nowy rok obok kontynuacji funkcjonowania tego przepisu zaostrzy sankcje za jego nieprzestrzeganie.
Pieszy z kolei musi pamiętać o tym, że podczas przejścia w miejscu do tego wyznaczonym, nie może on korzystać z urządzeń elektronicznych, które mogą rozpraszać jego uwagę, jak na przykład telefon komórkowy.
Kolejną ważną zmianą będzie kierowanie pojazdem bez ważnych uprawnień. Dotychczas, mogło się to skończyć najwyżej mandatem karnym w wysokości do 500 złotych. Po 31 stycznia kwota ta urośnie do 1500 zł.
Obligatoryjnie kierowca taki otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów.
Należy pamiętać, iż będzie to Sądowy zakaz, a jego złamanie kwalifikowane będzie jako przestępstwo, za które przewidywane są o wiele większe konsekwencje, niż te wyciągane dotychczas od wieloletnich recydywistów poruszających się po naszych drogach bez stosownych uprawnień.