Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Młode talenty podkarpacia nagrodzone przez marszałka Ortyla

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
Młode talenty podkarpacia nagrodzone przez marszałka Ortyla

Autor: Krzysztof Witek, Paweł Podgórski

Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Jesteście naszą przyszłością , wspierając Was inwestujemy w  przyszłość Podkarpacia i Polski – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystego gali wręczenia stypendiów i nagród dla utalentowanej młodzieży z Podkarpacia, w ramach programu stypendialnego „Nie zagubić talentu”.  To już XVII edycja programu, który pozwala młodym ludziom rozwijać pasje i spełniać marzenia.

Były gratulacje, słowa uznania, uśmiechy, wielkie brawa i chwile wzruszeń oraz – oczywiście – prezentacja talentów. Tak w skrócie można opisać kolejną już galę wręczenia dyplomów dla tegorocznych stypendystom programu prowadzonego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz nagrodzonych w jego ramach. Do tej pory w ciągu siedemnastu edycji programu stypendia i nagrody trafiły do 3 tysięcy młodych, utalentowanych mieszkańców Podkarpacia. 

Tym razem 127 młodych ludzi z Podkarpacia otrzymało z rąk marszałka Władysława Ortyla stypendia, przyznane jako dowód uznania dla ich osiągnięć naukowych i artystycznych. Kolejnych 106 osób zostało uhonorowanych nagrodami zarządu województwa. Nagrody trafiły także do 6 zespołów. Uroczystość wręczenia wyróżnień  odbyła się w Dębicy, w Domu Kultury Mors, którego sale widowiskowa tłumnie zapełnili stypendyści i nagrodzeni wraz z rodzinami  Wśród gości wydarzenia, jednocześnie w roli gospodarzy, wraz z marszałkiem Władysławem  Ortylem, obecni byli także: wiceprzewodniczący sejmiku Czesław Łączak oraz radni województwa Stefan Bieszczad i Adam Berkowicz. By uhonorować młode talenty przybyli także poseł na Sejm RP Jan Warzecha, STAROSTA DĘBICKI Piotr Chęciek, burmistrz Dębicy Mateusz Kutrzeba wraz z zastępcą burmistrza Małgorzatą Rauch, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich Krystyna Wróblewska oraz wielu nauczycieli i dyrektorów szkół nagrodzonych uczniów.  

Od lat inwestujemy w młodych. Wasze dziś nagradzane talenty, pasje, pracowitość i zaangażowanie mają przełożenie na to, jak w przyszłości będą wyglądały wasze kariery, przyszłość, wasze drogi na rynku pracy. A to będzie miało bezpośredni wpływ na to, jakie Podkarpacie będzie za kilka i kilkanaście lat. Cieszę się, że mogę nagrodzić ludzi młodych,  ambitnych, zdolnych i świadomych, że sukces wymaga czasu i pracy a nawet niekiedy pewnych poświęceń. To właśnie z myślą o was mówimy - nie chcemy zagubić talentów, chcemy pomóc wam się rozwijać i z dumą obserwować, jak w przyszłości z pożytkiem dla siebie i dla swego regionu oraz kraju wykorzystujecie swoje umiejętności  – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl, gratulując stypendystom oraz ich rodzicom, nauczycielom oraz  wychowawcom.

„Nie zagubić talentu” to najdłużej, bo od 2008 roku, funkcjonujący program stypendialny, honorujący młodych ludzi z Podkarpacia, mających znaczące ogólnopolskie i międzynarodowe osiągnięcia naukowe lub artystyczne, nagradzający laureatów ogólnopolskich olimpiad, turniejów oraz konkursów kuratoryjnych.

Samorząd Województwa Podkarpackiego od lat wspiera utalentowanych uczniów, studentów, sportowców. Wiemy, że inwestycja w  młode talenty jest inwestycją w przyszłość, w rozwój Podkarpacia, a każda zainwestowana w taki sposób złotówka zwróci się wielokrotnie. Z radością fundujemy stypendia z budżetu województwa wiedząc, że pozwolą Wam one rozwijać pasje i sięgać po kolejne sukcesy. Gratuluję, że udało się wam już tak wiele osiągnąć, życzę w imieniu własnym i samorządu województwa kolejnych sukcesów. Czekamy na nie i z radością będziemy je znów nagradzać – mówił w przestrzeni Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu marszałek Władysław Ortyl.

W tym roku program ma 127 stypendystów, a jako że nagrodzono dwie pary taneczne, przyznanych zostało 125 stypendiów. Aż 74 stypendia doceniły dorobek artystyczny dzieci i młodzieży, w uznaniu licznych i znaczących osiągnięć w różnych dziedzinach sztuki; muzyki, śpiewu, tańca, teatru, plastyki i recytacji. Zarząd województwa zdecydował także o przyznaniu 51 stypendiów naukowych. Uhonorowani nimi zostały dzieci i młodzież odnoszący sukcesy w wielu dyscyplinach nauki, miedzy innymi biologii, chemii, matematyce, filozofii, językach nowożytnych oraz łacinie. Doceniono także przyszłych informatyków,  inżynierów w tym budownictwa oraz innowatorów.  

Nagrodami uhonorowanych zostało także 6 zespołów, których projekty artystyczne i naukowe zdobyły laury na ogólnopolskich konkursach. 

 Serdecznie gratuluję stypendystom i nagrodzonym waszych imponujących sukcesów, które dziś zostają uhonorowane. Dziś otrzymujecie od nas – od samorządu województwa – laury. One są jednak zaledwie początkiem drogi, na której chcemy wam towarzyszyć, obserwując wasze sukcesy i pomagając wam osiągać kolejne. Bo wasza praca razem z uzdolnieniami będą procentować – podkreślał marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości wręczenia stypendiów i nagród. Marszałek gratulował i dziękował także rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół, za ich wkład w sukcesy młodych ludzi.

Marszałek zachęcał młodych ludzi do korzystania także z innych programów wsparcia, które oferuje samorząd województwa podkarpackiego oraz możliwości jakie dają różne instytucje, między innymi Podkarpackie Centrum Innowacji. 

Z radością, w imieniu samorządu województwa gratuluję wszystkim, którzy każdego dnia udowadniają, że chce im się chcieć. To wasze dokonania zadecydują kiedyś o przyszłości, to wy ją wytyczycie – podkreślał w swym wystąpieniu wiceprzewodniczący sejmiku województwa Czesław Łączak – Na pewno w tym gronie mamy przyszłych profesorów, naukowców, może nawet noblistów. Nie bójcie się mierzyć wysoko. Trzymamy kciuki za wasze sukcesy w przyszłości – zaznaczył wiceprzewodniczący.

W imieniu stypendystów i nagrodzonych podziękowali wspólnie mistrzowie taneczni, tegoroczni stypendyści Zofia Zybińska oraz Michał Biały, uczniowie z I LO im. J. Słowackiego w  Przemyślu.

Dziękujemy za dostrzeżenie naszej pracy i wysiłków, w każdy sukces wkładamy nie tylko talenty, czas , ale jeszcze serce, stąd docenienie tego jest dla nas tak ważne. Bo to stypendium i nagroda ma swój wymiar dużo ważniejszy niż tylko finansowy. Ona pokazuje, że w nas wierzycie – a to jest bezcenne – mówili Zofia i Michał dziękując marszałkowi, zarządowi i samorządowi województwa.

Podczas uroczystej gali kilku stypendystów, niektórzy z uhonorowanych mieli okazję zaprezentować talenty, za które zostali nagrodzeni.  Julia Sechman – uczennica Liceum Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym oraz Studia Wokalno-Instrumentalnego Krzysztofa Zajdla zaśpiewała szlagier Anny Jantar, a  Marcelina Albrycht, która uczy się w tych samych placówkach zaprezentowała przebój grupy Hey.

14-letni Mateusz Necka uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku zagrał na akordeonie utwór kompozytora z Podkarpacia Pawła Sławińskiego - Kaprys"O". Relikt przeszłości. Na dębickiej scenie zaprezentowały się dwie pary taneczne: Julia Krystek i Jakub Jasiewicz ze Szkoły Tańca Sportowego AKSEL z Rzeszowa oraz Gabriel Krakowski i Alicja Potoczna reprezentanci Klubu GALA Mielec.

W gronie utalentowanej młodzieży znalazło się ośmioro uczniów bądź absolwentów szkół prowadzonych przez Gminę Miejską Mielec. Stypendia naukowe Zarządu Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymali:

  • Maria Kołc (absolwentka SP 3),
  • Milena Śręba (absolwentka SP 3),
  • Aleksander Wilk (absolwent SP 3),
  • Emil Wąż (absolwent SP 9),
  • Magdalena Miara (absolwentka SP 11),
  • Jaromir Sieńkowski (uczeń SP 13).

Stypendium artystyczne Zarządu Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia w konkursach tanecznych otrzymał uczeń SP 11 – Gabriel Krakowski (trenujący w Klubie GALA Mielec), natomiast nagroda pieniężna Zarządu Województwa Podkarpackiego za osiągnięcia naukowe trafiła do ucznia SP 3 – Adriana Kozłowskiego.

fot. Miasto Mielec

Organizatorami gali byli wspólnie Departament Edukacji, Nauki i Sportu UMWP, nadzorowany przez dyrektor Barbarę Pelczar-Białek oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich, kierowany przez dyrektor Krystynę Wróblewską.  


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Serdecznie zapraszamy na XX Targi Edukacyjne, które odbędą się 3 kwietnia 2025 roku w godzinach 09:00 – 14:00 w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu przy ul. Solskiego 1.Celem Targów jest zaprezentowanie przez szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu mieleckiego kierunków kształcenia oraz obowiązujących zasad przyjęć na rok szkolny 2025/2026. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady z doradztwa zawodowego i biznesu prowadzone przez ekspertów, które pomogą młodym ludziom lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i możliwości na rynku pracy.Inicjatywa nasza skierowana jest do uczniów klas ósmych, ich rodziców i nauczycieli.Targi Edukacyjne to nie tylko źródło informacji, ale także przestrzeń do nawiązania kontaktów i budowania relacji między uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz przedstawicielami szkół i firm.Organizatorem Targów nieprzerwalnie od pierwszej edycji jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu przy wsparciu działającego przy szkole Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych „EKONOMIK.MIELEC”.Partnerami tegorocznej edycji Targów są:Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w MielcuPatronat honorowy nad Targami objęli:Marszałek Województwa PodkarpackiegoPodkarpacki Kurator OświatyStarosta Powiatu MieleckiegoPrezydent Miasta MielcaData rozpoczęcia wydarzenia: 03.04.2025
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test