Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Relikwie rodziny Ulmów wprowadzone do kościoła w Tuszowie Narodowym

Beatyfikacja rodziny Ulmów w Markowej odbyła się 10 września ubiegłego roku, tego dnia kościół katolicki ogłosił Józefa i Wiktorię  Ulmów wraz z siedmiorgiem ich dzieci błogosławionymi.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Rodzina ta podczas II wojny światowej we własnym domu ukrywała rodzinę żydowską i za ten heroiczny czyn zostali rozstrzelani przez hitlerowców. 

Józef i Wiktoria to rodzina, to małżeństwo, które niesie ze sobą ponad czasowy przekaz, przekaz miłości, przekaz wzajemnego szacunku, przekaz wzajemnej pomocy oraz takich ludzkich, codziennych relacji z najbliższymi, ale i sąsiadami bliższymi i dalszymi i myślę, że ten ponadczasowy przekaz jest dzisiaj bardzo łatwo odczytywalny przez człowieka, który stłamszony niekiedy nawałem informacji negatywnych, przykrych, trudnych, tragicznych szuka też pociechy i szuka takich przestrzeni, w których mógłby czuć się dobrze, w których mógłby odkryć piękno życia codziennego, piękno miłości rodzinnej, małżeńskiej, piękno relacji z sąsiadami. Jestem przekonany, że rodzina Ulmów, błogosławiona, ogłoszona przez kościół  błogosławionymi, jest takim dobrym przykładem - mówi ks. Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii Metropolitarnej w Przemyślu.

W niedzielę 22 września, relikwie błogosławionej rodziny na stałe zagościły w kościele parafialnym w Tuszowie Narodowym.

Rodziny przeżywają kryzys a rodzina Ulmów, która została rok temu wyniesiona na ołtarze, dana jako przykład dla rodzin, może wnieść i uświęcać nasze rodziny i można do nich bez obawy pytać o problemy, jak rozwiązywać te problemy w rodzinach, jak wychowywać dzieci - mówi ks. Wiesław Konior, proboszcz parafii w Tuszowie Narodowym.

Starania proboszcza parafii o uzyskanie relikwii rodziny Ulmów rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Dodajmy, że w grudniu ubiegłego roku, rodzina Ulmów została ogłoszona Patronami Podkarpacia, przez władze samorządowe w roku jubileuszu 25-lecia samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nasza parafia i w ogóle gmina współpracuje z IPN-em oddział w Rzeszowie i dzięki zezwoleniu Pana dyrektora przez całe wakacje gościliśmy wystawę poświęconą rodzinie Ulmów a owocem tej wystawy dzisiaj otrzymaliśmy relikwie z Kurii Metropolitarnej w Przemyślu - dodał ks. Wiesław Konior, proboszcz parafii w Tuszowie Narodowym.

Od wielu lat Instytut Pamięci Narodowej włączył się w tą historię dlatego, że wiceprezes IPN-u Mateusz Szpytma jest spokrewniony z rodziną Ulmów, jego babcia była siostrą Wiktorii i stąd się zaczęło, najpierw napisał małą publikację, potem stworzył album, potem powstały pierwsze wystawy o pomocy, o ratowaniu podczas II wojny światowej przez Polaków oczywiście Żydów i  potem ta historia na światło dzienne wyszła. My przygotowaliśmy zarówno wystawę, która tutaj przez wakacje była prezentowana "Śmierć za człowieczeństwo, rodzina Ulmów", też podejmowaliśmy szczątki, braliśmy udział w beatyfikacji. W Tuszowie gościmy już po raz kolejny kolega Wojciech Hanus, który jest badaczem stosunków polsko-żydowskich miał prelekcje tutaj wystąpienie. To jest ważna postać, ważna rodzina i można powiedzieć, że przez tą beatyfikację, to jest nasza rodzina, która się za nami wstawia i mamy orędowników w niebie dzięki temu - mówi Katarzyna Gajda-Bator, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie.

Są to plany Boże i wydaje się, że właśnie ten czas, w którym tak bardzo atakowana jest rodzina, kiedy dzietność w naszej Ojczyźnie dramatycznie spada, co zagraża już wymienialności pokoleń i przyszłości naszej Ojczyzny, że to właśnie ten czas Pan Bóg wybrał aby wydobyć ze skarbca kościoła, po tych prawie 80-ciu latach tą rodzinę i ukazać ją całemu światu - podkreślił ks. Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii Metropolitarnej w Przemyślu.

Dziś relikwie rodziny Ulmów znajdują się już na wszystkich kontynentach świata. Dodajmy, że w tym roku w tuszowskiej parafii, odbyły się podobne uroczystości, podczas których do kościoła wprowadzone zostały relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
VII Mieleckie Dni Seniora VII Mieleckie Dni Seniora W dniach 7-12 października 2024 r. Mielec stanie się centrum wydarzeń kulturalnych i społecznych skierowanych do seniorów, podczas VII Mieleckich Dni Seniora. Tegoroczna edycja obfituje w liczne atrakcje, integrujące lokalną społeczność, a także gości z zagranicy.Przed nami VII Mieleckie Dni Seniora. W dniach 7-12 października w naszym mieście odbędą się liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i integracyjne. To będzie cały tydzień pełen atrakcji, a punktem kulminacyjnym będzie Wielki Finał, zaplanowany na 12 października w Hali MOSiR, z barwnym korowodem oraz koncertem Alexandra Martineza, znanego tancerza i piosenkarza. – Dni Seniora to czas pełen atrakcji dla naszych seniorów, sprzyjający integracji międzypokoleniowej i wspólnemu spędzaniu czasu wolnego - podkreśla Radosław Swół, Prezydent Miasta Mielca. - Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w tych szczególnych wydarzeniach – dodaje.Obchody rozpoczną się 7 października przekazaniem symbolicznego klucza do bram miasta przez Prezydenta Miasta Mielca na ręce seniorów. 8 października seniorzy będą mieli okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne podczas otwarcia wystawy prac w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu. Z kolei 9 października przewidziano wycieczkę autokarową po Mielcu z udziałem francuskiej delegacji, a po niej spotkanie integracyjne w Nadleśnictwie Tuszyma. Tego samego dnia seniorzy będą kibicować polskiej reprezentacji U19 w meczu z Maltą.Kolejne dni to wieczór francuski i literacki, połączony z konkursem jednego wiersza (10 października), a także dzień zdrowia i bezpieczeństwa, który odbędzie się 11 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zagadnienia zdrowego stylu życia i profilaktyki uniwersalnej będą tematem przewodnim tego dnia.Wielki Finał VII Mieleckich Dni Seniora odbędzie się 12 października w Hali MOSiR Mielec, gdzie seniorzy i młodsi uczestnicy będą mogli podziwiać bogaty program artystyczny. Wystąpią: Formacja Taneczna „Gracja” i Zespół Wokalno-Muzyczny Senior SHOW działające przy MUTW, a także goście z partnerskiego miasta Morlaix we Francji. Na scenie zaprezentuje się również Julia Podraza z piosenką francuską, dziecięcy Zespół „Kameleon” oraz Młodzieżowa Rada Miejska. Wydarzenie uświetni pokaz mody „Parisian Chic” oraz koncert Alexandra Martineza – tancerza i piosenkarza, który z pewnością dostarczy wielu pozytywnych emocji.Wszystkich mieszkańców Mielca, bez względu na wiek, serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych z myślą o aktywizacji seniorów!Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.10.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test