Ta fantastyczna impreza, która przed nami wynika trochę z faktu naszego podejścia, podejścia Polskiego Związku Piłki Nożnej do spraw piłki nożnej kobiet. Pan prezes Cezary Kulesza, cały zarząd, Panowie wiceprezesi, członkowie zarządu od samego początku, kiedy ta kadencja się rozpoczęła, bardzo mocno postawili na rozwój tej właśnie dyscypliny, piłki nożnej kobiet. Są tutaj dzisiaj z nami wspaniali zawodnicy, zawodniczki i widzę, że na trybunach jest was cała masa. To właśnie trochę turniej pod was, trochę turniej dla was. Chcemy pokazać fantastyczne walory, jakie wynikają z uprawiania piłki nożnej, nie tylko wśród chłopców. - mówi Łukasz Wachowski.
Na wstępie, dlaczego na Podkarpaciu taka duża impreza, taka piękna impreza? Dlaczego właśnie tutaj to miejsce Polski Związek Piłki Nożnej wybrał? Bo to przecież pierwsza taka impreza w Polsce, bo to właśnie my otrzymaliśmy jako Podkarpacki Związek Piłki Nożnej tą piękną, bym powiedział, taką uroczystość sportową i rywalizacji sportowej. Najlepszych osiem drużyn z Europy przyjeżdża tutaj do nas do Polski, żeby pokazać największy kunszt prawda, piłki nożnej kobiecej tutaj na naszych obiektach sportowych. Wracając jeszcze do tego festiwalu piłki kobiecej tak jak Pani trener reprezentacji pierwszej, jak przyjechała i zobaczyła tyle dziewczyn na jednym obiekcie, to był stadion Wiki w Sanoku, to naprawdę była przeszczęśliwa i mówi: „Szkoda, że inne wojewódzkie związki tego nie realizują na takim poziomie jak my”. Ale myślę, że daliśmy tak jak gdyby zaczyn ku temu, żeby w przyszłości również inne związki mogły organizować. - dodaje Mieczysław Golba.
Mielec od lat sięga po organizację największych wydarzeń sportowych, co potwierdza bogata tradycja miasta. Prezydent Mielca Radosław Swół wyraził dumę z faktu, że miasto może być współgospodarzem prestiżowych mistrzostw. Natomiast wiceprezydent Tomasz Leyko przedstawił szczegóły projektu.
To oczywiście wyzwanie dla nas wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością, ale z radością przyjmujemy to wyzwanie i zapewniam Szanowni Państwo, że nie zwiedziemy. Mielec znany jest, ja przepraszam tutaj współgospodarzy, ale będę o swoim mieście troszkę więcej mówił. Znani jesteśmy właśnie z lotnictwa, przemysłu i sportu i bardzo się cieszę, że ten element sportu, no naprawdę sięgamy po najważniejsze wydarzenia, w pełni wykorzystujemy potencjał, który mamy jako miasto i dołożymy wszelkich starań, żeby ta impreza, to wydarzenie, było o nim głośno w mediach, było o nim głośno na świecie, oczywiście tutaj zachęcam wszystkich mieszkańców do zajmowania miejsc, do kibicowania, bo będzie to wspaniałe wydarzenie. - podkreśla Radosław Swół.
Natomiast w Mielcu chcemy, aby pozostał trwały ślad po tej wielkiej wspaniałej imprezie, w związku z czym wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej chcemy uruchomić projekt, projekt treningowy dla dziewczynek, które chcą grać w piłkę nożną. Będzie on skierowany do klas od 4 do 6. My jako Miasto wspólnie we współpracy ze szkołami będziemy organizować zajęcia dla tych zawodniczek. Natomiast ze strony PZPN będzie to wsparcie mentalne, jeśli chodzi o materiały dydaktyczne, o dodatkowe szkolenia i myślimy, że w ten sposób uda się wypracować czy wychować następczynie naszych wspaniałych zawodniczek, które odnoszą teraz sukcesy w seniorskiej piłce, co mamy również okazję obserwować. - zaznacza Tomasz Leyko.
W turnieju weźmie udział osiem najlepszych drużyn z Europy, w tym reprezentacja Polski, która jako gospodarz ma zapewniony udział. Uczestnicy zostaną wyłonieni w kwietniowych eliminacjach, a mecze odbędą się na stadionach w Mielcu, Rzeszowie, Stalowej Woli i Tarnobrzegu. Przedstawiciele władz miast – gospodarzy podkreślają swoje przygotowanie i pełne zaangażowanie we współorganizację mistrzostw.
Bardzo się cieszę, że ta nisza, która jest w PZPN, o której Pan sekretarz wspomniał, czyli sport, piłka nożna kobieca jest właśnie wypełniana takimi turniejami. Patrzę na dziewczyny w Resovii, patrzę na dziewczyny, które w Stali Rzeszów ćwiczą, jest to naprawdę bardzo duży potencjał, który należy wykorzystać, ale takie turnieje będą ten sport popularyzować, no i będą również powodować, że coraz więcej dziewczyn będzie chciało grać w piłkę nożną. - mówi Marcin Deręgowski.
Ja chciałem zauważyć, że spośród wszystkich miast – organizatorów to Stalowa Wola jest kobietą, a więc to jest podwójne zobowiązanie jeśli chodzi o miasto. Cieszymy się, że ponownie spotkało się z zaufaniem ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej i z tego miejsca chciałem podziękować Panu sekretarzowi jak i Panu prezesowi za to, że tak duża impreza może również gościć w Stalowej Woli. Stalowa Wola jest przygotowana, ma doświadczenie, bo w latach poprzednich była miejscem, gdzie były rozgrywane mecze rangi państwowej w ramach również mistrzostw. - dodaje Tomasz Miśko.
Dołączamy do grona miast, które w ostatnim czasie organizowały wydarzenia piłkarskie o randze międzynarodowej. Mamy nadzieję, jesteśmy o tym przekonani, że sprostamy wyzwaniom. Turniej ten sportowy to nie tylko jest rywalizacja na boisku pań, ale to również jest piękna okazja do popularyzacji sportu w szczególności piłki nożnej kobiecej. - zaznacza Przemysław Smoliński.
Mistrzostwa Europy U-19 to nie tylko sportowe emocje, ale także szansa na rozwój piłki nożnej kobiet. Dzięki takim imprezom zawodniczki mają okazję zaprezentować swoje umiejętności na arenie międzynarodowej, co wpisuje się w strategię PZPN dotyczącą wsparcia i promocji kobiecego futbolu.