Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W podziękowaniu za plony - Gminne Dożynki w Żarówce

20 sierpnia rolnicy z naszej gminy mieli swoje tradycyjne święto. W tym roku do wspólnego celebrowania Dożynek Gminnych zaprosiła Żarówka.
  • Źródło: Gmina Radomyśl Wielki
W podziękowaniu za plony - Gminne Dożynki w Żarówce

Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=687073216793103&set=pcb.687075186792906

Rolnicze święto w radomyskiej gminie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Świętą, którą w miejscowej kaplicy koncelebrowali ks. Wojciech Mróz i Eugeniusz Habura.

W dożynkowym korowodzie

Po nabożeństwie barwny korowód prowadzony przez Kapelę Ludową Żarowianie i grupy wieńcowe z Żarówki przemaszerował na boisko sportowe. Tam też odbyła się uroczystość dożynkowa. Jej gospodarzem był Tadeusz Cymbor, plantator borówki amerykańskiej z Żarówki. W latach 1985-2002 mieszkał i pracował w Austrii przy renowacji antyków. Po przejściu na emeryturę na stałe osiadł w Żarówce. W 2004 r. założył plantację borówki amerykańskiej. Na początku było to raptem pół hektara. Obecnie plantacja ma 17 ha. Dzięki pracy na plantacji wiele osób, w tym młodzież szkolna i studenci, może sobie dorobić choćby do wakacji. W wolnych chwilach pan Tadeusz pogłębia swoją wiedzę historyczną.

Starościną dożynek była Stanisława Mydlarz, absolwentka Wyższej Małopolskiej Szkoły Ekonomicznej. Wraz z mężem Marcinem wychowują dwoje dzieci w wieku szkolnym. W 2008 r. wyjechali do Anglii, gdzie pracowali dwa lata, a za zarobione pieniądze wybudowali dom. Od 2016 roku pani Stanisława wraz z mężem prowadzi własną działalność gospodarczą i jednocześnie pracuje zawodowo. Oboje z mężem pomagają teściom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, które w przyszłości przejmie mąż Marcin (miejscowa złota rączką - co roku przygotowuje i spawa konstrukcje wieńca dożynkowego). Pani Stanisława jest również członkinią KGW w Żarówce.

Starostą dożynek był Adam Kurek, który z wykształcenia jest stolarzem. Wraz z małżonką Martą wychowują czworo dzieci w wieku szkolnym. Posiada 5 ha gospodarstwo rolne i 12 ha lasu. W 2007 r. pan Adam założył firmę Drewmix, która zajmuje się obróbką drewna. Od roku jest współwłaścicielem firmy A&P PALETY w Rzemieniu, w której zatrudnienie znalazło 20 osób. W wolnych chwilach razem z rodziną lubi przejażdżki rowerowe.

Gospodarz i starostowie mieli kogo gościć, bo na imprezie pojawiło się kilkaset osób, w tym władze gminy z burmistrzem Józefem Rybińskim, jego zastępcą Jarosławem Godkiem, sekretarz Marią Należną i przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Miękosiem na czele. Byli posłowie Fryderyk Kapinos i Krystyna Skowrońska, radny wojewódzki Jan Tarapata, starosta Stanisław Lonczak radni powiatowi i gminni, sołtysi oraz mieszkańcy Żarówki i pozostałych sołectw należących do gminy.

Piękne dziękczynienie

Burmistrz Józef Rybiński podkreślił, że święto dziękczynienia od wieków jest z najważniejszym i najpiękniejszym świętem polskiej wsi. - Tradycyjny bochen chleba upieczony z nowego ziarna to wspaniały symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności i troski o lepsze jutro. Wielu ludziom trudno docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Wiele osób postrzega wieś jako oazę zieleni, piękną przyrodę, miejsce do wypoczynku, ale nie biorą pod uwagę, że chleb, ogólnie żywność nie rodzi się w mieście między blokami. Chleb rodzi się na wsi, w polu, więc miejmy pełen szacunek i wyrozumiałość do producentów żywności, do naszej polskiej, zdrowej żywności – mówił. Burmistrz zwrócił się też z prośbą do rolników, aby nie oddawali łatwo rodzących zagonów pól, matce naturze, bo zdegradować czy zalesić pole jest łatwo, ale odzyskać je jest bardzo trudno. - Ziemia ma rodzić chleb i żywić ludzi - podkreślał.

Po raz ostatni

- To 23. dożynki w mojej 25-letniej karierze burmistrza i chcę powiedzieć, że są to moje ostatnie dożynki jako gospodarza gminy – przyznał Józef Rybiński. - Chciałem więc bardzo serdecznie podziękować wszystkim rolnikom, kołom gospodyń wielkich, grupom dożynkowym, działaczom społecznym, wszystkim mieszkańcom gminy za to, że tak pięknie włączaliście się w organizację. - Starsi pamiętają, jak ponad dwie dekady temu trudno było zorganizować dożynki gminne. Wiele miejscowości nie miało wieńców. Naszą ambicją było to, aby każda miejscowość miała co najmniej jeden wieniec i teraz tak jest. Niech to codzienne życie w pracy na roli, w gospodarstwie i działalności społecznej przynosi wam wiele radości, a jak najwięcej trosk i problemów. Bądźcie sobie nawzajem życzliwi i pomocni, a dobre zdrowie i uczucia najbliższych niech będą podstawą waszego osobistego, rodzinnego szczęścia. Dbajmy o to święto, bo to święto, które jednoczy wszystkich, a tak nam tej jedności teraz wszystkim potrzeba – zakończył.

Czas wieńcowych

Dożynki trudno sobie wyobrazić bez tradycyjnych wieńców. Mieszkańcy gminy ze wszystkich 13 miejscowości przygotowali 19 rękodzieł wieńcowych. Wzięły one udział w Gminnym Przeglądzie Wieńców Dożynkowych. Jak co roku było co podziwiać. Komisja konkursowa uznała, że wykonane wieńce prezentują wysoki i zbliżony poziom. Dlatego postanowiła przyznać pierwsze nagrody (dla 10 wieńców) w wysokości 700 złotych i drugie w kwocie 600 złotych.

Dodajmy, że władze gminy doceniły wieloletni trud i poświęcenie Alicji Lipiór z Żarówki, która przez lata była zaangażowana w uwicie wielu wieńców dożynkowych.

Zabawa na ludowo i nie tylko

Po części obrzędowej i prezentacji wieńców przybyli na dożynki, które zorganizowali Burmistrz Radomyśla Wielkiego, SCKiB, Rada Sołecka z Żarówki z sołtysem Aleksandrem Mrozem, miejscowym KGW i kapelą Żarowianie, przybyli mogli pobawić się przy muzyce tejże kapeli, Zespołu Pieśni i Tańca Igloopolanie, a także podczas zabawy tanecznej z zespołem Alamba Band. Poza tym na uczestników imprezy czekały stoiska małej gastronomii przygotowane przez KGW. Bigosem częstowało z kolei stowarzyszenie Moto-Lewart. Dzieci mogły pobawić się na dmuchanym wesołym miasteczku.

Fotorelacja – kliknij tutaj

Film z korowodu dożynkowego – kliknij tutaj


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test