Na mieleckim Oddziale Noworodkowym realizowany jest program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.
Program obejmuje dzieci po skończonej pierwszej dobie życia i niesie szybką informację co do stanu słuchu maluszka. Jest to szybki i prosty test, wykonywany za pomocą sondy umieszczonej w uchu. Warunek? To tylko wyrażenie przez mamę zgody oraz przeprowadzenie krótkiej ankiety ryzyka uszkodzenia słuchu u noworodka.
Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków to największy program profilaktyczny w Polsce. Realizowany jest od 2003 roku przy wsparciu fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Wynik badania zapisywany jest na formularzu zgody, z którego druga część dołączana jest do dokumentów wypisowych noworodka. Dodatkową informacją o wyniku badania jest wklejony certyfikat w książeczce zdrowia dziecka na jednej z pierwszych stron - wyjaśnia Dominika Markowska, położna, która wraz z koleżankami z Oddziału Noworodkowego i szpitalnej Szkoły Rodzenia prowadzi profil instagramowy: #rodze_w_mielcu.
- Niebieski certyfikat wklejany jest w przypadku prawidłowego wyniku badania. Jeśli jednak występują czynniki ryzyka lub wynik jest nieprawidłowego, wklejany jest żółty certyfikat. Wtedy maluch kierowany jest do pracowni audiologicznej na dalszą diagnostykę - uzupełnia położna Ewelina Kusek.
Jednak położne zaznaczają, że prawidłowy wynika przesiewowego badania słuchu nie znaczy, że w trakcie rozwoju dziecka nic nie może się już zmienić. Jak obserwować malucha pod tym kątem? Trzeba zwracać uwagę na to czy:
-dziecko budzi się przy głośnych dźwiękach,
-reaguje na głos,
-gaworzy naśladując zasłyszane dźwięki,
-zwraca uwagę, odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku.
W razie wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który wystawi odpowiednie skierowanie na badania.
Informacja: Szpital Specjalistyczny w Mielcu
ms