Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tłumy gości i konkurs wieńców na dożynkach gminy Przecław

Dożynki w gminie Przecław przyciągnęły tłumy ludzi. Kluczowym elementem tamtejszego Święta Plonów był konkurs na najładniejszy wieniec w gminie. Po poświęceniu wieńców, reprezentanci wszystkich sołectw gminy przejechali przez Przecław uroczystym korowodem.

 - Dożynki, Święto Plonów, Święto Rolników. Mamy jedenaście sołectw, sołectwo Błonie było dzisiaj gospodarzem, tak że jak państwo widzicie, piękne wieńce dożynkowe, bardzo dużo czasu, pracy musieli poświęcić, żeby to Święto Plonów tutaj dzisiaj świętować. Pogoda dopisała, ludzi coraz więcej, nic tylko się cieszyć – przyznaje Maciej Jemioło, burmistrz Przecławia.

 - Zawsze jak są dożynki, to przypominają się mi moje młode lata. Już od pierwszej klasy szkoły podstawowej takie wieńce dożynkowe żeśmy przygotowywali. Dzisiaj wieś się zmieniła, kosę zastąpiliśmy kombajnem, kombajny są już wysokiej klasy, klimatyzowane, ale rolnik nadal musi wkładać całe swoje serce, swój kapitał, i pracować 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Więc ja tu dzisiaj również kłaniam się przed wszystkimi rolnikami z gminy Przecław i ściskam ich spracowane dłonie – mówi Fryderyk Kapinos, poseł na Sejm RP.

 - Przecław – fantastyczne miasteczko. Ale dzisiaj dożynki, i myślę, że wspaniała zabawa. Tradycyjnie wieńce dożynkowe i śpiewanie. Pan burmistrz miał również przyśpiewki, co powinien zrobić, i myślę że uważnie wysłuchał, aby mieszkańcom spełnić ich życzenia. I myślę, że dzisiejszy dzień to zabawa, ale i podziękowanie za pracę rolnika. Przede wszystkim im dziękujemy w czas dożynkowy. Kiedy pracujemy, to pracujemy, a kiedy się bawimy, to bawimy. Przecław to potrafi – zaznacza Krystyna Skowrońska, posłanka ziemi mieleckiej.

 - Dzisiaj mamy kolejne dożynki na ziemi mieleckiej, w Przecławiu. Piękna gmina, miejsce urodzenia i życia wybitnego poety ludowego Stanisława Harli. Myślę, że wspaniałe dożynki, gratuluję burmistrzowi Maciejowi Jemiole, wspaniale zorganizowane. Za rok, umówiliśmy się z burmistrzem, nawet dałem burmistrzowi sierp na dożynkach powiatowych, po to żeby za rok wspólnie organizować dożynki powiatowo-gminne, wraz z gminą Przecław – zapowiada starosta mielecki Kazimierz Gacek.

Prócz okazałych wieńców dożynkowych, reprezentanci 11 miejscowości z gminy Przecław przygotowali również tradycyjne dania regionalnej kuchni dla przybyłych na obchody mieszkańców.

 - Przypadło nam jako naszemu sołectwu w Błoniu być gospodarzem na dzisiejszych dożynkach. Nasze Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentowało nasze stoisko. Mamy tutaj bigos, gołąbki, mamy pierogi ruskie, z kapustą, i wypieki, słodkości, amoniaczki. W naszym regionie najbardziej to schodzi bigos i pierogi – stwierdza Bożena Najuch, sołtys wsi Błonie.

 - Mieszkam w Błoniu, razem z mężem prowadzimy gospodarstwo, w którym produkujemy sery kozie oraz sprzedajemy mleko kozie. Można spróbować u nas na stoisku pysznych, zdrowych serów i spróbować, może po raz pierwszy, mleka koziego – mówi Ewa Lewandowska, producent koziego nabiału z Błonia.

 - To wszystko, co jest przygotowane na naszym stoisku, i ten wieniec, to jest jeden osiedlowy, bo u nas nie ma sołtysa, tylko mamy dwa osiedla w Przecławiu, a wieńcowymi była nasza młodzież, i to jest wszystko Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. A placki to wszystkie panie takie chętne działaczki. A tradycję powinno się podtrzymywać i młode pokolenie powinno o tym coś-niecoś wiedzieć - podkreśla Czesława Kopacz z OSP Przecław.

Trzecie miejsce za najładniejszy wieniec w gminie Przecław otrzymali reprezentanci Rzemienia. Drugie miejsce przypadło sołectwu Zaborcze, natomiast nagrodę główną otrzymała Tuszyma.

 - Praca nad wieńcem trwa miesiące, bo trzeba zebrać zboże, wysuszyć je, więc to jest okres taki, że zbiera się kilka dni zboże, później suszy. Natomiast jak już zboże wyschnie, trwa projektowanie samego stelaża, później mocowanie tych wszystkich kłosów, więc to jest wiele tygodni pracy. Przez ostatnie lata były tylko nagrody pocieszenia, więc ciężka praca się opłaciła. Wsparcie znajomych, koleżanek, kolegów ze stowarzyszeń, a także mieszkańców Tuszymy spowodowało, że mamy pierwsze miejsce w tym roku - zauważa Anna Szlachetka, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Tuszymie i stowarzyszenia Podkarpacki Uniwersytet Ludowy.

Zgromadzonym w Przecławiu przez cały dzień towarzyszyła muzyka w wykonaniu lokalnych zespołów ludowych i folkowych, a Święto Plonów zwieńczyła trwająca do północy zabawa taneczna.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Parada św. Mikołaja i rozświetlenie choinki w gminie Gawłuszowice Parada św. Mikołaja i rozświetlenie choinki w gminie Gawłuszowice Już 7 grudnia 2024 roku w godzinach od 10.00 do 16.00 odbędzie się Eskapada Świętego Mikołaja w Gminie Gawłuszowice. Obejmowała będzie różnorodne atrakcje, które wprowadzą mieszkańców w świąteczną atmosferę. Atrakcje te to: 1. Spotkania ze Świętym Mikołajem:Postoje Mikołaja w miejscowościach:Kliszów, Gawłuszowice, Ostrówek, Wola Zdakowska,Młodochów, Brzyście przy remizach OSP,Krzemienica przy ośrodku rehabilitacji, gdzie dzieci z Gminy Gawłuszowice mogą osobiście porozmawiać z Mikołajem i przekazać listy z życzeniami wrzucając je do specjalnej magicznej skrzynki.2. Słodkie upominki:Słodkie upominki ze słodyczami, drobnymi prezentami lub innymi niespodziankami dla dzieci. 3. Parada Świąteczna:Przejazd kolorowo udekorowanego korowodu, sań Mikołaja ciągniętych przez konie oraz sań Śnieżnych Elfów z iluminacjami świetlnymi.4. Konkursy dla dzieci:Konkurs na najpiękniejszą kartkę Bożonarodzeniową. Konkursy na wierszyki i piosenki z nagrodami.5. Świąteczna sesja fotograficzna:Możliwość zrobienia zdjęcia z Mikołajem i jego elfami na pamiątkę.6. Iluminacje świąteczne:Uroczyste rozświetlenie choinki w centralnym punkcieGminy Gawłuszowice o godzinie 16.30 jako element finału przejazdu.Takie wydarzenia dla dzieci i mieszkańców z Gminy Gawłuszowice będą świetną okazją do integracji i wprowadzenia wszystkich w magiczny klimat Bożego Narodzenia. ZapraszamyData rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test