Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Finał III Festiwalu Kultury Lasowiackiej Stalowa Wola, Rynek w Rozwadowie

Przez cały lipiec na Podkarpaciu trwał III Festiwal Kultury Lasowiackiej. Samorząd Województwa Podkarpackiego zdecydował się na kontynuację tej imprezy po dwóch poprzednich udanych edycjach w roku 2021 i 2022, które pokazały, że potencjał tkwiący w kulturze lasowiackiej jest ogromny. Dlatego jednym z celów tegorocznej edycji było nie tylko zachowanie jego rozległej merytorycznie i terytorialnie formuły, ale także jej rozszerzenie. Ostatecznie program Festiwalu został rozłożony i zaplanowany na pię festiwalowych weekendów – od 2 do 30 lipca. Finał wydarzenia odbędzie się w Stalowej Woli, na Rynku w Rozwadowie.

Tegoroczna edycja Festiwalu to Kultury Lasowiackiej to:

- 13 wydarzeń festiwalowych

- przygotowanych przez 13 operatorów

- w 12 miejscowościach regionu

- łącznie ponad 100 różnych propozycji programowych i wydarzeń festiwalowych.

- Ta bogata oferta, ukazująca specyfikę kultury Lasowiaków, przygotowana została przez samorząd województwa, który jako główny organizator przedsięwzięcia włączył do organizacji wydarzenia lokalne ośrodki kultury, zanurzone od lat w kulturze ludowej Lasowiaków – mówi wicemarszałek Ewa Draus.

Festiwalowe wydarzenia odbyły się: w Baranowie Sandomierskim, Gorzycach, Grodzisku Dolnym, Kolbuszowej, Leżajsku, Medyni Głogowskiej, Nowej Dębie, Porębach Dymarskich, Rudniku nad Sanem, Ulanowie, Stalowej Woli i Tarnobrzegu. 

Wydarzenia zazwyczaj miały wielowymiarowy charakter, a ich bogatą ofertę tworzyły różne propozycje. W ich ramach odbywały się koncerty, występy sceniczne, konkursy, pokazy kulinarne, warsztaty edukacyjne. Ponadto uczestnicy zwiedzali liczne wystawy, zapoznawali się z ofertą stoisk m.in. z rękodziełem, plastyką obrzędową, strojami ludowymi czy innymi wytworami kultury Lasowiaków. 

- Jesteśmy przekonani, że całość oferty festiwalowej pokazała ponownie żywotność kultury lasowiackiej i szerokie zainteresowanie jej rozmaitymi formami, przyczyniając się do dalszej intensywnej ochrony i popularyzacji dorobku Lasowiaków i barwności kulturowej naszego regionu. Widzimy w tym dorobku wielką wartość, gdyż jest to dziedzictwo stworzone przez ludzi, którzy na co dzień mierzyli się z ciężkimi warunkami egzystencji w dawnej puszczy, ale w swojej obyczajowości zachowali radość i pogodę ducha, z której możemy czerpać współcześnie – mówi marszałek Władysław Ortyl.

- W każdej miejscowości, gdzie odbywały się festiwalowe spotkania, stawały się one lokalnym świętem kultury ludowej. Sukces tegorocznej edycji Festiwalu widoczny jest także we wzrastającej frekwencji. Już przed niedzielnym finałem można śmiało powiedzie, że osiągniemy liczbę 10 tys. uczestników – dodaje Robert Godek, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP.

Dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy to odbiorcy działań promocyjnych, którzy byli nie tylko zapraszani na poszczególne wydarzenia, ale również informowani o różnych aspektach lasowiackiego dziedzictwa kulturowego. 

Nowością Festiwalu stały się także przeglądy konkursowe:

- I PRZEGLĄD PIEŚNI LASOWIACKICH w Grodzisku Dolnym.

- LESIOCKA PARZYGĘBA I JARMAK PUSZCZAŃSKIEJ GODKI w Kolbuszowej.

- Ten element konstrukcji festiwalu zostanie z nami na dłużej i, podnosząc wartość merytoryczną wydarzenia, przyczyni się do upowszechnienia walorów lasowiackiego dziedzictwa – zapewnia dyr. Godek.

Festiwal rozpoczął się mszą świętą oraz Odpustem lasowiackim w Porębach Dymarskich.

Bardzo zróżnicowanym i wielowymiarowym wydarzeniem było otwarcie Festiwalu w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w miejscu, w którym można w sposób namacalny zetknąć się z dziedzictwem materialnym Lasowiaków. W tym roku wydarzenie kolbuszowskie pt. „Na Jagodną” nawiązywało do święta Matki Boskiej Jagodnej;

Dzięki festiwalowi mogliśmy usłyszeć wspaniały dźwięk gwary lasowiackiej podczas przeglądu w Kolbuszowej oraz posłuchać unikalnych pieśni, które wybrzmiały na przeglądzie w Grodzisku Dolnym.

Lasowiacka kuchnia ponownie najmocniej zapachniała w Baranowie Sandomierskim, gdzie odbyło się m.in. lasowiackie gotowanie z Karolem Okrasą. 

Ponadto dzięki festiwalowej podróży z Lasowiakami podziwialiśmy uroki flisactwa w Ulanowie, garncarstwa w Medyni Głogowskiej, wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem czy zabawkarstwa w Leżajsku.

Zetknęliśmy się także z lasowiackim tańcem, choćby przez wydarzenia w Tarnobrzegu i Nowej Dębie, a impreza kulturalna w Gorzycach przypomniała nam, że największą wartością kultury ludowej są ludzie, czego dobitnym przykładem jest twórczość Jana Puka.

Wreszcie Finał Festiwalu w Stalowej Woli, który w pewnym sensie jest klamrą dla całości, zbiera różne wątki z wydarzeń festiwalowych w innych miejscowościach i prezentuje jego rozmach i pełną paletę festiwalowych barw i akcentów. Wydarzenie zorganizowane w miejscowości, w której funkcjonuje Klaster Lasowiacki, zakłada także interpretację bogatego dziedzictwa lasowiackiego i próby jego prezentacji z wykorzystaniem współczesnych form. 

- Podsumowując festiwal, warto pamiętać, że nie jest to jedyny aspekt w działalności Samorządu Województwa Podkarpackiego, którym staramy się wspierać rodzimą kulturę. W kolejnych tygodniach i miesiącach swoją ofertę do pasjonatów kultury lasowiackiej skierują organizacje pozarządowe i inne podmioty, które zostały beneficjentami ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie konkursu ofert w ramach mecenatu kulturalnego. Przed nami jeszcze warsztaty, sesje, koncerty, działania upowszechniające dotyczące grupy etnograficznej Lasowiaków i ich kultury – zapewnia wicemarszałek Ewa Draus.

- Festiwal Kultury Lasowiackiej to piękna idea, w której spotyka się wiele cennych elementów. Pokazuje atrakcyjność kulturową naszego regionu, jego dziejów, grup etnograficznych, tradycyjnej i współczesnej kultury, która dzięki takim skoordynowanym wydarzeniom może być zaprezentowana szerszej publiczności. Wierzymy, że dzięki wspólnym staraniom Festiwal stanie się coraz bardziej rozpoznawalnym wydarzeniem kulturalnym, a w przyszłości marką kulturową regionu – dodaje marszałek Władysław Ortyl.


 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Serdecznie zapraszamy na XX Targi Edukacyjne, które odbędą się 3 kwietnia 2025 roku w godzinach 09:00 – 14:00 w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu przy ul. Solskiego 1.Celem Targów jest zaprezentowanie przez szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu mieleckiego kierunków kształcenia oraz obowiązujących zasad przyjęć na rok szkolny 2025/2026. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady z doradztwa zawodowego i biznesu prowadzone przez ekspertów, które pomogą młodym ludziom lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i możliwości na rynku pracy.Inicjatywa nasza skierowana jest do uczniów klas ósmych, ich rodziców i nauczycieli.Targi Edukacyjne to nie tylko źródło informacji, ale także przestrzeń do nawiązania kontaktów i budowania relacji między uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz przedstawicielami szkół i firm.Organizatorem Targów nieprzerwalnie od pierwszej edycji jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu przy wsparciu działającego przy szkole Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych „EKONOMIK.MIELEC”.Partnerami tegorocznej edycji Targów są:Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w MielcuPatronat honorowy nad Targami objęli:Marszałek Województwa PodkarpackiegoPodkarpacki Kurator OświatyStarosta Powiatu MieleckiegoPrezydent Miasta MielcaData rozpoczęcia wydarzenia: 03.04.2025
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test