Zastosuj silne hasła i uwierzytelnianie wieloskładnikowe
Czasem potrzeba naprawdę niewiele, żeby skutecznie ochronić dane w firmie. Wystarczy, że dobrze zabezpieczysz dostęp do systemów wykorzystywanych przez firmę. Przykładem są silne hasła składające się liter, cyfr i znaków specjalnych. Warto również wprowadzić uwierzytelnianie wieloskładnikowe, które dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób? Chroni przed próbami przejęcia konta przez niepowołane osoby.
Pierwszym krokiem powinno być szkolenie pracowników i edukowanie ich na temat znaczenia silnych haseł oraz zagrożeń wynikających z udostępniania haseł osobom trzecim.
Wykorzystaj system do tworzenia kopii zapasowej
Kolejną podstawową metodą ochrony danych jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Bez względu na to, gdzie przechowujesz dane – w chmurze czy na tradycyjnym serwerze – to ważne jest posiadanie backupu. Dzięki temu szybko odzyskasz dane w razie awarii, błędu ludzkiego czy też ataku hakerskiego. Kluczowe znaczenie ma jednak to, abyś regularnie tworzył kopię zapasową np. przy pomocy specjalistycznego narzędzia – takiego jak to ze strony https://nicesoft.pl/backup/.
Warto podkreślić, że system do tworzenia kopii zapasowej pozwala na automatyzację procesów, ponieważ automatycznie tworzy backup – nie jest konieczna kontrola ze strony pracownika.
Zadbaj o szyfrowanie danych
Szyfrowanie danych to proces polegający na przekształceniu danych w taki sposób, aby były one nieczytelne dla niepowołanych osób. Szczególnie jest to dobra ochrona metoda danych w przypadku firm, które mają dostęp do wrażliwych danych takich jak:
- dane osobowe,
- dane finansowe,
- dane medyczne.
Szyfrowanie danych to skuteczna metoda ochrony danych, które są przesyłane przez Internet np. e-mailem czy też jako pliki w chmurze. Poza tym możesz skorzystać z różnych metod szyfrowania informacji np. przy pomocy systemów, które zapewniają szyfrowanie plików przechowywanych w chmurze.
Regularnie aktualizuj oprogramowania
Jak ochronić dane w firmie? Niezbędna jest regularna aktualizacja oprogramowania – np. systemów operacyjnych, aplikacji, wtyczek i programów. Dzięki temu unikniesz pojawieniu się luk w systemach, które mogłyby zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. To szczególnie ważne w przypadku oprogramowań open-source, które mają otwarty kod źródłowy – przykładem jest WordPress.
Wystarczy, że włączysz automatyczną aktualizację systemu operacyjnego lub aplikacji np. narzędzi do ochrony antywirusowej i zapory ogniowej. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie systemy wykorzystywane w firmie będą aktualne. To rozwiązanie sprawdzi się w mniejszych firmach, a w większych przedsiębiorstwach zastanów się nad wdrożeniem centralnego systemu zarządzania aktualizacjami.