Depresja i samotność to wyzwania, z którymi zmaga się wielu młodych ludzi. Czasem trudno jest zauważyć, że ktoś boryka się z tymi problemami, jednak ważne jest abyśmy próbowali odczytać sygnały i umieli oferować wsparcie. Nauczyciele szkoły Podstawowej nr 11 w Mielcu, kładą nacisk na wzmacnianie poczucia własnej wartości u uczniów.
Nasze działania skierowane są; nawet w tym roku w programie profilaktyczno-wychowawczym mamy taki priorytet, że kładziemy nacisk na wzmacnianie poczucia wartości naszych uczniów wszelkimi działaniami. To się dzieje na lekcjach -bo na lekcjach dzieci najwięcej przebywają, to się dzieje na zajęciach dodatkowych. Wzmacnianie poczucia wartości to takie priorytetowe zadanie klucz do podnoszenia poczucia wartości tych dzieci, żeby one się akceptowały takimi jakimi są, żeby odnalazły mocne swoje strony, żeby się skupiły na tych swoich mocnych stronach. - mówi Bogusława Czarny, dyrektor SP nr 11 w Mielcu
Jak podkreślał Damian Kupczyk, prezes Fundacji Rodziny Czepczyńskich skala problemu jest ogromna. Od 2013 do 2021 wzrost liczby prób samobójczych u nastolatków w wieku 13-18 sięga 306% natomiast u dzieci w przedziale wiekowym 8-12 jest to aż 844%. Dodaje również, że na jedną zgłoszoną próbę samobójczą przypada między 100 a 200 prób, które nie zostały zgłoszone.
Najgłębszym problemem jest to, że uczniowie się porównują, uczennice się porównują do tych bohaterów, których sobie wyszukują sami, potem zderzenie z rzeczywistością, powoduje, że te osoby są rozgoryczone, że nie mają takiej postawy, nie prezentują się tak jak ta bohaterka na TikToku. Z rozmów to wychodzi, dlaczego one się czują takie samotne, bo zamykają się dlatego, że czują się bezwartościowe, nie akceptują siebie do końca takimi jakimi są i mają niższe poczucie swojej wartości.
Warto zauważyć, że nasza troska i zrozumienie mogą być kluczowymi elementami wsparcia. Przypomnijmy, że małe gesty mogą mieć wielki wpływ. Razem budujmy świadome i otwarte społeczeństwo, które potrafi oferować pomoc i wsparcie najmłodszym.