Reklama

Tłumy gości i konkurs wieńców na dożynkach gminy Przecław

Dożynki w gminie Przecław przyciągnęły tłumy ludzi. Kluczowym elementem tamtejszego Święta Plonów był konkurs na najładniejszy wieniec w gminie. Po poświęceniu wieńców, reprezentanci wszystkich sołectw gminy przejechali przez Przecław uroczystym korowodem.

 - Dożynki, Święto Plonów, Święto Rolników. Mamy jedenaście sołectw, sołectwo Błonie było dzisiaj gospodarzem, tak że jak państwo widzicie, piękne wieńce dożynkowe, bardzo dużo czasu, pracy musieli poświęcić, żeby to Święto Plonów tutaj dzisiaj świętować. Pogoda dopisała, ludzi coraz więcej, nic tylko się cieszyć – przyznaje Maciej Jemioło, burmistrz Przecławia.

 - Zawsze jak są dożynki, to przypominają się mi moje młode lata. Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej takie wieńce dożynkowe żeśmy przygotowywali. Dzisiaj wieś się zmieniła, kosę zastąpiliśmy kombajnem, kombajny są już wysokiej klasy, klimatyzowane, ale rolnik nadal musi wkładać całe swoje serce, swój kapitał, i pracować 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Więc ja tu dzisiaj również kłaniam się przed wszystkimi rolnikami z gminy Przecław i ściskam ich spracowane dłonie – mówi Fryderyk Kapinos, poseł na Sejm RP.

 - Przecław – fantastyczne miasteczko. Ale dzisiaj dożynki, i myślę, że wspaniała zabawa. Tradycyjnie wieńce dożynkowe i śpiewanie. Pan burmistrz miał również przyśpiewki, co powinien zrobić, i myślę że uważnie wysłuchał, aby mieszkańcom spełnić ich życzenia. I myślę, że dzisiejszy dzień to zabawa, ale i podziękowanie za pracę rolnika. Przede wszystkim im dziękujemy w czas dożynkowy. Kiedy pracujemy, to pracujemy, a kiedy się bawimy, to bawimy. Przecław to potrafi – zaznacza Krystyna Skowrońska, posłanka ziemi mieleckiej.

 - Dzisiaj mamy kolejne dożynki na ziemi mieleckiej, w Przecławiu. Piękna gmina, miejsce urodzenia i życia wybitnego poety ludowego Stanisława Harli. Myślę, że wspaniałe dożynki, gratuluję burmistrzowi Maciejowi Jemiole, wspaniale zorganizowane. Za rok, umówiliśmy się z burmistrzem, nawet dałem burmistrzowi sierp na dożynkach powiatowych, po to żeby za rok wspólnie organizować dożynki powiatowo-gminne, wraz z gminą Przecław – zapowiada starosta mielecki Kazimierz Gacek.

Prócz okazałych wieńców dożynkowych, reprezentanci 11 miejscowości z gminy Przecław przygotowali również tradycyjne dania regionalnej kuchni dla przybyłych na obchody mieszkańców.

 - Przypadło nam jako naszemu sołectwu w Błoniu być gospodarzem na dzisiejszych dożynkach. Nasze Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentowało nasze stoisko. Mamy tutaj bigos, gołąbki, mamy pierogi ruskie, z kapustą, i wypieki, słodkości, amoniaczki. W naszym regionie najbardziej to schodzi bigos i pierogi – stwierdza Bożena Najuch, sołtys wsi Błonie.

 - Mieszkam w Błoniu, razem z mężem prowadzimy gospodarstwo, w którym produkujemy sery kozie oraz sprzedajemy mleko kozie. Można spróbować u nas na stoisku pysznych, zdrowych serów i spróbować, może po raz pierwszy, mleka koziego – mówi Ewa Lewandowska, producent koziego nabiału z Błonia.

 - To wszystko, co jest przygotowane na naszym stoisku, i ten wieniec, to jest jeden osiedlowy, bo u nas nie ma sołtysa, tylko mamy dwa osiedla w Przecławiu, a wieńcowymi była nasza młodzież, i to jest wszystko Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. A placki to wszystkie panie takie chętne działaczki. A tradycję powinno się podtrzymywać i młode pokolenie powinno o tym coś-niecoś wiedzieć - podkreśla Czesława Kopacz z OSP Przecław.

Trzecie miejsce za najładniejszy wieniec w gminie Przecław otrzymali reprezentanci Rzemienia. Drugie miejsce przypadło sołectwu Zaborcze, natomiast nagrodę główną otrzymała Tuszyma.

 - Praca nad wieńcem trwa miesiące, bo trzeba zebrać zboże, wysuszyć je, więc to jest okres taki, że zbiera się kilka dni zboże, później suszy. Natomiast jak już zboże wyschnie, trwa projektowanie samego stelaża, później mocowanie tych wszystkich kłosów, więc to jest wiele tygodni pracy. Przez ostatnie lata były tylko nagrody pocieszenia, więc ciężka praca się opłaciła. Wsparcie znajomych, koleżanek, kolegów ze stowarzyszeń, a także mieszkańców Tuszymy spowodowało, że mamy pierwsze miejsce w tym roku - zauważa Anna Szlachetka, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Tuszymie i stowarzyszenia Podkarpacki Uniwersytet Ludowy.

Zgromadzonym w Przecławiu przez cały dzień towarzyszyła muzyka w wykonaniu lokalnych zespołów ludowych i folkowych, a Święto Plonów zwieńczyła trwająca do północy zabawa taneczna.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
Festiwal Czekolady i Słodkości po raz pierwszy w Mielcu! Festiwal Czekolady i Słodkości po raz pierwszy w Mielcu! Rzemieślniczy twórcy czekoladowych tabliczek, pralin i trufli, najlepsi producenci jadalnych dzieł sztuki i słodkości, których nie znajdziecie na supermarketowych półkach – to wszystko przygotują wystawcy 20, 21 i 22 września 2024 r. Na Festiwalu znajdziecie też lody, ciasta i inne słodycze, a także pyszne kawy i herbaty.Widzimy się 20 – 22 września w Mielcu na Placu Armii Krajowej w Mielcu.To będzie niezapomniana podróż przez wszystkie epoki od mezapotamii do współczesności powstawania czekolady i kakao. W strefie świątyni kakao i pieśni, uczestnicy doświadczą głębokiej i mistycznej mocy kakao gotowanego i podawanego w tradycyjnej starożytnej formie, połączonego z koncertem gongów. Ceremonię kakao zwieńczy wielka degustacja pierwotnego napoju nazywanego napojem bogów lub medycyną miłości.Dla uczestników przygotowano warsztaty ucierania czekolady na azteckich żarnach. Będziemy degustować przepyszne, oryginalne, jak również tradycyjne czekolady, praliny i słodycze! Na Placu Armii Krajowej zaprezentują się manufaktury czekolady z całej Polski, te dobrze znane, ale także całkiem nowe “wisienki na czekoladowym torcie”.Na miłośników słodkich chwil, czekać będą stoiska pełne smaków, kształtów i kolorów w czekoladowych odsłonach. Festiwal urozmaicą dziecięce warsztaty z Gangiem Czekoladożerców i Fabryką Czekolady.Zapraszamy do świata bajek, zawrotnej karuzeli, żywych maskotek i czekoladowych inspiracji.Czekolada, dobra muzyka, strefa gastro, warsztaty dla dzieci, ogromna frekwencja, otwarte serca i słońce to przepis na udany Festiwal Czekolady w Mielcu. Będzie słodko, będzie twórczo, będzie niepowtarzalnie!CZEKO FEST – Dlaczego warto?Najwyższa jakość produktówWyrabiana ręcznieOgromny wybór klasyczne/wegańskie/ziołowe/wytrawne/ słodkieNaturalne i unikalne wyrobyFestiwal tworzony z pasjąDLACZEGO CZEKOLADA?Źródło zdrowiaPoprawia humorChroni nas przed rozwojem stresuSpowalnia proces starzeniaDziała uspokajająco________________________________Czeko Fest – Festiwal Czekolady WeForm20 – 22 września 2024 MielecPiątek 12:00 – 20:00Sobota 10:00 – 20:00Niedziela 10:00 – 18:00W sprawie stoisk wystawienniczych zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 730210619 lub przez adres mailowy: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Mielec dołącza do akcji sprzątania świata Mielec dołącza do akcji sprzątania świata Już we wrześniu Mielec stanie się częścią globalnej inicjatywy, której celem jest czystsza planeta – „Akcja Sprzątanie Świata”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi „Na straży czystej ziemi”, zachęcając wszystkich do wspólnego dbania o naturalne środowisko.Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół zaprasza mieszkańców do aktywnego udziału w lokalnej odsłonie tej inicjatywy. Akcja Sprzątania Mielca zaplanowana jest na dni od 9 do 20 września 2024 roku i wpisuje się w tradycję corocznych działań na rzecz ochrony środowiska.Jak wziąć udział?Aby włączyć się w tegoroczne sprzątanie, wystarczy podjąć kilka prostych kroków:Zbierz grupę – Zaproś do współpracy osoby, którym leży na sercu los naszej planety.Zgłoś się – Do 13 września zarejestruj swoją grupę poprzez formularz dostępny na stronie internetowej miasta: https://www.mielec.pl/wazne-informacje.Wskaż miejsce – Wybierz publiczny teren w Mielcu, który wymaga uprzątnięcia.Działaj! – W dniach od 9 do 20 września 2024 roku posprzątajcie wybrany obszar.Za każdy wkład w sprzątanie miasta, uczestnicy zostaną nagrodzeni sadzonkami owocowymi! Jest to gest podziękowania za zaangażowanie oraz symboliczne wsparcie dla zieleni w naszym otoczeniu.Finał i rozdanie sadzonekOficjalne zakończenie Akcji Sprzątania Mielca odbędzie się 24 września 2024 roku o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. Wszyscy uczestnicy będą mogli odebrać swoje sadzonki i podsumować wyniki wspólnej pracy.Zgłoszenia i kontaktZainteresowane grupy proszone są o przesyłanie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych na adres mailowy: [email protected] do 13 września 2024 roku. Można również zgłosić się osobiście w Urzędzie Miejskim w Mielcu przy ul. Żeromskiego 23 (pokój 14, budynek za Policją).Organizatorzy zapewniają niezbędne wyposażenie, takie jak rękawiczki ochronne i worki na odpady. Informacje o ich odbiorze zostaną podane uczestnikom w późniejszym terminie.Dodatkowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numery telefonów: 17 787 42 72 oraz 17 787 42 74.Nie bądźmy obojętni – wspólnie możemy więcej!Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test