- Dożynki, Święto Plonów, Święto Rolników. Mamy jedenaście sołectw, sołectwo Błonie było dzisiaj gospodarzem, tak że jak państwo widzicie, piękne wieńce dożynkowe, bardzo dużo czasu, pracy musieli poświęcić, żeby to Święto Plonów tutaj dzisiaj świętować. Pogoda dopisała, ludzi coraz więcej, nic tylko się cieszyć – przyznaje Maciej Jemioło, burmistrz Przecławia.
- Zawsze jak są dożynki, to przypominają się mi moje młode lata. Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej takie wieńce dożynkowe żeśmy przygotowywali. Dzisiaj wieś się zmieniła, kosę zastąpiliśmy kombajnem, kombajny są już wysokiej klasy, klimatyzowane, ale rolnik nadal musi wkładać całe swoje serce, swój kapitał, i pracować 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Więc ja tu dzisiaj również kłaniam się przed wszystkimi rolnikami z gminy Przecław i ściskam ich spracowane dłonie – mówi Fryderyk Kapinos, poseł na Sejm RP.
- Przecław – fantastyczne miasteczko. Ale dzisiaj dożynki, i myślę, że wspaniała zabawa. Tradycyjnie wieńce dożynkowe i śpiewanie. Pan burmistrz miał również przyśpiewki, co powinien zrobić, i myślę że uważnie wysłuchał, aby mieszkańcom spełnić ich życzenia. I myślę, że dzisiejszy dzień to zabawa, ale i podziękowanie za pracę rolnika. Przede wszystkim im dziękujemy w czas dożynkowy. Kiedy pracujemy, to pracujemy, a kiedy się bawimy, to bawimy. Przecław to potrafi – zaznacza Krystyna Skowrońska, posłanka ziemi mieleckiej.
- Dzisiaj mamy kolejne dożynki na ziemi mieleckiej, w Przecławiu. Piękna gmina, miejsce urodzenia i życia wybitnego poety ludowego Stanisława Harli. Myślę, że wspaniałe dożynki, gratuluję burmistrzowi Maciejowi Jemiole, wspaniale zorganizowane. Za rok, umówiliśmy się z burmistrzem, nawet dałem burmistrzowi sierp na dożynkach powiatowych, po to żeby za rok wspólnie organizować dożynki powiatowo-gminne, wraz z gminą Przecław – zapowiada starosta mielecki Kazimierz Gacek.
Prócz okazałych wieńców dożynkowych, reprezentanci 11 miejscowości z gminy Przecław przygotowali również tradycyjne dania regionalnej kuchni dla przybyłych na obchody mieszkańców.
- Przypadło nam jako naszemu sołectwu w Błoniu być gospodarzem na dzisiejszych dożynkach. Nasze Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentowało nasze stoisko. Mamy tutaj bigos, gołąbki, mamy pierogi ruskie, z kapustą, i wypieki, słodkości, amoniaczki. W naszym regionie najbardziej to schodzi bigos i pierogi – stwierdza Bożena Najuch, sołtys wsi Błonie.
- Mieszkam w Błoniu, razem z mężem prowadzimy gospodarstwo, w którym produkujemy sery kozie oraz sprzedajemy mleko kozie. Można spróbować u nas na stoisku pysznych, zdrowych serów i spróbować, może po raz pierwszy, mleka koziego – mówi Ewa Lewandowska, producent koziego nabiału z Błonia.
- To wszystko, co jest przygotowane na naszym stoisku, i ten wieniec, to jest jeden osiedlowy, bo u nas nie ma sołtysa, tylko mamy dwa osiedla w Przecławiu, a wieńcowymi była nasza młodzież, i to jest wszystko Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. A placki to wszystkie panie takie chętne działaczki. A tradycję powinno się podtrzymywać i młode pokolenie powinno o tym coś-niecoś wiedzieć - podkreśla Czesława Kopacz z OSP Przecław.
Trzecie miejsce za najładniejszy wieniec w gminie Przecław otrzymali reprezentanci Rzemienia. Drugie miejsce przypadło sołectwu Zaborcze, natomiast nagrodę główną otrzymała Tuszyma.
- Praca nad wieńcem trwa miesiące, bo trzeba zebrać zboże, wysuszyć je, więc to jest okres taki, że zbiera się kilka dni zboże, później suszy. Natomiast jak już zboże wyschnie, trwa projektowanie samego stelaża, później mocowanie tych wszystkich kłosów, więc to jest wiele tygodni pracy. Przez ostatnie lata były tylko nagrody pocieszenia, więc ciężka praca się opłaciła. Wsparcie znajomych, koleżanek, kolegów ze stowarzyszeń, a także mieszkańców Tuszymy spowodowało, że mamy pierwsze miejsce w tym roku - zauważa Anna Szlachetka, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Tuszymie i stowarzyszenia Podkarpacki Uniwersytet Ludowy.
Zgromadzonym w Przecławiu przez cały dzień towarzyszyła muzyka w wykonaniu lokalnych zespołów ludowych i folkowych, a Święto Plonów zwieńczyła trwająca do północy zabawa taneczna.