Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nie żyje Franciszek Smuda, były piłkarz i trener Stali Mielec

Nie żyje Franciszek Smuda. Były selekcjoner reprezentacji Polski oraz legendarny trener wielu klubów miał 76 lat. Serwis TVP Sport poinformował we wtorek rano, że trafił do szpitala w stanie krytycznym. Niestety w nocy z soboty na niedzielę zmarł - podało Radio 90, powołując się na wieści od rodziny trenera. Fatalną wieść potwierdził Polsat News.
  • Źródło: MIASTO MIELEC / sport.pl
Nie żyje Franciszek Smuda, były piłkarz i trener Stali Mielec

Źródło: MIASTO MIELEC

Dołączył do Stali z końcem lat 60. W sezonie 1970/71 czyli pierwszym po powrocie mielczan do I ligi (wtedy najwyższy poziom rozgrywek) rozegrał raptem 6 meczów. W tym były jednak udane występy z Legią Warszawa czy w derbach przeciwko Stali Rzeszów. W rozwoju kariery w Mielcu przeszkodziła mu kontuzja. Przeszedł do Piasta Gliwice, potem wyemigrował do USA, a powrocie przegrał jeszcze sezon w Legii. Ponownie wyjechał za granicę, a po skończeniu kariery piłkarskiej próbował sił jako trener. Prowadził z różnym skutkiem zespoły w Niemczech i w Turcji. Dla Polski odkrył go Edward Socha ściągając do Mielca. Pracę w Stali rozpoczął w październiku 1993 roku przejmując drużynę w bardzo trudnej sytuacji. 

Wprowadził wiele nowinek i nowatorskich rozwiązań zarówno w treningu jak i w organizacji klubu. W sezonie 1993/94 uratował Stal przed degradacją. W kolejnym zapowiadał marsz po europejskie puchary. Rzeczywistość okazała się trudniejsza i wiosną 1995 zrezygnował z funkcji. Z Mielca przeniósł się do Widzewa z którym wywalczył tytuł mistrza Polski i awansował do Ligi Mistrzów. Sukcesy święcił też z Wisłą, którą trenował trzykrotnie. W 2009 roku prezes PZPN Grzegorz Lato nominował go trenerem I reprezentacji. Prowadził zespół podczas organizowanych w Polsce mistrzostw Europy. Niestety bez powodzenia. Jako trener zdobył trzy tytuły mistrza Polski (2 z Widzewem, 1 z Wisłą) oraz Puchar Polski (z Lechem Poznań). 

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Franciszka Smudy, byłego piłkarza i trenera Stali Mielec - widnieje wpis w mediach społecznościowych miasta Mielca.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
II Duathlon Ziemi Mieleckiej już 27 kwietnia! II Duathlon Ziemi Mieleckiej już 27 kwietnia! Trwają zapisy na II Duathlon Ziemi Mieleckiej – wyjątkową imprezę dla amatorów biegania i jazdy na rowerze, która odbędzie się w niedzielę, 27 kwietnia, w Mielcu.Starostwo Powiatowe w Mielcu i GP Sport Marketing zapraszają wszystkich zainteresowanych do zgłoszenia swojego udziału w imprezie pod linkiem: https://competitions.timekeeper.pl/ii-duathlon-ziemi-mieleckiejImpreza, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się w obrębie ulic Królowej Jadwigi i Partyzantów w Mielcu. Biuro zwodów oraz start/meta zostaną zlokalizowane przy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych.Uczestnicy zmierzą się z trzyetapowym dystansem: 5 km bieg + 20 km rower + 2,5 km bieg.Każdy z uczestników wydarzenia może liczyć na pakiet startowy z profesjonalną koszulką biegową, pamiątkowym medalem, wodą, suplementami diety oraz gorącym posiłkiem regeneracyjnym. Na najlepszych czekać będą nagrody finansowe przyznawane w kategoriach: OPEN MĘŻCZYŹNI, OPEN KOBIETY oraz NAJLEPSZY MIESZKANIEC POWIATU MIELECKIEGO.Nagrody finansowe:OPEN MĘŻCZYŹNII miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złOPEN KOBIETYI miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złNAJLEPSZY MIESZKANIEC POWIATU MIELECKIEGOI miejsce 500zł, II miejsce 300zł, III miejsce 200złSpecjalnymi nagrodami uhonorowani zostaną również zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych. Nagrody dla nich ogłosimy po zakończeniu zapisów.Opłata startowa za udział w wydarzeniu wynosi 80 zł.Partnerami wydarzenia zostały firmy: Nikmet, Waldrex, Disarte, Projekt Zdrowie oraz Medi Pharm.Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje: hej.mielec.pl, Radio Leliwa, Tygodnik Regionalny Korso, korso.pl, W cieniu jupiterów, Nowiny, nowiny24.pl, Sportowy24, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów i Mielec TV.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.04.2025
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test