Myślę, że dziś jesteśmy już gotowi podjąć tę uchwałę. Był tam problem związany z pewnym terenem zagospodarowanym na potrzeby ministerstwa spraw wewnętrznych i terenu związanego z wojskowością, i tutaj mieliśmy pewne opóźnienie w tym zakresie. Obecnie wyrzuciliśmy już ten teren z planu ogólnego i w końcu podejmujemy tę uchwałę – mówi Krzysztof Węgrzyn, wójt gminy Mielec.
Plan ogólny jest dokumentem planowania przestrzennego, uchwalonym przez radę gminy. Dokument ten obejmuje obszar całej gminy, z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalane przez ministra właściwego do spraw transportu. W planie ogólnym określa się m. in. strefy planistyczne i gminne standardy urbanistyczne, zawierać może również obszary zabudowy śródmiejskiej oraz obszary uzupełnienia zabudowy.
Tego typu plany regulujące procesy inwestycyjne są konieczne, bo gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy, dlatego ten plan mam nadzieję, że w jakiś sposób uporządkuje. Natomiast będą też konsultacje społeczne, gdzie mieszkańcy będą mogli swoje wnioski sporządzać i przysyłać do gminy i taka jest tego procedura – wyjaśnia Krzysztof Węgrzyn, wójt gminy Mielec.
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustalenia zawarte w planie ogólnym powinny uwzględniać uwarunkowania rozwoju przestrzennego gminy, do których szczególnie należą polityka przestrzenna gminy, ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego województwa i znajdujące się na obszarze gminy m. in. formy ochrony przyrody, obszary szczególnie zagrożone powodzią, grunty leśne i rolne.
Sporządzony dokument przez urbanistów wyłonionych w przetargu zostanie przekazany Radzie Gminy, która zatwierdzi bądź go odrzuci. Termin wejścia dokumentu prawa miejscowego jeszcze nie został ostatecznie określony, cała procedura może potrwać nawet kilkanaście miesięcy.