Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rzeszów w hołdzie Bohaterom

W Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – Bitwę Warszawską, znaną również jako „Cud nad Wisłą”. To wyjątkowe święto, które łączy w sobie zarówno obchody Święta Wojska Polskiego, jak i upamiętnienie 104. rocznicy decydującej bitwy z 1920 roku, zgromadziło przedstawicieli parlamentu, administracji rządowej i samorządowej, wojska, duchowieństwa oraz mieszkańców województwa podkarpackiego. Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Karol Ożóg i członek zarządu Małgorzata Jarosińska – Jedynak.
  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej w Rzeszowie. W murach świątyni, będącej miejscem pamięci i modlitwy dla wielu pokoleń żołnierzy, zgromadzili się zarówno wojskowi, jak i cywile, aby w duchu jedności oddać cześć tym, którzy oddali życie za wolność Polski.  Po zakończonej mszy świętej, oficjalna część obchodów odbyła się przed Tablicami Pamiątkowymi znajdującymi się przy Kościele Garnizonowym.

Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Rzeszów oraz przeglądu pododdziałów i pocztów sztandarowych. Następnie, przy dźwiękach Hymnu Państwowego, na maszt została podniesiona  flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Ceremonię otworzył Zastępca Dowódcy Garnizonu Rzeszów, płk Marcin Zalewski, który przywitał zgromadzonych gości i przypomniał znaczenie Bitwy Warszawskiej w kontekście historii Polski oraz całej Europy, jednocześnie podkreślając przy tym status polskiego żołnierza.

Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać okolicznościowych przemówień, w których mówcy nawiązywali do heroicznych czynów polskich żołnierzy walczących w 1920 roku. Uczestnicy mieli również możliwość wysłuchania 103-letniego ppłk Stefana Michalczaka, ps. „Brzoza".

Małgorzata Jarosińska – Jedynak, członek zarządu województwa w swoim przemówieniu zaznaczyła, że Bitwa Warszawska była jednym z tych momentów, które zdecydowały o losach nie tylko Polski, ale i całej Europy.

Dzisiaj, podczas Święta Wojska Polskiego, składamy także hołd bohaterom w 104. rocznicę wielkiej Bitwy Warszawskiej, która zmieniła losy wojny polsko-bolszewickiej, stając się jedną z najważniejszych batalii we współczesnej historii. Zwycięstwo Wojska Polskiego zatrzymało pochód Sowietów na zachód, w głąb Europy, i ochroniło nasz kontynent – podkreśliła Małgorzata Jarosińska – Jedynak, członek zarządu.

Dla nas wszystkich dzisiejsza data jest wyjątkowa. Żyjemy w państwie, w którym tradycje wojskowe przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Patriotyzm, honor, miłość do ojczyzny były i są dla polskiego żołnierza wartościami najcenniejszymi -  mówił poseł Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Kolejnym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych żołnierzy oraz osób cywilnych, które swoją działalnością w szczególny sposób przyczyniają się do pielęgnowania tradycji wojskowych oraz kultywowania pamięci historycznej.

Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas – Hul, wręczając medale, podkreśliła, że odznaczeni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem stanowią wzór dla innych.

Następnie, zgromadzeni goście wysłuchali Apelu Pamięci, podczas którego przywołano bohaterów, którzy oddali życie za wolną Polskę. Rozbrzmiewająca po nim Salwa Honorowa była wymownym przypomnieniem, że pamięć o poległych pozostaje żywa, a ich ofiara nie została zapomniana.

Kulminacyjnym punktem obchodów było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed Tablicami Pamiątkowymi. W tym akcie, pełnym symboliki, delegacje wojskowe, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz mieszkańcy oddali hołd tym, którzy walczyli o wolność.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która rozegrała się w sierpniu 1920 roku. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, w której wojska polskie, pomimo przeważających sił przeciwnika, odniosły zwycięstwo, ratując nie tylko niepodległość kraju, ale także zahamowując rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

To heroiczne zwycięstwo, znane również jako "Cud nad Wisłą", stało się symbolem niezłomnej woli narodu polskiego oraz geniuszu dowódczego Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego współpracowników. W uznaniu tego historycznego triumfu i jego znaczenia dla Polski i Europy, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w lipcu 1992 roku dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego.

Obchody tego święta odbywają się z pełnym ceremoniałem wojskowym, a ich centralnym punktem są uroczystości w Warszawie, w których uczestniczą najwyższe władze państwowe, przedstawiciele sił zbrojnych oraz liczni obywatele. Jednak w całym kraju, w mniejszych miejscowościach i miastach, organizowane są również lokalne uroczystości, które przypominają o znaczeniu tego dnia dla tożsamości narodowej i tradycji patriotycznej Polaków.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test