Celem funkcjonariuszy jest rozmowa z dorosłymi, jak również z dziećmi i uświadamianie ich na temat szeroko pojmowanego bezpieczeństwa nad wodą. Mundurowi rozdają ulotki i książeczki edukacyjne przygotowane specjalnie, w których są zawarte informacje, jak należy korzystać właśnie z tych akwenów wodnych – mówi podkom. Bernadetta Krawczyk.
Zachowanie bezpieczeństwa nad wodą jest szczególnie ważne. Minęła połowa wakacji, a funkcjonariusze w kraju odnotowali już 127 utonięć w tym 13 dzieci!
Najczęstszymi przyczynami utonięć jest brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich możliwości, skoki na główkę, nieocenienie sytuacji, jak wygląda stan wody. Często wybieramy zbiorniki głównie niestrzeżone, gdzie nie mamy świadomości, jak głęboka jest ta woda – wymienia podkom. Bernadetta Krawczyk.
Częstą przyczyną utonięć jest również spożyty wcześniej alkohol, który ogranicza naszą świadomość ruchową oraz zdolność do ocenienia sytuacji w wodzie.
Aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom, czy też tragediom, które niestety mogą spotkać każdego, musimy pamiętać, aby przestrzegać zasad. Wybierać strzeżone kąpieliska, gdzie na miejscu jest ratownik, który będzie mógł nam udzielić pomocy w razie potrzeby. Musimy też pamiętać o tym, żeby informować za każdym razem, kiedy wybieramy się nad akwen wodny, rodzinę i przyjaciół, aby mieli świadomość, że udajemy się, w razie czegoś, gdyby doszło do jakiejś niebezpiecznej sytuacji – dodaje podkom. Bernadetta Krawczyk.
Ważne jest również przestrzeganie regulaminu danego zbiornika wodnego, w którym są najważniejsze informacje pozwalające na bezpieczne korzystanie z kąpieliska. Zwracajmy uwagę na flagi. Biała flaga oznacza, że akwen wodny jest bezpieczny, zaś czerwona informuje, że kąpielisko jest niebezpieczne lub nieczynne.