Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Młode talenty podkarpacia nagrodzone przez marszałka Ortyla

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
Młode talenty podkarpacia nagrodzone przez marszałka Ortyla

Autor: Krzysztof Witek, Paweł Podgórski

Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Jesteście naszą przyszłością , wspierając Was inwestujemy w  przyszłość Podkarpacia i Polski – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystego gali wręczenia stypendiów i nagród dla utalentowanej młodzieży z Podkarpacia, w ramach programu stypendialnego „Nie zagubić talentu”.  To już XVII edycja programu, który pozwala młodym ludziom rozwijać pasje i spełniać marzenia.

Były gratulacje, słowa uznania, uśmiechy, wielkie brawa i chwile wzruszeń oraz – oczywiście – prezentacja talentów. Tak w skrócie można opisać kolejną już galę wręczenia dyplomów dla tegorocznych stypendystom programu prowadzonego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz nagrodzonych w jego ramach. Do tej pory w ciągu siedemnastu edycji programu stypendia i nagrody trafiły do 3 tysięcy młodych, utalentowanych mieszkańców Podkarpacia. 

Tym razem 127 młodych ludzi z Podkarpacia otrzymało z rąk marszałka Władysława Ortyla stypendia, przyznane jako dowód uznania dla ich osiągnięć naukowych i artystycznych. Kolejnych 106 osób zostało uhonorowanych nagrodami zarządu województwa. Nagrody trafiły także do 6 zespołów. Uroczystość wręczenia wyróżnień  odbyła się w Dębicy, w Domu Kultury Mors, którego sale widowiskowa tłumnie zapełnili stypendyści i nagrodzeni wraz z rodzinami  Wśród gości wydarzenia, jednocześnie w roli gospodarzy, wraz z marszałkiem Władysławem  Ortylem, obecni byli także: wiceprzewodniczący sejmiku Czesław Łączak oraz radni województwa Stefan Bieszczad i Adam Berkowicz. By uhonorować młode talenty przybyli także poseł na Sejm RP Jan Warzecha, STAROSTA DĘBICKI Piotr Chęciek, burmistrz Dębicy Mateusz Kutrzeba wraz z zastępcą burmistrza Małgorzatą Rauch, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich Krystyna Wróblewska oraz wielu nauczycieli i dyrektorów szkół nagrodzonych uczniów.  

Od lat inwestujemy w młodych. Wasze dziś nagradzane talenty, pasje, pracowitość i zaangażowanie mają przełożenie na to, jak w przyszłości będą wyglądały wasze kariery, przyszłość, wasze drogi na rynku pracy. A to będzie miało bezpośredni wpływ na to, jakie Podkarpacie będzie za kilka i kilkanaście lat. Cieszę się, że mogę nagrodzić ludzi młodych,  ambitnych, zdolnych i świadomych, że sukces wymaga czasu i pracy a nawet niekiedy pewnych poświęceń. To właśnie z myślą o was mówimy - nie chcemy zagubić talentów, chcemy pomóc wam się rozwijać i z dumą obserwować, jak w przyszłości z pożytkiem dla siebie i dla swego regionu oraz kraju wykorzystujecie swoje umiejętności  – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl, gratulując stypendystom oraz ich rodzicom, nauczycielom oraz  wychowawcom.

„Nie zagubić talentu” to najdłużej, bo od 2008 roku, funkcjonujący program stypendialny, honorujący młodych ludzi z Podkarpacia, mających znaczące ogólnopolskie i międzynarodowe osiągnięcia naukowe lub artystyczne, nagradzający laureatów ogólnopolskich olimpiad, turniejów oraz konkursów kuratoryjnych.

Samorząd Województwa Podkarpackiego od lat wspiera utalentowanych uczniów, studentów, sportowców. Wiemy, że inwestycja w  młode talenty jest inwestycją w przyszłość, w rozwój Podkarpacia, a każda zainwestowana w taki sposób złotówka zwróci się wielokrotnie. Z radością fundujemy stypendia z budżetu województwa wiedząc, że pozwolą Wam one rozwijać pasje i sięgać po kolejne sukcesy. Gratuluję, że udało się wam już tak wiele osiągnąć, życzę w imieniu własnym i samorządu województwa kolejnych sukcesów. Czekamy na nie i z radością będziemy je znów nagradzać – mówił w przestrzeni Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu marszałek Władysław Ortyl.

W tym roku program ma 127 stypendystów, a jako że nagrodzono dwie pary taneczne, przyznanych zostało 125 stypendiów. Aż 74 stypendia doceniły dorobek artystyczny dzieci i młodzieży, w uznaniu licznych i znaczących osiągnięć w różnych dziedzinach sztuki; muzyki, śpiewu, tańca, teatru, plastyki i recytacji. Zarząd województwa zdecydował także o przyznaniu 51 stypendiów naukowych. Uhonorowani nimi zostały dzieci i młodzież odnoszący sukcesy w wielu dyscyplinach nauki, miedzy innymi biologii, chemii, matematyce, filozofii, językach nowożytnych oraz łacinie. Doceniono także przyszłych informatyków,  inżynierów w tym budownictwa oraz innowatorów.  

Nagrodami uhonorowanych zostało także 6 zespołów, których projekty artystyczne i naukowe zdobyły laury na ogólnopolskich konkursach. 

 Serdecznie gratuluję stypendystom i nagrodzonym waszych imponujących sukcesów, które dziś zostają uhonorowane. Dziś otrzymujecie od nas – od samorządu województwa – laury. One są jednak zaledwie początkiem drogi, na której chcemy wam towarzyszyć, obserwując wasze sukcesy i pomagając wam osiągać kolejne. Bo wasza praca razem z uzdolnieniami będą procentować – podkreślał marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości wręczenia stypendiów i nagród. Marszałek gratulował i dziękował także rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół, za ich wkład w sukcesy młodych ludzi.

Marszałek zachęcał młodych ludzi do korzystania także z innych programów wsparcia, które oferuje samorząd województwa podkarpackiego oraz możliwości jakie dają różne instytucje, między innymi Podkarpackie Centrum Innowacji. 

Z radością, w imieniu samorządu województwa gratuluję wszystkim, którzy każdego dnia udowadniają, że chce im się chcieć. To wasze dokonania zadecydują kiedyś o przyszłości, to wy ją wytyczycie – podkreślał w swym wystąpieniu wiceprzewodniczący sejmiku województwa Czesław Łączak – Na pewno w tym gronie mamy przyszłych profesorów, naukowców, może nawet noblistów. Nie bójcie się mierzyć wysoko. Trzymamy kciuki za wasze sukcesy w przyszłości – zaznaczył wiceprzewodniczący.

W imieniu stypendystów i nagrodzonych podziękowali wspólnie mistrzowie taneczni, tegoroczni stypendyści Zofia Zybińska oraz Michał Biały, uczniowie z I LO im. J. Słowackiego w  Przemyślu.

Dziękujemy za dostrzeżenie naszej pracy i wysiłków, w każdy sukces wkładamy nie tylko talenty, czas , ale jeszcze serce, stąd docenienie tego jest dla nas tak ważne. Bo to stypendium i nagroda ma swój wymiar dużo ważniejszy niż tylko finansowy. Ona pokazuje, że w nas wierzycie – a to jest bezcenne – mówili Zofia i Michał dziękując marszałkowi, zarządowi i samorządowi województwa.

Podczas uroczystej gali kilku stypendystów, niektórzy z uhonorowanych mieli okazję zaprezentować talenty, za które zostali nagrodzeni.  Julia Sechman – uczennica Liceum Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym oraz Studia Wokalno-Instrumentalnego Krzysztofa Zajdla zaśpiewała szlagier Anny Jantar, a  Marcelina Albrycht, która uczy się w tych samych placówkach zaprezentowała przebój grupy Hey.

14-letni Mateusz Necka uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku zagrał na akordeonie utwór kompozytora z Podkarpacia Pawła Sławińskiego - Kaprys"O". Relikt przeszłości. Na dębickiej scenie zaprezentowały się dwie pary taneczne: Julia Krystek i Jakub Jasiewicz ze Szkoły Tańca Sportowego AKSEL z Rzeszowa oraz Gabriel Krakowski i Alicja Potoczna reprezentanci Klubu GALA Mielec.

W gronie utalentowanej młodzieży znalazło się ośmioro uczniów bądź absolwentów szkół prowadzonych przez Gminę Miejską Mielec. Stypendia naukowe Zarządu Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymali:

  • Maria Kołc (absolwentka SP 3),
  • Milena Śręba (absolwentka SP 3),
  • Aleksander Wilk (absolwent SP 3),
  • Emil Wąż (absolwent SP 9),
  • Magdalena Miara (absolwentka SP 11),
  • Jaromir Sieńkowski (uczeń SP 13).

Stypendium artystyczne Zarządu Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia w konkursach tanecznych otrzymał uczeń SP 11 – Gabriel Krakowski (trenujący w Klubie GALA Mielec), natomiast nagroda pieniężna Zarządu Województwa Podkarpackiego za osiągnięcia naukowe trafiła do ucznia SP 3 – Adriana Kozłowskiego.

fot. Miasto Mielec

Organizatorami gali byli wspólnie Departament Edukacji, Nauki i Sportu UMWP, nadzorowany przez dyrektor Barbarę Pelczar-Białek oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich, kierowany przez dyrektor Krystynę Wróblewską.  


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test