Akcja zbierania podpisów odbywa się w całej Polsce, aby pokazać obecnemu rządowi, mieć tę inwestycję wykonaną tak, jak wcześniej została zaplanowana, a że tak powiem kolokwialnie obecny rząd miga się z tym i próbuje usunąć te plany z budżetu – zaznacza Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jakub Blicharczyk
CPK pozwoli na wzrost gospodarczy i zwiększenie konkurencyjności naszego kraju na arenie międzynarodowej, podkreślają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Podnoszą, że wiele firm nie będzie zobowiązanych do płacenia cła i dodatkowych opłat przewożąc swoje towary przez własne lotnisko i własną sieć transportu, a nie poprzez niemieckie porty i drogi handlowe.
Musimy zadać sobie pytanie, czy chcemy być krajem bogatym, nowoczesnym, goniącym, ale i przeganiającym inne, bogatsze kraje? Taki pomysł miał rząd premiera Mateusza Morawieckiego – budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego – mówi poseł na sejm RP Fryderyk Kapinos.
W planie była budowa lotniska, linii kolejowych i dróg łączącyh podkarpacie z centralną częścią Polski. Obecny rząd wykluczył szprychy podkarpacia, podlasia, lubelszczyzny oraz warmii i mazur z tego planu. Wszyscy zastanawiają się, dlaczego?
Dla nas tutaj, dla mieszkańców podkarpacia jest bardzo ważne, żebyśmy byli skomunikowani z centralną częścią Polski, z Warszawą – dodaje poseł na sejm RP Fryderyk Kapinos.
Szprycha podkarpacka Centralnego Portu Komunikacyjnego obejmowałaby Sanok, Krosno, Rzeszów i Stalową Wolę.
Musimy wybudować nowe lotnisko, żebyśmy dla Polski i dla Europy Środkowo-Wschodniej byli mocniejsi, bo to jest bardzo ważne. Ważne jest też z powodów bezpieczeństwa, ponieważ takie lotnisko daje możliwość przetransportowania sprzętu w razie rożnych sytuacji wojennych. Ubolewamy nad tym, dlatego też chcemy, aby mieszkańcu tu – podkarpacia wypowiedzieli się, podpisując i popierając – mówi poseł na sejm RP Fryderyk Kapinos.
Zbieramy podpisy nad poparciem Centralnego Portu Komunikacyjnego, który jak wiemy, jest zagrożony, jego realizacja jest zagrożona. Rząd zapowiedział, że będzie pracował nad nową koncepcją, a w tym wariancie nie znajduje się połączenie z tzw. szprychą z podkarpaciem – mówi Waldemar Szostak, radny powiatu mieleckiego.
Centralny Port Lotniczy umożliwiłby Polakom bezpośrednie loty to wielu państw świata bez konieczności przesiadki w innym kraju.
Centralny Port Komunikacyjny to nie było samo mega lotnisko, które w Polsce jest bardzo potrzebne, natomiast była to cała infrastruktura – te słynne szprychy, które pojawiały się w przestrzeni medialnej, wiązało się to z połączeniami kolejowymi praktycznie wszystkich regionów do Centralnego Portu Komunikacyjnego zapewniającym bardzo łatwy dostęp do komunikacji z całym światem – mówi zastępca prezydenta Mielca Krzysztof Szostak.
Potrzebnych jest 100 tysięcy podpisów, aby projekt został złożony w sejmie.