Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Poświęcenia wieńców dokonał proboszcz parafii, ks. prałat Ryszard Biernat. To także on wygłosił Słowo Boże zebranym na nabożeństwie żniwiarzom, modląc się w intencji ich pracy oraz przyszłych plonów. Za przewodniczenie dożynkowej mszy, proboszczowi podziękował starosta mielecki Stanisław Lonczak wspólnie z wicestarostą Andrzejem Bryłą oraz członkiem zarządu powiatu Zbigniewem Działowskim.
Z kościoła grupy wieńcowe, w korowodzie, przemieściły się do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. To właśnie stąd studio nadawało program na żywo, w którym nie zabrakło dożynkowych akcentów: pięknych wieńców przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych gmin oraz pełnych folkloru występów artystycznych. Transmisję widzowie mogli śledzić w serwisach społecznościowych Powiatu Mieleckiego tj. YouTube oraz Facebook.
- To nieco inna forma od tej, do której przywykliśmy przez lata. Decyzję o organizacji dożynek w formie studio podjęliśmy jednak ze względu na obostrzenia sanitarne dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak również – mając na uwadze trudną sytuację rolników z powiatu mieleckiego walczących z wirusem ASF – argumentował starosta Stanisław Lonczak. - Formuła, którą zaproponowaliśmy, mimo tego, iż będzie okrojona, pozwoli wyrazić naszą wdzięczność i uznanie wobec rolników, wobec ich pracy. W każdej z gmin, jak co roku, powstały piękne wieńce, które dziś również będziemy chcieli docenić, ocenić i nagrodzić – zapowiedział starosta na otwarciu wydarzenia.
Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy trwał przez cały weekend, a decydujący głos oddaliśmy internautom, którzy wspierali swoich faworytów za pomocą polubień na Facebooku. Najpiękniejszym wieńcem okrzyknięto ostatecznie ten stworzony w gminie Wadowice Górne. Laur drugiego miejsca trafił do Gawłuszowic, trzecie miejsce zajęła Borowa. Autorzy najładniejszych kopek odebrali cenne nagrody w postaci voucherów.
Tradycyjnym elementem dożynkowego spotkania było ośpiewanie wieńców, jakiego dokonały grupy wieńcowe reprezentujące każdy z samorządów. Z pełnym folkloru programem artystycznym na naszej scenie zaprezentowały się: Sołectwo Pławo, Koło Gospodyń Wiejskich w Ziempniowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Gawłuszowicach, Grupa Wieńcowa z Rożniat, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego z Żarówki oraz Sołectwo Grzybów. Wszystkie grupy, na koniec spotkania, nagrodzono koszami podarunkowymi. – Dziękujemy za Waszą obecność w studio dożynkowym, za zaangażowanie, piękne występy i wieńce, które przyjechały wraz z Wami do Mielca. Wierzymy, że już w przyszłym roku spotkamy się na tradycyjnych dożynkach zorganizowanych w plenerze, z udziałem szerszej publiczności – podkreślał starosta Stanisław Lonczak. Podziękowania wraz z nim przekazali Andrzej Bryła i Zbigniew Działowski.
W przerwach pomiędzy artystycznymi popisami prowadzący studio Tomasz Łępa, będący na co dzień prezenterem Radia Leliwa, rozmawiał w studio z licznymi zaproszonymi gośćmi. Na naszej kanapie zasiedli: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Wójt Gminy Borowa Stanisław Mieszkowski, Wójt Gminy Czermin Sławomir Sidur, Przewodniczący Rady Gminy w Gawłuszowicach Grzegorz Świątek, Wójt Gminy Padew Narodowa Robert Pluta wraz z Sekretarzem Gminy Małgorzatą Brożyną, Zastępca Burmistrza Radomyśla Wielkiego Jarosław Godek i Wójt Gminy Wadowice Górne Michał Deptuła. W rozmowach dominowały tematy i wspomnienia związane z dożynkową tradycją, nie brakło jednak i wątków dotyczących bieżącej działalności poszczególnych gmin, zrealizowanych inwestycji czy planów samorządów na najbliższą przyszłość.
O oprawę muzyczną Mszy Świętej oraz studia dożynkowego zadbała Kapela Ludowa Wadowiacy.
Filmową relację ze studia dożynkowego wciąż obejrzeć można na platformach Facebook i YouTube. Zapraszamy!