Przede wszystkim bardzo się cieszę z otrzymanego certyfikatu gminy promującej efektywną terapię uzależnień to bardzo ważne, bo jest pewien taki problem społeczny, o którym może się nie mówi, ale on jest, także bardzo się cieszę, że tutaj udało nam się takie wydarzenie zorganizować, taką konferencję, uzupełnić wiedzę, ale też przede wszystkim podziękować tym którzy na co dzień tę służbę, misję pełnią. Tutaj pracownikom, terapeutom, psychologom, tym którzy się na co dzień opiekują ludźmi z trudnościami, ludźmi, którzy spotkali się z pewnym problemem i drugi człowiek musi im pomóc z tego problemu po prostu wyjść, także tutaj wielkie uznanie, szacunek i podziękowanie właśnie dla tych osób – mówi Radosław Swół.
W trakcie spotkania uczestnicy mogli wysłuchać wykładu „Pomoc dziecku czy rodzinie – systemowe podejście do udzielania pomocy”, który poprowadziła Jolanta Terlikowska, Dyrektor Programowa Instytutu Nowej Kultury. Oprawą konferencji była część artystyczna z udziałem gościa specjalnego Grzegorza Stępnia, basisty zespołu „Oddział Zamknięty”. Jako artysta z 30-letnim stażem wielokrotnie zetknął się z problemem uzależnień w swoim otoczeniu i tymi doświadczeniami podzielił się z uczestnikami konferencji.
Tu jest konferencja poświęcona w ogóle o profilaktyce. Ja zauważyłem, że też przy rozwoju mojego dziecka widzę, jakie są problemy nowe, które się nasilają, wchodzą i na narkotyki, wchodzą dopalacze, wchodzą leki, jest mowa nienawiści, jest cyberprzemoc, uzależnienie od smartfonów i co się wiąże z liczną depresją, z nerwicami u dzieci. Szpitale są przepełnione, właśnie teraz rozmawiałem z Panią specjalistką od spraw uzależnień w Krakowie. Mówi, że mają dzieci od 9 roku życia na zakładzie zamkniętym, które są uzależnione właśnie od telefonów. To chodzi tylko jakby o przekazanie informacji jak używać, w jaki sposób się wycofać i jakich błędów nie popełnić, tak jak wielu moich kolegów, których już nie ma na tym świecie, bo niestety alkoholizm jest okropną chorobą, najbardziej podstępną, jaką znam. - opowiada Grzegorz Stępień.
Podczas konferencji miała miejsce oficjalna inauguracja programu „Porozumienie Skuteczny Samorząd – Efektywna Profilaktyka”, czyli o korzyściach samorządu przystępującego do programu.