Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Powiatowe dożynki w nowej odsłonie

Mimo pandemii podtrzymaliśmy piękny dożynkowy zwyczaj. W niedzielę, 5 września, święto plonów uczciliśmy w Studiu Dożynkowym Powiatu Mieleckiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Poświęcenia wieńców dokonał proboszcz parafii, ks. prałat Ryszard Biernat. To także on wygłosił Słowo Boże zebranym na nabożeństwie żniwiarzom, modląc się w intencji ich pracy oraz przyszłych plonów. Za przewodniczenie dożynkowej mszy, proboszczowi podziękował starosta mielecki Stanisław Lonczak wspólnie z wicestarostą Andrzejem Bryłą oraz członkiem zarządu powiatu Zbigniewem Działowskim.

Z kościoła grupy wieńcowe, w korowodzie, przemieściły się do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. To właśnie stąd studio nadawało program na żywo, w którym nie zabrakło dożynkowych akcentów: pięknych wieńców przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych gmin oraz pełnych folkloru występów artystycznych. Transmisję widzowie mogli śledzić w serwisach społecznościowych Powiatu Mieleckiego tj. YouTube oraz Facebook.

- To nieco inna forma od tej, do której przywykliśmy przez lata. Decyzję o organizacji dożynek w formie studio podjęliśmy jednak ze względu na obostrzenia sanitarne dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak również – mając na uwadze trudną sytuację rolników z powiatu mieleckiego walczących z wirusem ASF – argumentował starosta Stanisław Lonczak. - Formuła, którą zaproponowaliśmy, mimo tego, iż będzie okrojona, pozwoli wyrazić naszą wdzięczność i uznanie wobec rolników, wobec ich pracy. W każdej z gmin, jak co roku, powstały piękne wieńce, które dziś również będziemy chcieli docenić, ocenić i nagrodzić – zapowiedział starosta na otwarciu wydarzenia.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy trwał przez cały weekend, a decydujący głos oddaliśmy internautom, którzy wspierali swoich faworytów za pomocą polubień na Facebooku. Najpiękniejszym wieńcem okrzyknięto ostatecznie ten stworzony w gminie Wadowice Górne. Laur drugiego miejsca trafił do Gawłuszowic, trzecie miejsce zajęła Borowa. Autorzy najładniejszych kopek odebrali cenne nagrody w postaci voucherów.

Tradycyjnym elementem dożynkowego spotkania było ośpiewanie wieńców, jakiego dokonały grupy wieńcowe reprezentujące każdy z samorządów. Z pełnym folkloru programem artystycznym na naszej scenie zaprezentowały się: Sołectwo Pławo, Koło Gospodyń Wiejskich w Ziempniowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Gawłuszowicach, Grupa Wieńcowa z Rożniat, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego z Żarówki oraz Sołectwo Grzybów. Wszystkie grupy, na koniec spotkania, nagrodzono koszami podarunkowymi. – Dziękujemy za Waszą obecność w studio dożynkowym, za zaangażowanie, piękne występy i wieńce, które przyjechały wraz z Wami do Mielca. Wierzymy, że już w przyszłym roku spotkamy się na tradycyjnych dożynkach zorganizowanych w plenerze, z udziałem szerszej publiczności – podkreślał starosta Stanisław Lonczak. Podziękowania wraz z nim przekazali Andrzej Bryła i Zbigniew Działowski.

W przerwach pomiędzy artystycznymi popisami prowadzący studio Tomasz Łępa, będący na co dzień prezenterem Radia Leliwa, rozmawiał w studio z licznymi zaproszonymi gośćmi. Na naszej kanapie zasiedli: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Wójt Gminy Borowa Stanisław Mieszkowski, Wójt Gminy Czermin Sławomir Sidur, Przewodniczący Rady Gminy w Gawłuszowicach Grzegorz Świątek, Wójt Gminy Padew Narodowa Robert Pluta wraz z Sekretarzem Gminy Małgorzatą Brożyną, Zastępca Burmistrza Radomyśla Wielkiego Jarosław Godek i Wójt Gminy Wadowice Górne Michał Deptuła. W rozmowach dominowały tematy i wspomnienia związane z dożynkową tradycją, nie brakło jednak i wątków dotyczących bieżącej działalności poszczególnych gmin, zrealizowanych inwestycji czy planów samorządów na najbliższą przyszłość.

O oprawę muzyczną Mszy Świętej oraz studia dożynkowego zadbała Kapela Ludowa Wadowiacy.

Filmową relację ze studia dożynkowego wciąż obejrzeć można na platformach Facebook i YouTube. Zapraszamy!


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Serdecznie zapraszamy na XX Targi Edukacyjne, które odbędą się 3 kwietnia 2025 roku w godzinach 09:00 – 14:00 w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu przy ul. Solskiego 1.Celem Targów jest zaprezentowanie przez szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu mieleckiego kierunków kształcenia oraz obowiązujących zasad przyjęć na rok szkolny 2025/2026. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady z doradztwa zawodowego i biznesu prowadzone przez ekspertów, które pomogą młodym ludziom lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i możliwości na rynku pracy.Inicjatywa nasza skierowana jest do uczniów klas ósmych, ich rodziców i nauczycieli.Targi Edukacyjne to nie tylko źródło informacji, ale także przestrzeń do nawiązania kontaktów i budowania relacji między uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz przedstawicielami szkół i firm.Organizatorem Targów nieprzerwalnie od pierwszej edycji jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu przy wsparciu działającego przy szkole Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych „EKONOMIK.MIELEC”.Partnerami tegorocznej edycji Targów są:Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w MielcuPatronat honorowy nad Targami objęli:Marszałek Województwa PodkarpackiegoPodkarpacki Kurator OświatyStarosta Powiatu MieleckiegoPrezydent Miasta MielcaData rozpoczęcia wydarzenia: 03.04.2025
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test