Tą ideą chcemy spropagować promocję Mielca, promocję rozwiązań informatycznych, nowoczesnych rozwiązań informatycznych, być może też w przyszłości przyjdą do nas dodatkowo firmy technologiczne, które zauważą potencjał osób, które mieszkają w Mielcu – mówi Seweryn Stachowicz, organizator i prelegent konferencji V MEETUP IT Mielec.
Konferencja rozpoczęła się od muzycznej niespodzianki, a była nią piosenka o Mielcu wygenerowana przez sztuczną inteligencję.
Prelegenci skupili się m.in. na tematach manipulacji cyfrowej, czy informatyce w małych podmiotach lotniczych.
Będziemy mówić o deepfake'u. Jest to manipulacja poprze sieci neuronowe obrazów ze zdjęcia i na podstawie poszczególnych zdjęć generujemy video. To video tak naprawdę nie jesteśmy w stanie odróżnić od obrazu rzeczywistego. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy to mówiła faktycznie osoba w rzeczywistości, czy to mówiła osoba, która tak naprawdę jest podstawiona i generowała – opisuje Seweryn Stachowicz, organizator i prelegent konferencji V MEETUP IT Mielec.
Małe podmioty lotnicze, czyli takie organizacje, które dotykają bardzo specjalistycznej branży, tam to IT może i powinno czynić rolę bardzo pomocniczą, taką, która ułatwia pewne procesy, przyspiesza, ale też zabezpiecza. Na przykład optymalizacja. W momencie, kiedy mamy taką sytuację, że mamy bardzo dużo danych, np. w małej firmie produkcyjnej, czy w małej organizacji szkoleniowej podczas szkolenia szybowcowego, przykładowo mamy tych lotów dziesiątki i każdy lot jest opisany wieloma parametrami: czasem, miejscem, osobami biorącymi w tym udział... to są dziesiątki parametrów, nie da się tego spamiętać, ciężko to spisywać na kartce i tu się pojawiają technologie informacyjne, które nas wspierają w tym, aby te dane nie tylko magazynować, ale też, żeby łatwiej się w nich poruszać – opowiada Tomasz Białek, prelegent konferencji V MEETUP IT Mielec.
Dobrze rozwijającą się technologią jest również druk 3D. Andrzej Zakręcki opowiada, w jaki sposób stworzona tą metodą orteza może już niedługo zastąpić gibs na złamane kończyny:
Przede wszystkim są kilkunastokrotnie lżejsze, są wodoodporne, posiadają strukturę ażurową, dzięki czemu skóra jest w stanie oddychać i przede wszystkim mają funkcję tego, że można je łatwo założyć i ściągnąć co umożliwia proces wczesnej rehabilitacji bez konieczności, jak to wygląda w przypadku gibsu, rozcinania go, przeprowadzania rehabilitacji i ponownego zakładania. Tak naprawdę tę procedurę jesteśmy w stanie zrobić do 5 minut. Sama orteza posiada system regulacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie się dostosowywać do zmieniającej się sytuacji anatomicznej przeramienia – informuje Andrzej Zakręcki, prelegent konferencji V MEETUP IT Mielec.
Tego typu konferencje wpisują się na stałe w kalendarz mieleckich wydarzeń technologicznych.