Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ważny krok do odbudowy Irydy! Euro-Eko pierwszym sponsorem

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła z Mielca realizuje projekt odbudowy odrzutowego samolotu szkolno-bojowego Iryda, który został wyprodukowany w WSK PZL Mielec. Wywodząca się z dawnej Wytwórni spółka Euro-Eko jako pierwsza dołączyła do tego projektu w roli sponsora.
  • Źródło: Fundacja Biało Czerwone Skrzydła & Euro-Eko Spóka z o.o
Ważny krok do odbudowy Irydy! Euro-Eko pierwszym sponsorem

Autor: Fundacja Biało Czerwone Skrzydła & Euro-Eko Spóka z o.o

Historia odrzutowej Irydy sięga lat 70-tych, gdy rozpoczęły się pierwsze prace nad samolotem, który miał zastąpić również produkowane w Mielcu szkolno-treningowe Iskry. W 1985 roku oblatany został prototyp. Pierwsze egzemplarze Irydy trafiły do wojska 1995 roku, jeszcze w 1996 roku uruchomiony został projekt modyfikacji Irydy do nowych, jak na tamte lata, standardów.

Niestety, stosunki PZL Mielec z Ministerstwem Obrony Narodowej były fatalne. Pod koniec lat 90-tych politycy zdecydowali o zamknięciu programu Iryda i wycofaniu rządowego wsparcia finansowego. Wojsko, które przez pewien czas użytkowało osiem egzemplarzy Irydy, wycofało swoje samoloty ze służby. Mimo starań PZL Mielec ostatecznie program Iryda upadł, co oznaczało też problemy dla zakładów w Mielcu.

W sumie powstało 19 Iryd, nie wszystkie były jednak zostały całkowicie ukończone. Samoloty zaczęły trafiać do muzeów i na pomniki. Jedna z maszyn została przekazana do Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie. Dzisiaj ten egzemplarz znajduje się znów w Mielcu, a jego właścicielem jest Fundacja Biało-Czerwona Skrzydła, która specjalizuje się w odbudowie samolotów, a szczególnie bogate doświadczenie ma w przywracaniu do lotu Iskier.

Iryda, którą zdobyła Fundacja, zbudowana została w 1995 roku, w 2002 przeszła modyfikację. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych obsługiwał ją przez kilka lat, samolot utrzymywany był w stanie pozwalającym nawet na jego lot. Dzisiaj jest to jedyny egzemplarz teoretycznie zdolny do lotu. Nie może wzbić się w powietrze ze względu na brak zezwoleń i certyfikatów. Potrzebny jest jego kompleksowy serwis, odbudowa po latach, w których stał praktycznie porzucony i mogło grozić mu nawet złomowanie.

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła chce ostatnią Irydę przystosować do lotu. Prace zostały rozpoczęte, ale wymagają sporego nakładu czasu i przede wszystkim pieniędzy.

Spółka Euro-Eko z Mielca jako pierwsza zaangażowała się w ten projekt w roli sponsora.

- To ostatni samolot, który może wzbić się w powietrze. Pozostałe zostały zezłomowane bądź stoją na pomnikach czy w muzeach. Jeżeli jest szansa, by wzbił się w powietrze, to trzeba tę szansę wykorzystać – powiedział Radosław Swół, prezes spółki Euro-Eko.

- Nasze miasto jest znane z lotnictwa i sportu. Jako spółka chcemy być w obu tych dziedzinach obecni. To kolejna nasz odsłona pozabiznesowej działalności, bardzo mocna odsłona. Młodsze pokolenie nie miało okazji, by słyszeć i widzieć ten samolot na polskim niebie. Pamiętam czasy, gdy uczniowie siedząc w szkole na słuch rozpoznawali co to za samolot leci nad miastem. Chcemy, by te doświadczenia nie zostały zatracone. Chcemy nowemu pokoleniu przekazać nadal lotniczy Mielec. Ciszę się, że jako pierwsza z mieleckich firm dołączamy do tego projektu, to jest dla nas powód do dumy – podkreślił.

- Projekt Iryda współtworzyło 80 firm zaangażowanych w powstanie tego samolotu. Mamy nadzieję, że ta liczba firm powtórzy się przy odbudowie tego samolotu. Iryda to symbol Mielca. Ten symbol motywuje, pokazuje, że Mielec było stać na wytwarzanie własnych produktów, na bycie innowacyjnym – skomentował Jakub Cena, dyrektor handlowy Euro-Eko.

- Spółka Euro-Eko wyrosła na majątku WSK PZL Mielec, które tworzyło taki wspaniały projekt, jakim była Iryda. Chciałbym zachęcić osoby, które tworzyły ten samolot, by powróciły na lotnisko i w przyjaznym hangarze Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła zaangażowały się w odbudowę tego samolotu – dodał Jakub Cena, który prywatnie również jest związany z mieleckim środowiskiem lotniczym.

- Samolot jest bardzo perspektywiczny, silniki pracują, instalacja hydrauliczna jest sprawdzona. Podczas Podkarpackich Pokazów Lotniczych ten samolot kołował o własnych siłach, wykołował i wrócił na miejsce. Ten samolot jest kompletny – relacjonuje Piotr Maciejewski, prezes Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła.

- Dokumentacja tego samolotu jest w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Jeżeli prezes ULC obejmie nadzorem odbudowę, to pójdzie nam niewiele dłużej niż przy odbudowie Iskry – dodaje. Wskazuje, że potrzebne będzie jednak rozebranie samolotu na części i zrealizowanie wielu prób obciążeniowych.

- Liczymy na to, że osoby zaangażowane w ten projekt w zakładach, w czasach jego świetności zgłoszą się do nas i wesprą nas swoją nieocenioną wiedzą. Na takich osobach musimy bazować, by ten samolot był w stu procentach sprawny – informuje Piotr Maciejewski.

Prezes Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła docenia dołączenie przedstawicieli spółki Euro-Eko do projektu odbudowy Irydy.

- Obaj panowie są bardzo zaangażowani w lotnictwo mieleckie i nie tylko. Mam nadzieję, że taka rekomendacja pasjonatów przyczyni się do tego, że kolejne firmy będą chciały się włączyć w ten projekt. Warto, bo to jest wizytówka Mielca. Widzieć swój samolot na pokazach w Mielcu, Polsce i Europie, to najlepsza wizytówka, jaką można sobie wyobrazić. Zapotrzebowanie na tego typu smaczki na pokazach jest bardzo duże – mówi Piotr Maciejewski.

- Mam nadzieję, że przy współpracy biznesu i wsparciu ludzi z odpowiednią wiedzą ten samolot w końcu będzie w stanie wrócić do swojego naturalnego środowiska, jakim jest niebo – podsumowuje prezes Fundacji.

Spółka Euro-Eko obecna jest w mieleckiej strefie ekonomicznej ponad 20 lat. Powstała na bazie majątku dawnego WSK PZL Mielec. Jest czołowym w kraju producentem paliwa alternatywnego RDF.

Relacja wideo: https://youtu.be/6du4YhNGR4E

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Parada św. Mikołaja i rozświetlenie choinki w gminie Gawłuszowice Parada św. Mikołaja i rozświetlenie choinki w gminie Gawłuszowice Już 7 grudnia 2024 roku w godzinach od 10.00 do 16.00 odbędzie się Eskapada Świętego Mikołaja w Gminie Gawłuszowice. Obejmowała będzie różnorodne atrakcje, które wprowadzą mieszkańców w świąteczną atmosferę. Atrakcje te to: 1. Spotkania ze Świętym Mikołajem:Postoje Mikołaja w miejscowościach:Kliszów, Gawłuszowice, Ostrówek, Wola Zdakowska,Młodochów, Brzyście przy remizach OSP,Krzemienica przy ośrodku rehabilitacji, gdzie dzieci z Gminy Gawłuszowice mogą osobiście porozmawiać z Mikołajem i przekazać listy z życzeniami wrzucając je do specjalnej magicznej skrzynki.2. Słodkie upominki:Słodkie upominki ze słodyczami, drobnymi prezentami lub innymi niespodziankami dla dzieci. 3. Parada Świąteczna:Przejazd kolorowo udekorowanego korowodu, sań Mikołaja ciągniętych przez konie oraz sań Śnieżnych Elfów z iluminacjami świetlnymi.4. Konkursy dla dzieci:Konkurs na najpiękniejszą kartkę Bożonarodzeniową. Konkursy na wierszyki i piosenki z nagrodami.5. Świąteczna sesja fotograficzna:Możliwość zrobienia zdjęcia z Mikołajem i jego elfami na pamiątkę.6. Iluminacje świąteczne:Uroczyste rozświetlenie choinki w centralnym punkcieGminy Gawłuszowice o godzinie 16.30 jako element finału przejazdu.Takie wydarzenia dla dzieci i mieszkańców z Gminy Gawłuszowice będą świetną okazją do integracji i wprowadzenia wszystkich w magiczny klimat Bożego Narodzenia. ZapraszamyData rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test