Reklama

Rzeszów w hołdzie Bohaterom

W Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – Bitwę Warszawską, znaną również jako „Cud nad Wisłą”. To wyjątkowe święto, które łączy w sobie zarówno obchody Święta Wojska Polskiego, jak i upamiętnienie 104. rocznicy decydującej bitwy z 1920 roku, zgromadziło przedstawicieli parlamentu, administracji rządowej i samorządowej, wojska, duchowieństwa oraz mieszkańców województwa podkarpackiego. Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Karol Ożóg i członek zarządu Małgorzata Jarosińska – Jedynak.
  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej w Rzeszowie. W murach świątyni, będącej miejscem pamięci i modlitwy dla wielu pokoleń żołnierzy, zgromadzili się zarówno wojskowi, jak i cywile, aby w duchu jedności oddać cześć tym, którzy oddali życie za wolność Polski.  Po zakończonej mszy świętej, oficjalna część obchodów odbyła się przed Tablicami Pamiątkowymi znajdującymi się przy Kościele Garnizonowym.

Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Rzeszów oraz przeglądu pododdziałów i pocztów sztandarowych. Następnie, przy dźwiękach Hymnu Państwowego, na maszt została podniesiona  flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Ceremonię otworzył Zastępca Dowódcy Garnizonu Rzeszów, płk Marcin Zalewski, który przywitał zgromadzonych gości i przypomniał znaczenie Bitwy Warszawskiej w kontekście historii Polski oraz całej Europy, jednocześnie podkreślając przy tym status polskiego żołnierza.

Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać okolicznościowych przemówień, w których mówcy nawiązywali do heroicznych czynów polskich żołnierzy walczących w 1920 roku. Uczestnicy mieli również możliwość wysłuchania 103-letniego ppłk Stefana Michalczaka, ps. „Brzoza".

Małgorzata Jarosińska – Jedynak, członek zarządu województwa w swoim przemówieniu zaznaczyła, że Bitwa Warszawska była jednym z tych momentów, które zdecydowały o losach nie tylko Polski, ale i całej Europy.

Dzisiaj, podczas Święta Wojska Polskiego, składamy także hołd bohaterom w 104. rocznicę wielkiej Bitwy Warszawskiej, która zmieniła losy wojny polsko-bolszewickiej, stając się jedną z najważniejszych batalii we współczesnej historii. Zwycięstwo Wojska Polskiego zatrzymało pochód Sowietów na zachód, w głąb Europy, i ochroniło nasz kontynent – podkreśliła Małgorzata Jarosińska – Jedynak, członek zarządu.

Dla nas wszystkich dzisiejsza data jest wyjątkowa. Żyjemy w państwie, w którym tradycje wojskowe przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Patriotyzm, honor, miłość do ojczyzny były i są dla polskiego żołnierza wartościami najcenniejszymi -  mówił poseł Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Kolejnym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych żołnierzy oraz osób cywilnych, które swoją działalnością w szczególny sposób przyczyniają się do pielęgnowania tradycji wojskowych oraz kultywowania pamięci historycznej.

Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas – Hul, wręczając medale, podkreśliła, że odznaczeni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem stanowią wzór dla innych.

Następnie, zgromadzeni goście wysłuchali Apelu Pamięci, podczas którego przywołano bohaterów, którzy oddali życie za wolną Polskę. Rozbrzmiewająca po nim Salwa Honorowa była wymownym przypomnieniem, że pamięć o poległych pozostaje żywa, a ich ofiara nie została zapomniana.

Kulminacyjnym punktem obchodów było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed Tablicami Pamiątkowymi. W tym akcie, pełnym symboliki, delegacje wojskowe, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz mieszkańcy oddali hołd tym, którzy walczyli o wolność.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która rozegrała się w sierpniu 1920 roku. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, w której wojska polskie, pomimo przeważających sił przeciwnika, odniosły zwycięstwo, ratując nie tylko niepodległość kraju, ale także zahamowując rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

To heroiczne zwycięstwo, znane również jako "Cud nad Wisłą", stało się symbolem niezłomnej woli narodu polskiego oraz geniuszu dowódczego Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego współpracowników. W uznaniu tego historycznego triumfu i jego znaczenia dla Polski i Europy, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w lipcu 1992 roku dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego.

Obchody tego święta odbywają się z pełnym ceremoniałem wojskowym, a ich centralnym punktem są uroczystości w Warszawie, w których uczestniczą najwyższe władze państwowe, przedstawiciele sił zbrojnych oraz liczni obywatele. Jednak w całym kraju, w mniejszych miejscowościach i miastach, organizowane są również lokalne uroczystości, które przypominają o znaczeniu tego dnia dla tożsamości narodowej i tradycji patriotycznej Polaków.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Festiwal Czekolady i Słodkości po raz pierwszy w Mielcu! Festiwal Czekolady i Słodkości po raz pierwszy w Mielcu! Rzemieślniczy twórcy czekoladowych tabliczek, pralin i trufli, najlepsi producenci jadalnych dzieł sztuki i słodkości, których nie znajdziecie na supermarketowych półkach – to wszystko przygotują wystawcy 20, 21 i 22 września 2024 r. Na Festiwalu znajdziecie też lody, ciasta i inne słodycze, a także pyszne kawy i herbaty.Widzimy się 20 – 22 września w Mielcu na Placu Armii Krajowej w Mielcu.To będzie niezapomniana podróż przez wszystkie epoki od mezapotamii do współczesności powstawania czekolady i kakao. W strefie świątyni kakao i pieśni, uczestnicy doświadczą głębokiej i mistycznej mocy kakao gotowanego i podawanego w tradycyjnej starożytnej formie, połączonego z koncertem gongów. Ceremonię kakao zwieńczy wielka degustacja pierwotnego napoju nazywanego napojem bogów lub medycyną miłości.Dla uczestników przygotowano warsztaty ucierania czekolady na azteckich żarnach. Będziemy degustować przepyszne, oryginalne, jak również tradycyjne czekolady, praliny i słodycze! Na Placu Armii Krajowej zaprezentują się manufaktury czekolady z całej Polski, te dobrze znane, ale także całkiem nowe “wisienki na czekoladowym torcie”.Na miłośników słodkich chwil, czekać będą stoiska pełne smaków, kształtów i kolorów w czekoladowych odsłonach. Festiwal urozmaicą dziecięce warsztaty z Gangiem Czekoladożerców i Fabryką Czekolady.Zapraszamy do świata bajek, zawrotnej karuzeli, żywych maskotek i czekoladowych inspiracji.Czekolada, dobra muzyka, strefa gastro, warsztaty dla dzieci, ogromna frekwencja, otwarte serca i słońce to przepis na udany Festiwal Czekolady w Mielcu. Będzie słodko, będzie twórczo, będzie niepowtarzalnie!CZEKO FEST – Dlaczego warto?Najwyższa jakość produktówWyrabiana ręcznieOgromny wybór klasyczne/wegańskie/ziołowe/wytrawne/ słodkieNaturalne i unikalne wyrobyFestiwal tworzony z pasjąDLACZEGO CZEKOLADA?Źródło zdrowiaPoprawia humorChroni nas przed rozwojem stresuSpowalnia proces starzeniaDziała uspokajająco________________________________Czeko Fest – Festiwal Czekolady WeForm20 – 22 września 2024 MielecPiątek 12:00 – 20:00Sobota 10:00 – 20:00Niedziela 10:00 – 18:00W sprawie stoisk wystawienniczych zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 730210619 lub przez adres mailowy: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Mielec dołącza do akcji sprzątania świata Mielec dołącza do akcji sprzątania świata Już we wrześniu Mielec stanie się częścią globalnej inicjatywy, której celem jest czystsza planeta – „Akcja Sprzątanie Świata”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi „Na straży czystej ziemi”, zachęcając wszystkich do wspólnego dbania o naturalne środowisko.Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół zaprasza mieszkańców do aktywnego udziału w lokalnej odsłonie tej inicjatywy. Akcja Sprzątania Mielca zaplanowana jest na dni od 9 do 20 września 2024 roku i wpisuje się w tradycję corocznych działań na rzecz ochrony środowiska.Jak wziąć udział?Aby włączyć się w tegoroczne sprzątanie, wystarczy podjąć kilka prostych kroków:Zbierz grupę – Zaproś do współpracy osoby, którym leży na sercu los naszej planety.Zgłoś się – Do 13 września zarejestruj swoją grupę poprzez formularz dostępny na stronie internetowej miasta: https://www.mielec.pl/wazne-informacje.Wskaż miejsce – Wybierz publiczny teren w Mielcu, który wymaga uprzątnięcia.Działaj! – W dniach od 9 do 20 września 2024 roku posprzątajcie wybrany obszar.Za każdy wkład w sprzątanie miasta, uczestnicy zostaną nagrodzeni sadzonkami owocowymi! Jest to gest podziękowania za zaangażowanie oraz symboliczne wsparcie dla zieleni w naszym otoczeniu.Finał i rozdanie sadzonekOficjalne zakończenie Akcji Sprzątania Mielca odbędzie się 24 września 2024 roku o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. Wszyscy uczestnicy będą mogli odebrać swoje sadzonki i podsumować wyniki wspólnej pracy.Zgłoszenia i kontaktZainteresowane grupy proszone są o przesyłanie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych na adres mailowy: [email protected] do 13 września 2024 roku. Można również zgłosić się osobiście w Urzędzie Miejskim w Mielcu przy ul. Żeromskiego 23 (pokój 14, budynek za Policją).Organizatorzy zapewniają niezbędne wyposażenie, takie jak rękawiczki ochronne i worki na odpady. Informacje o ich odbiorze zostaną podane uczestnikom w późniejszym terminie.Dodatkowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numery telefonów: 17 787 42 72 oraz 17 787 42 74.Nie bądźmy obojętni – wspólnie możemy więcej!Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test