W naszym regionie zawsze było mało takich festiwali, konkursów związanych z folklorem, a ponieważ zawsze kochałam folklor wymyśliłam sobie, że zrobimy tą kapele, zespoły, rękodzieło, żeby to wszystko było w jednym miejscu, w jednym dniu. Udał się pierwszy, udał się szesnasty mam nadzieję, pomimo że pada - Bożena Telega-Kuźnik .
W tegorocznej edycji Jarmarku udział zapowiedzieli tancerze z osiemnastu zespołów i kapel ludowych.
Jest to bardzo fajna sprawa, ponieważ spotykają się dzieciaki od czterech lat do lat siedemdziesięciu i więcej. Wszyscy kochają folklor, wszyscy tańczą. Tutaj chyba nie zależy na tym, które miejsce się zajmuje. Najważniejsze jest, żeby być, żeby wystąpić i żeby być razem – dodaje Bożena Telega-Kuźnik.
Wydarzenie w swoich głównych celach zakłada ochronę tradycji regionu, promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej, a najważniejszy jest folklor, który jest symbolem polskiej tradycji ludowej.
To jest to, co nas utożsamia z polskością. Tym się różnimy od całego społeczeństwa i wspólnej Europy, bo my mamy coś co jest najpiękniejsze. Nasz folklor tańczy cały świat, może dlatego, że jest taki inny, żywy, z temperamentem, skoczny. Przyśpiewki są piękne, ludzie są cudowni, stroje są piękne – mówi Bożena Telega-Kuźnik.
Partnerem tegorocznej edycji jarmarku zostało Województwo Podkarpackie.