Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Młode talenty podkarpacia nagrodzone przez marszałka Ortyla

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
Młode talenty podkarpacia nagrodzone przez marszałka Ortyla

Autor: Krzysztof Witek, Paweł Podgórski

Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Jesteście naszą przyszłością , wspierając Was inwestujemy w  przyszłość Podkarpacia i Polski – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystego gali wręczenia stypendiów i nagród dla utalentowanej młodzieży z Podkarpacia, w ramach programu stypendialnego „Nie zagubić talentu”.  To już XVII edycja programu, który pozwala młodym ludziom rozwijać pasje i spełniać marzenia.

Były gratulacje, słowa uznania, uśmiechy, wielkie brawa i chwile wzruszeń oraz – oczywiście – prezentacja talentów. Tak w skrócie można opisać kolejną już galę wręczenia dyplomów dla tegorocznych stypendystom programu prowadzonego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz nagrodzonych w jego ramach. Do tej pory w ciągu siedemnastu edycji programu stypendia i nagrody trafiły do 3 tysięcy młodych, utalentowanych mieszkańców Podkarpacia. 

Tym razem 127 młodych ludzi z Podkarpacia otrzymało z rąk marszałka Władysława Ortyla stypendia, przyznane jako dowód uznania dla ich osiągnięć naukowych i artystycznych. Kolejnych 106 osób zostało uhonorowanych nagrodami zarządu województwa. Nagrody trafiły także do 6 zespołów. Uroczystość wręczenia wyróżnień  odbyła się w Dębicy, w Domu Kultury Mors, którego sale widowiskowa tłumnie zapełnili stypendyści i nagrodzeni wraz z rodzinami  Wśród gości wydarzenia, jednocześnie w roli gospodarzy, wraz z marszałkiem Władysławem  Ortylem, obecni byli także: wiceprzewodniczący sejmiku Czesław Łączak oraz radni województwa Stefan Bieszczad i Adam Berkowicz. By uhonorować młode talenty przybyli także poseł na Sejm RP Jan Warzecha, STAROSTA DĘBICKI Piotr Chęciek, burmistrz Dębicy Mateusz Kutrzeba wraz z zastępcą burmistrza Małgorzatą Rauch, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich Krystyna Wróblewska oraz wielu nauczycieli i dyrektorów szkół nagrodzonych uczniów.  

Od lat inwestujemy w młodych. Wasze dziś nagradzane talenty, pasje, pracowitość i zaangażowanie mają przełożenie na to, jak w przyszłości będą wyglądały wasze kariery, przyszłość, wasze drogi na rynku pracy. A to będzie miało bezpośredni wpływ na to, jakie Podkarpacie będzie za kilka i kilkanaście lat. Cieszę się, że mogę nagrodzić ludzi młodych,  ambitnych, zdolnych i świadomych, że sukces wymaga czasu i pracy a nawet niekiedy pewnych poświęceń. To właśnie z myślą o was mówimy - nie chcemy zagubić talentów, chcemy pomóc wam się rozwijać i z dumą obserwować, jak w przyszłości z pożytkiem dla siebie i dla swego regionu oraz kraju wykorzystujecie swoje umiejętności  – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl, gratulując stypendystom oraz ich rodzicom, nauczycielom oraz  wychowawcom.

„Nie zagubić talentu” to najdłużej, bo od 2008 roku, funkcjonujący program stypendialny, honorujący młodych ludzi z Podkarpacia, mających znaczące ogólnopolskie i międzynarodowe osiągnięcia naukowe lub artystyczne, nagradzający laureatów ogólnopolskich olimpiad, turniejów oraz konkursów kuratoryjnych.

Samorząd Województwa Podkarpackiego od lat wspiera utalentowanych uczniów, studentów, sportowców. Wiemy, że inwestycja w  młode talenty jest inwestycją w przyszłość, w rozwój Podkarpacia, a każda zainwestowana w taki sposób złotówka zwróci się wielokrotnie. Z radością fundujemy stypendia z budżetu województwa wiedząc, że pozwolą Wam one rozwijać pasje i sięgać po kolejne sukcesy. Gratuluję, że udało się wam już tak wiele osiągnąć, życzę w imieniu własnym i samorządu województwa kolejnych sukcesów. Czekamy na nie i z radością będziemy je znów nagradzać – mówił w przestrzeni Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu marszałek Władysław Ortyl.

W tym roku program ma 127 stypendystów, a jako że nagrodzono dwie pary taneczne, przyznanych zostało 125 stypendiów. Aż 74 stypendia doceniły dorobek artystyczny dzieci i młodzieży, w uznaniu licznych i znaczących osiągnięć w różnych dziedzinach sztuki; muzyki, śpiewu, tańca, teatru, plastyki i recytacji. Zarząd województwa zdecydował także o przyznaniu 51 stypendiów naukowych. Uhonorowani nimi zostały dzieci i młodzież odnoszący sukcesy w wielu dyscyplinach nauki, miedzy innymi biologii, chemii, matematyce, filozofii, językach nowożytnych oraz łacinie. Doceniono także przyszłych informatyków,  inżynierów w tym budownictwa oraz innowatorów.  

Nagrodami uhonorowanych zostało także 6 zespołów, których projekty artystyczne i naukowe zdobyły laury na ogólnopolskich konkursach. 

 Serdecznie gratuluję stypendystom i nagrodzonym waszych imponujących sukcesów, które dziś zostają uhonorowane. Dziś otrzymujecie od nas – od samorządu województwa – laury. One są jednak zaledwie początkiem drogi, na której chcemy wam towarzyszyć, obserwując wasze sukcesy i pomagając wam osiągać kolejne. Bo wasza praca razem z uzdolnieniami będą procentować – podkreślał marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości wręczenia stypendiów i nagród. Marszałek gratulował i dziękował także rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół, za ich wkład w sukcesy młodych ludzi.

Marszałek zachęcał młodych ludzi do korzystania także z innych programów wsparcia, które oferuje samorząd województwa podkarpackiego oraz możliwości jakie dają różne instytucje, między innymi Podkarpackie Centrum Innowacji. 

Z radością, w imieniu samorządu województwa gratuluję wszystkim, którzy każdego dnia udowadniają, że chce im się chcieć. To wasze dokonania zadecydują kiedyś o przyszłości, to wy ją wytyczycie – podkreślał w swym wystąpieniu wiceprzewodniczący sejmiku województwa Czesław Łączak – Na pewno w tym gronie mamy przyszłych profesorów, naukowców, może nawet noblistów. Nie bójcie się mierzyć wysoko. Trzymamy kciuki za wasze sukcesy w przyszłości – zaznaczył wiceprzewodniczący.

W imieniu stypendystów i nagrodzonych podziękowali wspólnie mistrzowie taneczni, tegoroczni stypendyści Zofia Zybińska oraz Michał Biały, uczniowie z I LO im. J. Słowackiego w  Przemyślu.

Dziękujemy za dostrzeżenie naszej pracy i wysiłków, w każdy sukces wkładamy nie tylko talenty, czas , ale jeszcze serce, stąd docenienie tego jest dla nas tak ważne. Bo to stypendium i nagroda ma swój wymiar dużo ważniejszy niż tylko finansowy. Ona pokazuje, że w nas wierzycie – a to jest bezcenne – mówili Zofia i Michał dziękując marszałkowi, zarządowi i samorządowi województwa.

Podczas uroczystej gali kilku stypendystów, niektórzy z uhonorowanych mieli okazję zaprezentować talenty, za które zostali nagrodzeni.  Julia Sechman – uczennica Liceum Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym oraz Studia Wokalno-Instrumentalnego Krzysztofa Zajdla zaśpiewała szlagier Anny Jantar, a  Marcelina Albrycht, która uczy się w tych samych placówkach zaprezentowała przebój grupy Hey.

14-letni Mateusz Necka uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku zagrał na akordeonie utwór kompozytora z Podkarpacia Pawła Sławińskiego - Kaprys"O". Relikt przeszłości. Na dębickiej scenie zaprezentowały się dwie pary taneczne: Julia Krystek i Jakub Jasiewicz ze Szkoły Tańca Sportowego AKSEL z Rzeszowa oraz Gabriel Krakowski i Alicja Potoczna reprezentanci Klubu GALA Mielec.

Organizatorami gali byli wspólnie Departament Edukacji, Nauki i Sportu UMWP, nadzorowany przez dyrektor Barbarę Pelczar-Białek oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich, kierowany przez dyrektor Krystynę Wróblewską.  


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet – sala widowiskowa Domu Kultury SCK, 2 listopada, godz. 18. Organizator – Dom Kultury SCK. Bilety w cenie 30 zł w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl. Bilety będą w sprzedaży od 26 października. * * *„Zaduszki jazzowe” jak zawsze przyciągają uwagę miłośników muzyki jazzowej, a gospodarzem koncertu jest od lat Big Mielec Band prowadzony przez Waldemara Ozgę. Tak będzie też w tym roku. Wokalnie zespół wesprą: Jagoda Huber, Kasia Dudzik i Janek Szynal. Zespół powstał z inicjatywy Waldemara Ozgi i pod jego kierunkiem od 23 lat doskonali warsztat wykonawczy. W repertuarze zespołu znajdują się standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. W skład zespołu wchodzą absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. Zespół koncertuje w Polsce i poza granicami kraju. Koncert rozpocznie Krzysztof Mysona Quartet, zespół złożony z młodych muzyków. Grupa koncentruje się głównie na kompozycjach lidera, które łączą melodyjne podejście do jazzu z eksploracją nowoczesnych brzmień, jednocześnie czerpiąc z bogatej tradycji tego gatunku. W ich repertuarze znajdują się także znane utwory innych twórców, które w oryginalny sposób interpretują, nadając im nowe życie i unikalny charakter. Skład zespołu: Krzysztof Mysona – kontrabas, Bartłomiej Longosz – saksofon, Mateusz Ozga – fortepian, Bartłomiej Dybel – perkusja. Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.11.2024
Dziady A. Mickiewicza w wykonaniu Teatru „Po godzinach” na deskach DK w Przecławiu Dziady A. Mickiewicza w wykonaniu Teatru „Po godzinach” na deskach DK w Przecławiu Dom Kultury w Przecławiu serdecznie zaprasza na:Dziady A. Mickiewiczaw wykonaniu Teatru „Po godzinach”3 listopada 2024r. godz. 18:00 Ten pełen symboliki i tajemniczości spektakl opowiada o daremnych próbach odprowadzenia dusz do światła, skłaniając do refleksji nad naszą relacją z tym, co niewidoczne.Te nieudane rytuały wskazują na moment, w którym kruszą się stare przeświadczenia, a ciemność i niepewność rzucają nam wyzwanie do odnalezienia nowych znaczeń.Zapraszamy Cię w podróż w głąb podświadomości, gdzie nawet symbole nie zawsze oddają wielkość tego, co gnieździ się w głuszy. Co to będzie?Przyjdź i zobacz, choć ciemno wszędzie…Obsada:ADAM MICKIEWICZ-#MarcinWąsikKOBIETA- #ŁucjaKopaczGUŚLARZ-#KingaHalikSTARZEC- #JorgedelasHerasCHÓR- #SylwiaBacewicz #AlicjaDziura #KingaBielec #ŁucjaKopacz #AnnaBratek #MarcinKopacz #SabinaBurek #MirosławZielińskiANIOŁEK RÓZIA: #JoannaHalik ANIOŁEK JÓZIO: #MirosławZielińskiWIDMO ZŁEGO PANA: #MichałWyzgaPUCHACZ: #AnnaLipiórKRUK: #PawełBacewiczSOWA: #KasiaTaraszkaDZIEWCZYNA: #SylwiaBacewiczWIDMO MŁODZIEŃCA: #PawełBacewiczPASTERKA: #AnnaBratekTwórcy:Scenariusz: #AdamMickiewicz, #SylwiaBacewiczReżyseria: #AngelikaTaraszka, Reżyseria artystyczna: #JorgedelasHerasScenografia i kostiumy: #JoannaHalik #MarcinDorociakReżyseria świateł: #RobertDarłakReżyseria dźwięku: #MariuszMatuszkiewiczBilety do nabycia na stronie: https://bilety.dkprzeclaw.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 03.11.2024
Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” – 8 listopada, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Tadeusz Płeszka od ponad 50 lat tworzy płaskorzeźby w drewnie lipowym. Jego ulubionym tematem są polskie orły. Orla kolekcja zawiera 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. W sumie artysta stworzył około 100 prac o różnorodnej tematyce Tadeusz Płeszka urodził się w 1936 roku w Skopaniu, w powiecie tarnobrzeskim. Od 1960 do 1993 roku pracował w WSK Mielec. Żonaty, dwoje dzieci - córka i syn. Od 31 lat na emeryturze.Początków swojej pracy artystycznej upatruje w dzieciństwie. Jako mały chłopiec robił z drewna zabawki. To zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie lipowym ujawniło się ze zdwojoną siłą w latach siedemdziesiątych. Płaskorzeźba stały się jego prawdziwą pasją. Z czasem został profesjonalnym rzeźbiarzem.Dziełem jego życia jest kolekcja orłów zatytułowana: „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym". Zdaniem artysty, temat orła pojawił się w jego działalności artystycznej z powodu fascynacji godłem państwowym. Uważa, że tworząc orły, wypełnia pewną misję patriotyczną. Rzeźbienie tej kolekcji zajęło artyście 10 lat życia. Tworzył ją niejako „po godzinach”, bo wówczas pracował jeszcze zawodowo. Pierwszy orzeł pochodził z denara Bolesława Chrobrego z początku XI wieku, trzydziesty - to godło obecnej Rzeczypospolitej. W jego dorobku artystycznym znajdują się prace o różnej tematyce: sceny rodzajowe, krajobrazy, herby miast polskich, motywy kwiatowe, maski, sceny religijne, postacie wiejskie, sceny z życia wsi, sceny myśliwskie.Jego prace, a zwłaszcza historię orła polskiego, eksponowano przy różnych okazjach, podczas świąt państwowych, kiermaszów, wizyt Polonii, uroczystości organizowanych przez instytucje społeczno-polityczne. Jego dorobek jest prezentowany corocznie w Muzeum Regionalnym w Mielcu, w Domu Kultury SCK, w gminnych ośrodkach kultury. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Artysta podkreśla, że jego prace są w posiadaniu wybitnych osobistości. „Madonnę” Jana Płeszki otrzymał Jan Paweł II, a herb Mielca spod dłuta artysty - prezydent Lech Wałęsa. Prace artysty trafiły do Kanady, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Anglii, Rosji, Węgier, Japonii, Ukrainy, Czech i Słowacji. Jego kolekcja orłów była wystawiana w 1996 roku na międzynarodowych targach w szwajcarskiej Bazylei. Płaskorzeźby artysty pokazano w Teleexpresie, a także w TVP Kraków i TVP Rzeszów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.11.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test