Jakie podjąć kroki, jeśli swędzi skóra głowy?
Pytanie: | Odpowiedź: |
Co warto zrobić w przypadku pojawienia się niepokojących zmian na głowie? | Przede wszystkim skontaktuj się z dermatologiem, w celu potwierdzenia diagnozy. |
Jakie leki może zapisać lekarz w przypadku stwierdzenia ŁZS? | Specjalista może zapisać leki przeciwzapalne i/lub przeciwgrzybicze, ale też kondycjonujące skórę, np.:
|
Jaki jest cel takiego leczenia: | Celem jest zmniejszenie:
W efekcie ma to poprawiać wygląd skóry. |
Czym charakteryzuje się łojotokowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić?
Łojotokowe zapalenie skóry ma okresy remisji i nawrotów, a dobrze prowadzone może długo nie dawać znać o sobie. ŁZS głowy charakteryzuje się jednak tym, że dochodzi do nadmiernej produkcji tłustego łoju przez gruczoły. Jeszcze nie odkryto, dlaczego tak się dzieje, dlatego też nie ma leku, który pomógłby się całkowicie wyleczyć z tej choroby. Trzeba wiedzieć, że tłusty łój jest pożywką dla lipofilnych grzybów malassezia furfur, normalnie obecnych na naszym ciele. Jeżeli mają ku temu warunki, namnażają się, tworząc stan zapalny, zakażenie oraz powodują inne objawy, o których wspomnieliśmy już we wstępie. Co najgorsze, jeżeli w porę nie zareagujesz, zmiany mogą rozsiewać się na inne części ciała, szczególnie te bogate w gruczoły łojowe, również czyniąc szkody. Jeżeli wyprysk łojotokowy zlokalizowany jest już w obrębie skóry gładkiej, lepszym wyborem będzie inna formuła leku: krem, płyn, czy żel na skórę.
Zazwyczaj, dermatolog, żeby zatrzymać chorobę, stosuje skuteczne szampony miejscowe, wybierając zawarte w nich takie substancje, jak:
ketokonazol,
cyklopiroksolamina,
siarczek selenu,
pirokton olaminy.
Takie szampony skutecznie ograniczają wzrost grzybów malassezia, a tym samym normalizują skład mikroflory skóry głowy, niwelują świąd, łuszczenie oraz inne objawy.
Ponadto lekarze czasami prowadzą leczenie skojarzone, co oznacza, że przepisują zarówno leki działające miejscowo, jak i te przeznaczone do doustnego przyjmowania. Dobór środków uzależniony jest od stopnia nasilenia objawów. W ciężkich przypadkach specjaliści decydują się na doustne leki przeciwgrzybicze oraz szampon ze sterydami. Ponadto dermatolodzy mogą również zalecić serię zabiegów fototerapii, czyli naświetlania skóry promieniami UV. Taka lampa emituje światło, które zabija grzyby odpowiedzialne za ŁZS, działa przeciwzapalnie oraz stymuluje naturalne procesy regeneracyjne. Dodatkowo wpływa na porost włosów i ogranicza ich wypadanie.
Żeby zapobiegać nawrotowi ŁZS głowy, zaleca się stosownie specjalnych produktów przeciwgrzybicznych również w okresie wycofania się objawów, jednak częstotliwość należy uzgodnić z lekarzem. Ponadto warto wybierać profesjonalne dermokosmetyki do pielęgnacji skóry objętej właśnie dermatozą ŁZS. Takie preparaty zostały opracowane przez dermatologów, z myślą o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Nadają się do profilaktyki i do uzupełnienia leczenia choroby skóry głowy – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Wybierz szampon do swędzącej skóry głowy w zestawie z płynem i emulsją, by szybciej pozbyć się wszystkich przykrych objawów – od Seborh
Szampon na swędzącą skórę głowy Seborh – znajdziesz w nim np.: ichtiol, siarczek selenu czy pirokton olaminy, szybko zabija grzyby, więc skóra przestanie Cię swędzieć. Lekka formuła ułatwia złuszczanie, a później usuwanie łusek oraz martwego naskórka i sebum. Szampon z łatwością reguluje pracę gruczołów łojowych oraz wzmocnia barierę hydrolipidową.
Emulsja Seborh – zawiera, np.: siarkę, olej z czarnuszki i mocznik, zatem odkaża, ale też łagodzi stany zapalne. Preparat zmiękcza skórę, wygładza ją, ponadto normalizację gruczołów łojowych.
Płyn Seborh – ma w składzie składniki liczne kwasy, jak np. jabłkowy czy glikolowy, a także glukonolakton czy ekstrakt z arniki. Lekka mgiełka działa ochronnie i regeneruje skórę, zatrzymując w niej wodę. Co też istotne wspomaga pracę mikrokrążenia oraz naczyń krwionośnych.
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja przy ŁZS – co robić, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów, takich jak swędzenie skóry głowy?
Jeżeli swędząca skóra głowy nie daje Ci spokoju, koniecznie skontaktuj się z dermatologiem, który rozpocznie właściwe leczenie.
W przypadku, gdy diagnoza się potwierdzi i lekarz stwierdzi ŁZS, zacznij stosować wysokiej jakości dermokosmetykach, na bazie naturalnych składników, jak:
siarczek selenu,
pirokton olaminy,
ichtiol,
kwas jabłkowy,
kwas migdałowy,
siarka,
glukonolakton,
mocznik.
Podczas wyboru zwracaj baczną uwagę na skład takich kosmetyków na łojotokową skórę na głowie. Powinno być w nich jak najwięcej ekstraktów, wyciągów, kwasów oraz innych odpowiednio dobranych substancji emoliencyjnych, które są w stanie zabić nadmiernie namnożone grzyby, wyregulować pracę gruczołów łojowych, złuszczyć martwy naskórek oraz szybko go zregenerować. Działanie takich kosmetyków jest wielotorowe, więc ułatwi pozbycie się wszystkich charakterystycznych objawów.
Podsumowanie
ŁZS głowy jest chorobą przewlekłą, wymagającą opieki dermatologicznej oraz stosowania się do zaleceń specjalisty, ponieważ nieleczona dermatoza zajmuje co raz to większe obszary ciała, szczególnie te bogate w gruczoły łojowe. Ważny jest zatem systematyczny kontakt z lekarzem oraz odpowiednia pielęgnacja również w okresie remisji.