Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rada Miejska w Mielcu apeluje o zwiększenie liczby karetek pogotowia ratunkowego

Rada Miejska w Mielcu wystosowała apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz wojewody podkarpackiego Teresy Kubas – Hul, w którym domagają się zapewnienia mieszkańcom Mielca bezpieczeństwa w zakresie dostępu do transportu i opieki ratującej życie. Apel został ogłoszony podczas briefingu prasowego przed budynkiem pogotowia ratunkowego, w którym uczestniczyli radni Klubu Teraz Mielec Dawid Leś, Łukasz Przybyło, Łukasz Szebla.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

My mamy teraz w powiecie mieleckim 7 karetek i 4 podstacje pogotowia to są podstacje w Padwi, w Borowej, w Radomyślu i w Przecławiu i to są 4 karetki, które obsługują powiat i 3 karetki mamy dodatkowo tutaj jeszcze w stacji pogotowia. Ja jestem przekonany, że zarówno Pani wojewoda jak i Pani minister zdrowia sprawdzą w tej chwili miasta podobnej wielkości i jaką mają powierzchnię i ilu mają mieszkańców. My mamy dla przykładu, powiat mielecki 140 tys. mieszkańców i 880 km2 powierzchni. - mówi Dawid Leś.

Sytuacja dodatkowo pogorszyła się po likwidacji dyspozytorni ratownictwa medycznego w Mielcu, na co szczególną uwagę zwrócił radny Łukasz Szebla. Obecnie cały region obsługuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, co w praktyce wydłuża czas reakcji służb ratunkowych. Problem ten szczególnie uwidocznił się podczas ostatnich wydarzeń, kiedy w sytuacji zagrożenia życia brak dostępnych karetek zmusił strażaków do udzielania pomocy poszkodowanym w sytuacji zagrożenia życia.

Nie porównujmy miast 1:1, bo u nas tych karetek jest po prostu za mało. Mamy na to dowody, cały czas ta sytuacja się powtarza. Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której małe dziecko krztusi się popcornem lub nieprzeciętym w pół winogronem i nie mamy kogo wysłać, także bardzo gorąco apelujemy do obu Pań, są to Pani Izabela Leszczyna, minister zdrowia i Pani Teresa Kubas – Hul, która jest wojewodą podkarpackim o pomoc nam, chcemy wreszcie jako mielczanie znowu zacząć czuć się bezpiecznie. - dodaje Dawid Leś.

Obecny stan ratownictwa medycznego nie odpowiada potrzebom rosnącej populacji miasta, co stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Problem z długim oczekiwaniem na dojazdy karetek od dłuższego czasu był także zgłaszany przez mieszkańców Mielca. Radni zapowiadają dalsze kroki w tej sprawie i nie wykluczają kolejnych takich inicjatyw.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
II Duathlon Ziemi Mieleckiej już 27 kwietnia! II Duathlon Ziemi Mieleckiej już 27 kwietnia! Trwają zapisy na II Duathlon Ziemi Mieleckiej – wyjątkową imprezę dla amatorów biegania i jazdy na rowerze, która odbędzie się w niedzielę, 27 kwietnia, w Mielcu.Starostwo Powiatowe w Mielcu i GP Sport Marketing zapraszają wszystkich zainteresowanych do zgłoszenia swojego udziału w imprezie pod linkiem: https://competitions.timekeeper.pl/ii-duathlon-ziemi-mieleckiejImpreza, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się w obrębie ulic Królowej Jadwigi i Partyzantów w Mielcu. Biuro zwodów oraz start/meta zostaną zlokalizowane przy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych.Uczestnicy zmierzą się z trzyetapowym dystansem: 5 km bieg + 20 km rower + 2,5 km bieg.Każdy z uczestników wydarzenia może liczyć na pakiet startowy z profesjonalną koszulką biegową, pamiątkowym medalem, wodą, suplementami diety oraz gorącym posiłkiem regeneracyjnym. Na najlepszych czekać będą nagrody finansowe przyznawane w kategoriach: OPEN MĘŻCZYŹNI, OPEN KOBIETY oraz NAJLEPSZY MIESZKANIEC POWIATU MIELECKIEGO.Nagrody finansowe:OPEN MĘŻCZYŹNII miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złOPEN KOBIETYI miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złNAJLEPSZY MIESZKANIEC POWIATU MIELECKIEGOI miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złSpecjalnymi nagrodami uhonorowani zostaną również zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych. Nagrody dla nich ogłosimy po zakończeniu zapisów.Opłata startowa za udział w wydarzeniu wynosi 80 zł.Partnerami wydarzenia zostały firmy: Nikmet, Waldrex, Disarte, Projekt Zdrowie oraz Medi Pharm.Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje: hej.mielec.pl, Radio Leliwa, Tygodnik Regionalny Korso, korso.pl, W cieniu jupiterów, Nowiny, nowiny24.pl, Sportowy24, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów i Mielec TV.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.04.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test