Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Tłumy gości i konkurs wieńców na dożynkach gminy Przecław

Dożynki w gminie Przecław przyciągnęły tłumy ludzi. Kluczowym elementem tamtejszego Święta Plonów był konkurs na najładniejszy wieniec w gminie. Po poświęceniu wieńców, reprezentanci wszystkich sołectw gminy przejechali przez Przecław uroczystym korowodem.

 - Dożynki, Święto Plonów, Święto Rolników. Mamy jedenaście sołectw, sołectwo Błonie było dzisiaj gospodarzem, tak że jak państwo widzicie, piękne wieńce dożynkowe, bardzo dużo czasu, pracy musieli poświęcić, żeby to Święto Plonów tutaj dzisiaj świętować. Pogoda dopisała, ludzi coraz więcej, nic tylko się cieszyć – przyznaje Maciej Jemioło, burmistrz Przecławia.

 - Zawsze jak są dożynki, to przypominają się mi moje młode lata. Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej takie wieńce dożynkowe żeśmy przygotowywali. Dzisiaj wieś się zmieniła, kosę zastąpiliśmy kombajnem, kombajny są już wysokiej klasy, klimatyzowane, ale rolnik nadal musi wkładać całe swoje serce, swój kapitał, i pracować 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Więc ja tu dzisiaj również kłaniam się przed wszystkimi rolnikami z gminy Przecław i ściskam ich spracowane dłonie – mówi Fryderyk Kapinos, poseł na Sejm RP.

 - Przecław – fantastyczne miasteczko. Ale dzisiaj dożynki, i myślę, że wspaniała zabawa. Tradycyjnie wieńce dożynkowe i śpiewanie. Pan burmistrz miał również przyśpiewki, co powinien zrobić, i myślę że uważnie wysłuchał, aby mieszkańcom spełnić ich życzenia. I myślę, że dzisiejszy dzień to zabawa, ale i podziękowanie za pracę rolnika. Przede wszystkim im dziękujemy w czas dożynkowy. Kiedy pracujemy, to pracujemy, a kiedy się bawimy, to bawimy. Przecław to potrafi – zaznacza Krystyna Skowrońska, posłanka ziemi mieleckiej.

 - Dzisiaj mamy kolejne dożynki na ziemi mieleckiej, w Przecławiu. Piękna gmina, miejsce urodzenia i życia wybitnego poety ludowego Stanisława Harli. Myślę, że wspaniałe dożynki, gratuluję burmistrzowi Maciejowi Jemiole, wspaniale zorganizowane. Za rok, umówiliśmy się z burmistrzem, nawet dałem burmistrzowi sierp na dożynkach powiatowych, po to żeby za rok wspólnie organizować dożynki powiatowo-gminne, wraz z gminą Przecław – zapowiada starosta mielecki Kazimierz Gacek.

Prócz okazałych wieńców dożynkowych, reprezentanci 11 miejscowości z gminy Przecław przygotowali również tradycyjne dania regionalnej kuchni dla przybyłych na obchody mieszkańców.

 - Przypadło nam jako naszemu sołectwu w Błoniu być gospodarzem na dzisiejszych dożynkach. Nasze Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentowało nasze stoisko. Mamy tutaj bigos, gołąbki, mamy pierogi ruskie, z kapustą, i wypieki, słodkości, amoniaczki. W naszym regionie najbardziej to schodzi bigos i pierogi – stwierdza Bożena Najuch, sołtys wsi Błonie.

 - Mieszkam w Błoniu, razem z mężem prowadzimy gospodarstwo, w którym produkujemy sery kozie oraz sprzedajemy mleko kozie. Można spróbować u nas na stoisku pysznych, zdrowych serów i spróbować, może po raz pierwszy, mleka koziego – mówi Ewa Lewandowska, producent koziego nabiału z Błonia.

 - To wszystko, co jest przygotowane na naszym stoisku, i ten wieniec, to jest jeden osiedlowy, bo u nas nie ma sołtysa, tylko mamy dwa osiedla w Przecławiu, a wieńcowymi była nasza młodzież, i to jest wszystko Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. A placki to wszystkie panie takie chętne działaczki. A tradycję powinno się podtrzymywać i młode pokolenie powinno o tym coś-niecoś wiedzieć - podkreśla Czesława Kopacz z OSP Przecław.

Trzecie miejsce za najładniejszy wieniec w gminie Przecław otrzymali reprezentanci Rzemienia. Drugie miejsce przypadło sołectwu Zaborcze, natomiast nagrodę główną otrzymała Tuszyma.

 - Praca nad wieńcem trwa miesiące, bo trzeba zebrać zboże, wysuszyć je, więc to jest okres taki, że zbiera się kilka dni zboże, później suszy. Natomiast jak już zboże wyschnie, trwa projektowanie samego stelaża, później mocowanie tych wszystkich kłosów, więc to jest wiele tygodni pracy. Przez ostatnie lata były tylko nagrody pocieszenia, więc ciężka praca się opłaciła. Wsparcie znajomych, koleżanek, kolegów ze stowarzyszeń, a także mieszkańców Tuszymy spowodowało, że mamy pierwsze miejsce w tym roku - zauważa Anna Szlachetka, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Tuszymie i stowarzyszenia Podkarpacki Uniwersytet Ludowy.

Zgromadzonym w Przecławiu przez cały dzień towarzyszyła muzyka w wykonaniu lokalnych zespołów ludowych i folkowych, a Święto Plonów zwieńczyła trwająca do północy zabawa taneczna.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Serdecznie zapraszamy na XX Targi Edukacyjne, które odbędą się 3 kwietnia 2025 roku w godzinach 09:00 – 14:00 w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu przy ul. Solskiego 1.Celem Targów jest zaprezentowanie przez szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu mieleckiego kierunków kształcenia oraz obowiązujących zasad przyjęć na rok szkolny 2025/2026. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady z doradztwa zawodowego i biznesu prowadzone przez ekspertów, które pomogą młodym ludziom lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i możliwości na rynku pracy.Inicjatywa nasza skierowana jest do uczniów klas ósmych, ich rodziców i nauczycieli.Targi Edukacyjne to nie tylko źródło informacji, ale także przestrzeń do nawiązania kontaktów i budowania relacji między uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz przedstawicielami szkół i firm.Organizatorem Targów nieprzerwalnie od pierwszej edycji jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu przy wsparciu działającego przy szkole Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych „EKONOMIK.MIELEC”.Partnerami tegorocznej edycji Targów są:Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w MielcuPatronat honorowy nad Targami objęli:Marszałek Województwa PodkarpackiegoPodkarpacki Kurator OświatyStarosta Powiatu MieleckiegoPrezydent Miasta MielcaData rozpoczęcia wydarzenia: 03.04.2025
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test