Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

XIV Spotkanie Lotniczych Pokoleń Mielec 2024

W dniu dzisiejszym na Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza odbyło się XIV Spotkanie Lotniczych Pokoleń Mielec 2024, które zorganizowali: Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera oraz Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu. Pomysłodawcą i pionierem pierwszego spotkania, które miało miejsce 26 sierpnia 2011 roku był Józef Roguz, potem rozrosło się w cykliczną imprezę z mottem przewodnim: „Lotnictwo łączy pokolenia”.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W tym roku organizujemy już XIV Spotkanie Lotniczych Pokoleń. Mottem przewodnim wszystkich spotkań, które do tej pory było, jest: „Lotnictwo łączy pokolenia”. Po 13 latach z powrotem wracamy do Szkoły Muzycznej w międzyczasie odbywały się oczywiście w domu Kultury cieszyły się dużą frekwencją, bo na niektórych spotkaniach było nawet 400-500 osób, a później jak to się mówi, koło zatoczyło historię i z powrotem wracamy do Szkoły Muzycznej dzięki uprzejmości dyrektora. - mówi Zbigniew Wicherski.

Imprezę rozpoczął mini koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. Natomiast już po wysłuchaniu Hymnu Lotników organizatorzy przystąpili do dalszej części programu spotkania, gdzie w tym roku przygotowali różne prezentacje tematyczne m.in.:

o konstruktorze Dymitrze Kiwie, którą prowadził Zbigniew Działowski,

o początkach produkcji samolotu AN – 28 - omówił Ryszard Strusiński

krótką retrospekcje Paryż 1977 - przedstawiał Paweł Świerczyński

oraz modelarstwo — pasja na całe życie, którą przygotował Tomasz Aleksandrowicz.

W tym roku DEDALA otrzyma dyrektor techniczny PZL Mielec kolega Tomasz Kozioł, a taką główną przyczyną było to, że on wraz z całym swoim zespołem dokonał cyfryzacji kadłuba samolotu F-16. - podkreśla Włodzimierz Adamski.

Ja tylko dodam, jakie są efekty ekonomiczne. Dzięki temu cyfrowemu bliźniakowi PZL zaoszczędził 36 mln zł w tym sensie, że wygrał przetarg na wykonanie tego, czyli dzięki cyfryzacji mógł tę swoją ofertę złożyć bardzo niską cenę. Także to też jest bardzo duży sukces. - dodaje Włodzimierz Adamski.

Podczas spotkania zostali wyróżnieni laureaci 14 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Na skrzydłach Dedala” - Mielec 2024 oraz laureaci Konkursu Fotograficzno – Plastycznego „Samolot w obiektywie i palecie barw”. Natomiast statuetkę DEDAL 2024 w kategorii innowator za wybitne osiągnięcia w rozwoju przemysłu lotniczego w Polsce oraz osiągnięcia organizacyjne i konstruktorskie przyznano mgr inż. Tomaszowi Koziołowi. Nagrody ufundowali włodarze miasta Mielca oraz Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu.

Na pewno ta nagroda jest szczególnym wyróżnieniem, która motywuje do tego, żeby działać. Jednocześnie pokazuje, że takie łączenie wiedzy i tej tradycji lotniczej w Mielcu daje się przekazywać przez kolejne pokolenia co finalnie, przekłada się na takie produkty jak F-16, jak M28, jak śmigłowiec Black Hawk, który produkujemy w Polskich Zakładach Lotniczych – zaznacza Tomasz Kozioł.

Takie spotkania to wspaniała okazja, aby poznać historię w zakresie lotnictwa, które jest wpisane jako jeden z głównych elementów rozbudowy naszego miasta. Jest to również okazja do zainspirowania młodych ludzi sztuką modelarstwa.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test