Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zaduszki Jazzowe w Domu Kultury SCK w Mielcu

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Drugiego listopada w Domu Kultury w Mielcu odbył się Koncert Jazzowy z udziałem Big Mielec Band prowadzony przez Waldemara Ozgę oraz formacja Krzysztof Mysona Quartet.

Muzyką jazzową zajmuję się już, można powiedzieć z 8 lat. Ukończyłem Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale jazzu w tym roku i zawsze chciałem mieć taki swój projekt skomponowany bardziej z ludzi, których lubię, są moimi przyjaciółmi, bo właśnie koledzy, z którymi gram: Bartłomiej Longosz na saksofonie, Bartłomiej Dybel na perkusji i Mateusz Ozga na fortepianie są też zarówno moimi przyjaciółmi, kolegami, muzykami, z którymi bardzo lubię współpracować. Dzisiaj właśnie zaprezentowałem swój projekt Krzysztof Mysona Quartet. Ten projekt dopiero działa od niedawna, bo w sumie tak od marca tego roku i właśnie ten projekt to jest taka muzyka bardzo melodyjna według mnie, taka wpadająca w ucho, bo to jest dla mnie ważne, żeby, np. jak słuchacz wyjdzie po koncercie to żeby mógł coś zanucić z tego koncertu. - mówi Krzysztof Mysona.

Zostaliśmy tutaj zaproszeni przez Dom Kultury i tutaj właśnie gram też z Big Bandem. W sumie ja pochodzę z Mielca tak samo jak pianista i jesteśmy tutaj zaproszeni i też w sumie jeden utwór; czwarty nazywał się „Hope” trochę specjalnie skomponowałem na tę okazję Zaduszek Jazzowych. - podsumował Krzysztof Mysona.

Koncert rozpoczął Krzysztof Mysona Quartet. Jest to zespół złożony z młodych muzyków, który w oparciu na kompozycjach lidera grupy w oryginalny sposób łączy nowoczesne brzmienie z tradycyjnym jazzem zachowując melodyjność. Jako druga grupa zaprezentował się Big Mielec Band, w skład którego wchodzą absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. Wokalnie zespół wspierali: Jagoda Huber, Kasia Dudzik i Janek Szynal.

Big Mielec Band został założony przez Waldemara Ozgę w 2001 roku i niedługo będziemy świętować 25 lecie naszego zespołu. Dzisiejszy koncert wpisuje się w kalendarz imprez X Podkarpackiej Jesieni Jazzowej. - mówi Jagoda Huber.

Zaduszki Jazzowe w Mielcu odbywają się od 2017 roku i imprezę tą zapoczątkował Big Mielec Band. Big Mielec Band jest formacją wyjątkową, ponieważ tworzą ją muzycy, którzy kończą wydziały muzyki jazzowej na wydziałach jazzowych, które już są teraz bardziej popularne w Polsce. Są również absolwentami naszej Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu, więc jest to formacja naprawdę wyjątkowa, są bardzo zdolni i świetnie grają i taka impreza jak dzisiaj mam nadzieję, że pokazała, że mamy naprawdę świetną, dobrze grającą formację w Mielcu i ze swojej strony serdecznie zapraszam na kolejne koncerty w wykonaniu Big Mielec Bandu. - dodaje Jagoda Huber.

Był to dzień pełen muzycznej zadumy poświęcony pamięci wszystkich bliskich, którzy odeszli.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” – 8 listopada, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Tadeusz Płeszka od ponad 50 lat tworzy płaskorzeźby w drewnie lipowym. Jego ulubionym tematem są polskie orły. Orla kolekcja zawiera 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. W sumie artysta stworzył około 100 prac o różnorodnej tematyce Tadeusz Płeszka urodził się w 1936 roku w Skopaniu, w powiecie tarnobrzeskim. Od 1960 do 1993 roku pracował w WSK Mielec. Żonaty, dwoje dzieci - córka i syn. Od 31 lat na emeryturze.Początków swojej pracy artystycznej upatruje w dzieciństwie. Jako mały chłopiec robił z drewna zabawki. To zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie lipowym ujawniło się ze zdwojoną siłą w latach siedemdziesiątych. Płaskorzeźba stały się jego prawdziwą pasją. Z czasem został profesjonalnym rzeźbiarzem.Dziełem jego życia jest kolekcja orłów zatytułowana: „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym". Zdaniem artysty, temat orła pojawił się w jego działalności artystycznej z powodu fascynacji godłem państwowym. Uważa, że tworząc orły, wypełnia pewną misję patriotyczną. Rzeźbienie tej kolekcji zajęło artyście 10 lat życia. Tworzył ją niejako „po godzinach”, bo wówczas pracował jeszcze zawodowo. Pierwszy orzeł pochodził z denara Bolesława Chrobrego z początku XI wieku, trzydziesty - to godło obecnej Rzeczypospolitej. W jego dorobku artystycznym znajdują się prace o różnej tematyce: sceny rodzajowe, krajobrazy, herby miast polskich, motywy kwiatowe, maski, sceny religijne, postacie wiejskie, sceny z życia wsi, sceny myśliwskie.Jego prace, a zwłaszcza historię orła polskiego, eksponowano przy różnych okazjach, podczas świąt państwowych, kiermaszów, wizyt Polonii, uroczystości organizowanych przez instytucje społeczno-polityczne. Jego dorobek jest prezentowany corocznie w Muzeum Regionalnym w Mielcu, w Domu Kultury SCK, w gminnych ośrodkach kultury. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Artysta podkreśla, że jego prace są w posiadaniu wybitnych osobistości. „Madonnę” Jana Płeszki otrzymał Jan Paweł II, a herb Mielca spod dłuta artysty - prezydent Lech Wałęsa. Prace artysty trafiły do Kanady, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Anglii, Rosji, Węgier, Japonii, Ukrainy, Czech i Słowacji. Jego kolekcja orłów była wystawiana w 1996 roku na międzynarodowych targach w szwajcarskiej Bazylei. Płaskorzeźby artysty pokazano w Teleexpresie, a także w TVP Kraków i TVP Rzeszów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.11.2024
VII Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” VII Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” 11 listopada odbędzie się VII Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Narodowego Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla i Agnieszka Machnik - Burmistrz Gminy Radomyśl Wielki.Po raz siódmy z okazji Święta Niepodległości zapraszamy wszystkich miłośników historii na zmagania dotyczące naszych dziejów z czasów wybijania się na niepodległość. Test odbędzie się w formule otwartej, z podziałem na trzy kategorie wiekowe. Zapraszamy więc wszystkich bez względu na wiek i wykształcenie do wspólnej zabawy, a tym samym upamiętnienia 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Atrakcyjne nagrody przewidzieliśmy nie tylko dla laureatów – zachęca organizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim. Konkurs odbędzie się w poniedziałek, 11 listopada br., o godz. 16.30 w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej w Radomyślu Wielkim (ul. Ogrodowa 1). Na uczestników będzie czekał test wyboru składający się z czterech tur:1 tura pytań z dwiema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),2 tura pytań z trzema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),3 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),4 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (jedna lub dwie odpowiedzi prawidłowe).Czas na napisanie Testu to ok. 30 minut. Po teście odbędzie się Koncert Niepodległościowy, podczas którego wystąpi zespół "Invictus" (będzie to czas na sprawdzenie testów).Atrakcyjne nagrody Wręczenie nagród nastąpi po godz. 18.00. Jury dokona oceny Testu i ustali laureatów Testu w trzech kategoriach wiekowych - uczniowie szkół podstawowych; uczniowie szkół ponadpodstawowych; dorośli. Nagrody dla laureatów z miejsc 1-3 to m.in. vouchery finansowe i książki historyczne, wyróżnieni otrzymają książki, gry edukacyjne i gadżety. W teście organizowanym przez Urząd Miejski i SCKiB znajdą się pytania dotyczące historii Polski z lat 1914-1922, z następującej tematyki: kształtowanie się granic II RP: m.in. plebiscyty, powstania, wojna polsko-bolszewicka, wojna polsko-ukraińska, najważniejsze postanowienia wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu; najważniejsze postacie sceny politycznej i wojskowej (m.in. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Haller, Sikorski, Sosnkowski); polskie formacje wojskowe podczas I wojny światowej (podstawowe informacje); mocarstwa i zaborcy wobec Polski w czasie I wojny światowej; władze II RP (naczelnik państwa, rząd, prezydent); legioniści związani z Radomyślem Wielkim (https://radomyslwielki.pl/.../legionisci-z-terenu-gminy.html)Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -1°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test