Reklama

Dożynki w gminie Radomyśl Wielki

Święto dziękczynienia za plony od dawna jest najważniejszym i najpiękniejszym świętem polskiej wsi. Rolnicy z gminy Radomyśl Wielki tradycyjne dożynki obchodzili po raz drugi z rzędu w Żarówce.
  • Źródło: GMINA RADOMYŚL WIELKI

Zakończenie żniw, które w tym roku przebiegły bardzo szybko i sprawnie, to dla rolników powód do świętowania. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą, koncelebrowaną w miejscowej kaplicy pod przewodnictwem ks. Wojciecha Mroza. Po poświęceniu wieńców korowód dożynkowy prowadzony przez Kapelę Ludową Żarowianie i grupy wieńcowe z Żarówki przemaszerował na boisko sportowe. Tam też odbyła się uroczystość dożynkowa. Jej gospodarzami byli państwo Taborowie, plantatorzy choinek, a starostami Beata Żytniak i Piotr Szufla.

Gospodarz i starostowie mieli kogo gościć, bo na imprezie pojawiło się kilkaset osób, w tym władze gminy z burmistrz Agnieszką Machnik, jej zastępcą Zdzisławem Lasotą, przewodniczącą Rady Miejskiej Eweliną Maroń wraz z radnymi gminnymi na czele. Byli też senator Zdzisław Pupa, poseł Fryderyk Kapinos, radni powiatowi, starosta Kazimierz Gacek wraz z radnymi powiatowymi Marią Napieracz i Józefem Rybińskim, sołtysi oraz mieszkańcy Żarówki i pozostałych sołectw należących do gminy. Na dożynkach pojawił się również znany dziennikarz Adrian Klarenbach.

Nie zabrakło tradycyjnych obrzędów dożynkowych, a więc m.in. przekazania chleba przez starostów dożynek gospodarzom, a także pani burmistrz. Był śpiew i tańce, do których przygrywała kapela Żarownianie, a później zespół Mila.

Dożynki to wyjątkowy czas - dziękujemy bowiem wszystkim rolnikom, tym, którzy mimo licznych wyzwań, każdego dnia z pasją uprawiają pola, ogrody i sady. Ich trud jest nieoceniony i zasługuje na najwyższy szacunek – mówiła burmistrz Agnieszka Machnik. - To dzięki nim możemy się cieszyć z obfitości, która jest dowodem, że ta nasza ziemia, choć wymagająca, jest bardzo bogata i urodziwa. Dziękujmy Panu Bogu, że mamy tak cudowne plony, rolników i chleb na naszym stole. Naszym rolnikom życzę zasłużonego odpoczynku i pomyślnych zbiorów w kolejnym roku – dodała.

Nieodzownym elementem dożynek w gminie Radomyśl Wielki są wieńce dożynkowe - w tym roku można było podziwiać 20 ze wszystkich sołectw gminy w ramach Gminnego Przeglądu Wieńców Dożynkowych.- Wieńce pokazują obfitość plonów. Są przepięknie wykonane, wymagały dużego nakładu pracy. Dziękuję za ich wykonanie. Jednocześnie dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszych dożynek – podkreślała Agnieszka Machnik.

Po części obrzędowej i prezentacji wieńców przybyli na dożynki, które zorganizowali Burmistrz Radomyśla Wielkiego, SCKiB, Rada Sołecka z Żarówki z sołtysem Aleksandrem Mrozem, miejscowym KGW i kapelą Żarowianie, przybyli mogli pobawić się przy muzyce tejże kapeli, jak również zespołu Mila, a także podczas zabawy tanecznej z tymże zespołem. Poza tym na uczestników imprezy czekały stoiska gastronomiczne przygotowane przez KGW. Dzieci mogły pobawić się na dmuchanym wesołym miasteczku.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
Festiwal Czekolady i Słodkości po raz pierwszy w Mielcu! Festiwal Czekolady i Słodkości po raz pierwszy w Mielcu! Rzemieślniczy twórcy czekoladowych tabliczek, pralin i trufli, najlepsi producenci jadalnych dzieł sztuki i słodkości, których nie znajdziecie na supermarketowych półkach – to wszystko przygotują wystawcy 20, 21 i 22 września 2024 r. Na Festiwalu znajdziecie też lody, ciasta i inne słodycze, a także pyszne kawy i herbaty.Widzimy się 20 – 22 września w Mielcu na Placu Armii Krajowej w Mielcu.To będzie niezapomniana podróż przez wszystkie epoki od mezapotamii do współczesności powstawania czekolady i kakao. W strefie świątyni kakao i pieśni, uczestnicy doświadczą głębokiej i mistycznej mocy kakao gotowanego i podawanego w tradycyjnej starożytnej formie, połączonego z koncertem gongów. Ceremonię kakao zwieńczy wielka degustacja pierwotnego napoju nazywanego napojem bogów lub medycyną miłości.Dla uczestników przygotowano warsztaty ucierania czekolady na azteckich żarnach. Będziemy degustować przepyszne, oryginalne, jak również tradycyjne czekolady, praliny i słodycze! Na Placu Armii Krajowej zaprezentują się manufaktury czekolady z całej Polski, te dobrze znane, ale także całkiem nowe “wisienki na czekoladowym torcie”.Na miłośników słodkich chwil, czekać będą stoiska pełne smaków, kształtów i kolorów w czekoladowych odsłonach. Festiwal urozmaicą dziecięce warsztaty z Gangiem Czekoladożerców i Fabryką Czekolady.Zapraszamy do świata bajek, zawrotnej karuzeli, żywych maskotek i czekoladowych inspiracji.Czekolada, dobra muzyka, strefa gastro, warsztaty dla dzieci, ogromna frekwencja, otwarte serca i słońce to przepis na udany Festiwal Czekolady w Mielcu. Będzie słodko, będzie twórczo, będzie niepowtarzalnie!CZEKO FEST – Dlaczego warto?Najwyższa jakość produktówWyrabiana ręcznieOgromny wybór klasyczne/wegańskie/ziołowe/wytrawne/ słodkieNaturalne i unikalne wyrobyFestiwal tworzony z pasjąDLACZEGO CZEKOLADA?Źródło zdrowiaPoprawia humorChroni nas przed rozwojem stresuSpowalnia proces starzeniaDziała uspokajająco________________________________Czeko Fest – Festiwal Czekolady WeForm20 – 22 września 2024 MielecPiątek 12:00 – 20:00Sobota 10:00 – 20:00Niedziela 10:00 – 18:00W sprawie stoisk wystawienniczych zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 730210619 lub przez adres mailowy: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Mielec dołącza do akcji sprzątania świata Mielec dołącza do akcji sprzątania świata Już we wrześniu Mielec stanie się częścią globalnej inicjatywy, której celem jest czystsza planeta – „Akcja Sprzątanie Świata”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi „Na straży czystej ziemi”, zachęcając wszystkich do wspólnego dbania o naturalne środowisko.Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół zaprasza mieszkańców do aktywnego udziału w lokalnej odsłonie tej inicjatywy. Akcja Sprzątania Mielca zaplanowana jest na dni od 9 do 20 września 2024 roku i wpisuje się w tradycję corocznych działań na rzecz ochrony środowiska.Jak wziąć udział?Aby włączyć się w tegoroczne sprzątanie, wystarczy podjąć kilka prostych kroków:Zbierz grupę – Zaproś do współpracy osoby, którym leży na sercu los naszej planety.Zgłoś się – Do 13 września zarejestruj swoją grupę poprzez formularz dostępny na stronie internetowej miasta: https://www.mielec.pl/wazne-informacje.Wskaż miejsce – Wybierz publiczny teren w Mielcu, który wymaga uprzątnięcia.Działaj! – W dniach od 9 do 20 września 2024 roku posprzątajcie wybrany obszar.Za każdy wkład w sprzątanie miasta, uczestnicy zostaną nagrodzeni sadzonkami owocowymi! Jest to gest podziękowania za zaangażowanie oraz symboliczne wsparcie dla zieleni w naszym otoczeniu.Finał i rozdanie sadzonekOficjalne zakończenie Akcji Sprzątania Mielca odbędzie się 24 września 2024 roku o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. Wszyscy uczestnicy będą mogli odebrać swoje sadzonki i podsumować wyniki wspólnej pracy.Zgłoszenia i kontaktZainteresowane grupy proszone są o przesyłanie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych na adres mailowy: [email protected] do 13 września 2024 roku. Można również zgłosić się osobiście w Urzędzie Miejskim w Mielcu przy ul. Żeromskiego 23 (pokój 14, budynek za Policją).Organizatorzy zapewniają niezbędne wyposażenie, takie jak rękawiczki ochronne i worki na odpady. Informacje o ich odbiorze zostaną podane uczestnikom w późniejszym terminie.Dodatkowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numery telefonów: 17 787 42 72 oraz 17 787 42 74.Nie bądźmy obojętni – wspólnie możemy więcej!Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test