Jednostka Strzelecka 2093 na Kongresie Pamięci Narodowej w Warszawie [ZDJĘCIA]
Młodzież z plutonów w Mielcu i Przecławiu z Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego miała okazję dzięki rzeszowskiemu oddziałowi IPN wziąć udział w Kongresie Pamięci Narodowej, który odbywał się na PGE Stadionie Narodowym.
Młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się z historycznym sprzętem wojskowym, wkroczyć w wirtualną rzeczywistość przy użyciu gogli VR, wcielić się w detektywów odkrywających przeszłość, zagrać w gry planszowe inspirowane historią Polski, oglądnąć filmy poświęcone historycznym postaciom i wydarzeniom, jak również zdobyć różnego rodzaju gadżety: komiksy, książki i gazety historyczne, plakaty, wpinki, magnesy, czy nieśmiertelniki.
Oprócz tego młodzież miała okazję zwiedzić cmentarz na Powązkach, w tym Kwaterę Ł, gdzie znajduje się miejsce pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych przez katów UB i NKWD, gdzie zapalono symboliczny znicz pamięci.
Jednym z etapów podróży była także wizyta w Muzeum Żołnierzy Wyklętych na ulicy Rakowieckiej. Tutaj młodzież miała okazję zapoznać się z historią więzienia z szczególnym uwzględnieniem okresu, gdy było ono katownią UB, w której mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego. Także i tutaj został zapalony znicz pamięci przy ścianie straceń.
To była wspaniała, żywa lekcja historii dla naszej młodzieży. Lekcja, która była jakże wymowna i ucząca pokory wobec historii i szacunku do życia. Ta lekcja pokazała, że bycie uczciwym, mężnym i wiernym nie jest niestety łatwym wyborem. Jest wyborem, za który można czasem zapłacić najwyższą cenę, cenę swojego życia. Ale mimo tego warto podejmować ten trud i świadczyć mężnie w prawdzie i być wiernym ideom, gdyż świadczy to o nas samych, inspiruje innych i stanowi to podstawę kodu DNA naszego narodu.