Jest to doskonała okazja, aby przybliżyć problem przemocy w rodzinie i przyjrzeć się, jakie jest miejsce Mielca w ogólnopolskich statystykach.
Jak pokazują policyjne porównania, rok 2021 można podsumować ze spadkiem ilości przypadków stosowania przemocy w rodzinie. O ile jeszcze w latach 2019-2020 liczba ta przekraczała 70 tysięcy rocznie to rok 2021, wskazuje poziom niespełna 65 tysięcy zgłoszonych przypadków w kraju.
Jak wskazują ogólnopolskie statystyki, najczęściej sprawcami przemocy w rodzinie są mężczyźni, co również potwierdza podkomisarz Urszula Chmura z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.
Na terenie miasta działa szereg organizacji mających na celu wsparcie oraz udzielenie pomocy ofiarom stosowania przemocy. W sytuacji powtarzającej się agresji domowej policjanci oferują środki, w które wyposaża ich prawo pozwalające w sposób bezpośredni chronić osoby poszkodowane.
Najczęstszą konsekwencją interwencji policji lub służb do tego dysponowanych jest założenie Niebieskiej Karty, które budzi szereg obaw zarówno u sprawców jak i ofiar przemocy w rodzinie.
Jak uspokaja Joanna Boryczka – Szęszoł z mieleckiego MOPSu sam fakt założenia niebieskiej karty nie wiąże się z odebraniem rodzicom dzieci.
Działania pomocowe uruchamiane są również w stosunku do sprawców przemocy w rodzinie.
W sytuacjach skrajnych, gdzie nie ulega wątpliwości konieczność postawienia sprawcy przemocy zarzutów przez prokuraturę czy sąd, zostaną wobec niego wszczęte działania łącznie z karą więzienia. Za przestępstwo znęcania się nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.