Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Co zrobić w sytuacji zaginięcia seniora?

Od stycznia do końca września tego roku na terenie naszego kraju zarejestrowano 1551 zaginięć osób w wieku 60+. Przytoczone dane, pochodzące z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP), nie odzwierciedlają jednak skali problemu. Nie zawierają bowiem zgłoszeń zakończonych na etapie interwencji, gdzie zaginięcie seniora trwało na tyle krótko, że nie zostało formalnie zarejestrowane w policyjnej bazie danych osób zaginionych. W dzisiejszym materiale przygotowanym na potrzeby kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM, zainicjowanej przez Komendę Główną Policji, otrzymacie Państwo informacje i wskazówki pomocne w sytuacji zaginięcia Waszego podopiecznego.

„Mężczyzna, lat 67, wyszedł z domu prawdopodobnie we wczesnych godzinach rannych. Żona zauważyła jego nieobecność około 9 rano. Choruje na Alzheimera, kontakt z zaginionym jest utrudniony. Ma problemy z pamięcią i komunikacją. Niezdolny do samodzielnej egzystencji.” – to kolejny autentyczny wpis zgłoszenia dotyczącego zaginięcia  osoby z policyjnego Systemu Wspomagania Dowodzenia.

W przypadku osób w wieku senioralnym choroba Alzheimera jest częstą, choć nie jedyną przyczyną zaginięcia podawaną przez zgłaszających. W jej zaawansowanym stadium chory jest niemal całkowicie zdany na członków rodziny lub opiekunów. Senior przestaje radzić sobie z codziennymi czynnościami, nie rozpoznaje bliskich mu osób, potrafi zabłądzić w znanej okolicy. Zdarza się, że w takiej sytuacji, mimo zapewnionej całodobowej opieki, oddali się i nie będzie mógł trafić z powrotem do domu.

Wśród innych powodów zaginięć osób w starszym wieku należy wymienić wypadki losowe, które wynikają ze słabszej kondycji fizycznej seniora a także zmian psychicznych związanych z procesami starzenia. Pamiętając o tym, że są to osoby szczególnie podatne na różnego sytuacje zagrażające ich życiu czy zdrowiu, czego przykładem są właśnie zaginięcia, nie zwlekajmy z naszą reakcją na dłuższą nieobecność seniora lub inny niepokojący nas sygnał związany z brakiem kontaktu z naszym podopiecznym.

Kiedy zatem zgłosić zaginięcie seniora na Policję?  Od czego zacząć poszukiwania? - Pamiętajmy, że w każdym przypadku, gdy zaginie osoba, kluczową kwestią dla pomyślnego zakończenia poszukiwań jest czas. Dlatego tak ważna jest nasza szybka reakcja i współpraca z Policją.

Jakie kroki należy zatem podjąć, gdy zaginie nasz bliski? Pomoże Ci w tym nasza policyjna „checklista”.

  • Natychmiast zawiadom Policję! Możesz zadzwonić na numer alarmowy 112 albo zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.
  • Przygotuj najważniejsze informacje dotyczące Twojego podopiecznego, o jakie z pewnością zapyta policjant przyjmujący Twoje zgłoszenie:
    • Imię i nazwisko, numer PESEL lub datę urodzenia, adres ostatniego miejsca zamieszkania,
    • numer telefonu seniora oraz informację czy posiada przy sobie dodatkowe urządzenie pozwalające na monitorowanie jego położenia,
    • szczegółowy rysopis osoby zaginionej (wzrost, budowa ciała, kolor i długość włosów, kolor oczu) oraz charakterystyczne cechy i posiadane znaki szczególne;
    • dane na temat stanu zdrowia i przyjmowanych leków, kondycja psychofizyczna;
    • ulubione zajęcia, miejsca, dane kontaktowe do rodziny, przyjaciół i znajomych;
    • szczegółowe informacje dotyczące okoliczności zaginięcia a także to, jak mógł być ubrany;
    • ważne fakty z życia seniora (ostatnie miejsce pracy, wcześniejsze miejsca zamieszkania, istotne dla niego wydarzenia z przeszłości).
  • Przekaż policjantom aktualną fotografię osoby zaginionej i wszystkie inne informacje mogące w Twojej ocenie pomóc w poszukiwaniach. Pamiętaj, aby niczego nie pomijać ani nie zatajać.
  • Zgłoś zaginięcie podopiecznego do Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, gdzie otrzymasz dodatkową pomoc i wsparcie.
  • Sprawdź najczęściej odwiedzane i ulubione miejsca podopiecznego.
  • Rozpowszechnij informację o zaginięciu seniora w najbliższej okolicy, na portalach społecznościowych i w lokalnych mediach.
  • Nie bój się poprosić o pomoc rodzinę, przyjaciół i znajomych. Pamiętaj, że w tej trudnej sytuacji nie jesteś sam.
  • Utrzymuj kontakt z Policją i przekazuj wszystkie nowe informacje, które mogą pomóc w poszukiwaniach.
  • Zadbaj, by w miejscu zamieszkania zaginionego, ktoś na niego czekał, kiedy wróci.

Koniecznie powiadom Policję i odwołaj poszukiwania w sytuacji, gdy Twój podopieczny wróci do domu!

***

Kampania #JestemTuCZEKAM przygotowana została przez Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji oraz Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji. Partnerami akcji są: Fundacja “ITAKA”- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenie Alzheimer Polska.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
VII Mieleckie Dni Seniora VII Mieleckie Dni Seniora W dniach 7-12 października 2024 r. Mielec stanie się centrum wydarzeń kulturalnych i społecznych skierowanych do seniorów, podczas VII Mieleckich Dni Seniora. Tegoroczna edycja obfituje w liczne atrakcje, integrujące lokalną społeczność, a także gości z zagranicy.Przed nami VII Mieleckie Dni Seniora. W dniach 7-12 października w naszym mieście odbędą się liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i integracyjne. To będzie cały tydzień pełen atrakcji, a punktem kulminacyjnym będzie Wielki Finał, zaplanowany na 12 października w Hali MOSiR, z barwnym korowodem oraz koncertem Alexandra Martineza, znanego tancerza i piosenkarza. – Dni Seniora to czas pełen atrakcji dla naszych seniorów, sprzyjający integracji międzypokoleniowej i wspólnemu spędzaniu czasu wolnego - podkreśla Radosław Swół, Prezydent Miasta Mielca. - Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w tych szczególnych wydarzeniach – dodaje.Obchody rozpoczną się 7 października przekazaniem symbolicznego klucza do bram miasta przez Prezydenta Miasta Mielca na ręce seniorów. 8 października seniorzy będą mieli okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne podczas otwarcia wystawy prac w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu. Z kolei 9 października przewidziano wycieczkę autokarową po Mielcu z udziałem francuskiej delegacji, a po niej spotkanie integracyjne w Nadleśnictwie Tuszyma. Tego samego dnia seniorzy będą kibicować polskiej reprezentacji U19 w meczu z Maltą.Kolejne dni to wieczór francuski i literacki, połączony z konkursem jednego wiersza (10 października), a także dzień zdrowia i bezpieczeństwa, który odbędzie się 11 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zagadnienia zdrowego stylu życia i profilaktyki uniwersalnej będą tematem przewodnim tego dnia.Wielki Finał VII Mieleckich Dni Seniora odbędzie się 12 października w Hali MOSiR Mielec, gdzie seniorzy i młodsi uczestnicy będą mogli podziwiać bogaty program artystyczny. Wystąpią: Formacja Taneczna „Gracja” i Zespół Wokalno-Muzyczny Senior SHOW działające przy MUTW, a także goście z partnerskiego miasta Morlaix we Francji. Na scenie zaprezentuje się również Julia Podraza z piosenką francuską, dziecięcy Zespół „Kameleon” oraz Młodzieżowa Rada Miejska. Wydarzenie uświetni pokaz mody „Parisian Chic” oraz koncert Alexandra Martineza – tancerza i piosenkarza, który z pewnością dostarczy wielu pozytywnych emocji.Wszystkich mieszkańców Mielca, bez względu na wiek, serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych z myślą o aktywizacji seniorów!Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.10.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test