Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Relikwie rodziny Ulmów wprowadzone do kościoła w Tuszowie Narodowym

Beatyfikacja rodziny Ulmów w Markowej odbyła się 10 września ubiegłego roku, tego dnia kościół katolicki ogłosił Józefa i Wiktorię  Ulmów wraz z siedmiorgiem ich dzieci błogosławionymi.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Rodzina ta podczas II wojny światowej we własnym domu ukrywała rodzinę żydowską i za ten heroiczny czyn zostali rozstrzelani przez hitlerowców. 

Józef i Wiktoria to rodzina, to małżeństwo, które niesie ze sobą ponad czasowy przekaz, przekaz miłości, przekaz wzajemnego szacunku, przekaz wzajemnej pomocy oraz takich ludzkich, codziennych relacji z najbliższymi, ale i sąsiadami bliższymi i dalszymi i myślę, że ten ponadczasowy przekaz jest dzisiaj bardzo łatwo odczytywalny przez człowieka, który stłamszony niekiedy nawałem informacji negatywnych, przykrych, trudnych, tragicznych szuka też pociechy i szuka takich przestrzeni, w których mógłby czuć się dobrze, w których mógłby odkryć piękno życia codziennego, piękno miłości rodzinnej, małżeńskiej, piękno relacji z sąsiadami. Jestem przekonany, że rodzina Ulmów, błogosławiona, ogłoszona przez kościół  błogosławionymi, jest takim dobrym przykładem - mówi ks. Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii Metropolitarnej w Przemyślu.

W niedzielę 22 września, relikwie błogosławionej rodziny na stałe zagościły w kościele parafialnym w Tuszowie Narodowym.

Rodziny przeżywają kryzys a rodzina Ulmów, która została rok temu wyniesiona na ołtarze, dana jako przykład dla rodzin, może wnieść i uświęcać nasze rodziny i można do nich bez obawy pytać o problemy, jak rozwiązywać te problemy w rodzinach, jak wychowywać dzieci - mówi ks. Wiesław Konior, proboszcz parafii w Tuszowie Narodowym.

Starania proboszcza parafii o uzyskanie relikwii rodziny Ulmów rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Dodajmy, że w grudniu ubiegłego roku, rodzina Ulmów została ogłoszona Patronami Podkarpacia, przez władze samorządowe w roku jubileuszu 25-lecia samorządu Województwa Podkarpackiego.

Nasza parafia i w ogóle gmina współpracuje z IPN-em oddział w Rzeszowie i dzięki zezwoleniu Pana dyrektora przez całe wakacje gościliśmy wystawę poświęconą rodzinie Ulmów a owocem tej wystawy dzisiaj otrzymaliśmy relikwie z Kurii Metropolitarnej w Przemyślu - dodał ks. Wiesław Konior, proboszcz parafii w Tuszowie Narodowym.

Od wielu lat Instytut Pamięci Narodowej włączył się w tą historię dlatego, że wiceprezes IPN-u Mateusz Szpytma jest spokrewniony z rodziną Ulmów, jego babcia była siostrą Wiktorii i stąd się zaczęło, najpierw napisał małą publikację, potem stworzył album, potem powstały pierwsze wystawy o pomocy, o ratowaniu podczas II wojny światowej przez Polaków oczywiście Żydów i  potem ta historia na światło dzienne wyszła. My przygotowaliśmy zarówno wystawę, która tutaj przez wakacje była prezentowana "Śmierć za człowieczeństwo, rodzina Ulmów", też podejmowaliśmy szczątki, braliśmy udział w beatyfikacji. W Tuszowie gościmy już po raz kolejny kolega Wojciech Hanus, który jest badaczem stosunków polsko-żydowskich miał prelekcje tutaj wystąpienie. To jest ważna postać, ważna rodzina i można powiedzieć, że przez tą beatyfikację, to jest nasza rodzina, która się za nami wstawia i mamy orędowników w niebie dzięki temu - mówi Katarzyna Gajda-Bator, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie.

Są to plany Boże i wydaje się, że właśnie ten czas, w którym tak bardzo atakowana jest rodzina, kiedy dzietność w naszej Ojczyźnie dramatycznie spada, co zagraża już wymienialności pokoleń i przyszłości naszej Ojczyzny, że to właśnie ten czas Pan Bóg wybrał aby wydobyć ze skarbca kościoła, po tych prawie 80-ciu latach tą rodzinę i ukazać ją całemu światu - podkreślił ks. Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii Metropolitarnej w Przemyślu.

Dziś relikwie rodziny Ulmów znajdują się już na wszystkich kontynentach świata. Dodajmy, że w tym roku w tuszowskiej parafii, odbyły się podobne uroczystości, podczas których do kościoła wprowadzone zostały relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Serdecznie zapraszamy na XX Targi Edukacyjne, które odbędą się 3 kwietnia 2025 roku w godzinach 09:00 – 14:00 w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu przy ul. Solskiego 1.Celem Targów jest zaprezentowanie przez szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu mieleckiego kierunków kształcenia oraz obowiązujących zasad przyjęć na rok szkolny 2025/2026. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady z doradztwa zawodowego i biznesu prowadzone przez ekspertów, które pomogą młodym ludziom lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i możliwości na rynku pracy.Inicjatywa nasza skierowana jest do uczniów klas ósmych, ich rodziców i nauczycieli.Targi Edukacyjne to nie tylko źródło informacji, ale także przestrzeń do nawiązania kontaktów i budowania relacji między uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz przedstawicielami szkół i firm.Organizatorem Targów nieprzerwalnie od pierwszej edycji jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu przy wsparciu działającego przy szkole Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych „EKONOMIK.MIELEC”.Partnerami tegorocznej edycji Targów są:Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w MielcuPatronat honorowy nad Targami objęli:Marszałek Województwa PodkarpackiegoPodkarpacki Kurator OświatyStarosta Powiatu MieleckiegoPrezydent Miasta MielcaData rozpoczęcia wydarzenia: 03.04.2025
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test