Zacząłem robić orły te, które sporadycznie spotkałem w naszym życiu, w prasie, w gazecie, w różnych wydaniach i spotkałem u kolegi wydaną przez WSK taką książkę format A4 i tam właśnie jest ta historia i powiedziałem: „Właśnie to” i tak zacząłem. - mówi Tadeusz Płeszka.
Nasz tysiącletnia historia to jest orzeł, no jak można..., nie można ani zapomnieć. Trzeba robić wszystko, żeby czcić tego orła i szanować tę historię, która jest na tych pracach. - dodaje Tadeusz Płeszka.
Dorobek twórczy rzeźbiarza to nie tylko dzieła sztuki, ale bogata lekcja patriotyzmu i historii, która niezwykle podkreśla zbliżające się święto Dnia Niepodległości. Unikatowe rękodzieła cechuje staranność i szczegółowość detali. Jego prace eksponowano podczas świąt państwowych, kiermaszów, wizyt Polonii oraz uroczystości organizowanych przez instytucje społeczno-polityczne. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.
Bardzo się cieszę, że Pan Tadeusz Płeszka, który ma dzisiaj tak wspaniałą wystawę orłów polskich, że doczekał się tej wystawy, bo jest to cudny zbiór. Podejrzewam, że nikt w Polsce, no nie mówiąc o za granicą, prawda nie ma takiego zbioru. Należało mu się to, bo jest to takie wiekopomne dzieło, tak bym powiedziała. Jest naszym wspaniałym dinozaurem rzeźby w Klubie Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. - mówi Jadwiga Klaus.
Rzeźbiarstwo to sztuka, która relaksuje, poprawia koncentrację, jest wspaniałą inspiracją dla przyszłych pokoleń artystów i miłośników historii. Prace Tadeusza Płeszki są prezentowane corocznie w Muzeum Regionalnym w Mielcu, w Domu Kultury oraz w gminnych ośrodkach kultury.