Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Uwaga! TVN: Setki tysięcy Polaków na kwarantannie. "To dla wszystkich bardzo trudny czas"

Trafiający na kwarantannę pracownicy to wielki problem dla wielu branż. Przymusowa izolacja od ponad dwóch lat utrudnia nam pracę, opiekę nad dziećmi oraz burzy urlopowe plany. Co zmienią nowe przepisy, które nieco rozluźniły obostrzenia?

Kwarantanna, czyli paraliż wielu branż

Podczas piątej fali pandemii koronawirusa to nie lockdown, a obowiązkowa kwarantanna paraliżuje pracę wielu przedsiębiorców.

- Jest to bardzo ciężkie okres. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Zdarza się, że grafik klientów na następny dzień jest pełny, a potem okazuje się, że połowa ludzi nie dociera. Odwołują wizytę, mówią, że trafili na kwarantannie – opowiada Elżbieta Wiercioch, właścicielka salonu fryzjerskiego z Zakopanego.

Oprócz braków klientów przedsiębiorcom doskwiera też brak pracowników, którzy przez COVID, albo po kontakcie z chorym, muszą zostać w domu.

- Codziennie odbieram telefony od pracownic, które nie przyjdą do pracy z powodu kwarantanny. Ciężko jest zorganizować pracę. Dwa tygodnie temu z sześciu praktykantek do pracy przyszły dwie, bo reszta na kwarantannie. Pozostaje nam czekać na lepsze jutro – dodaje pani Elżbieta.

W szkole pani Edyty, dwa tygodnie temu, na kwarantannę zostało skierowanych ponad 80 dzieci i nauczycieli. Mimo to szkoła prowadziła zajęcia, a cześć kadry została zastąpiona nowymi pracownikami.

- Zarządzanie szkołą w aktualnej sytuacji to duże wyzwanie. Musiałam zatrudnić dodatkowo siedem osób, bo często rano dowiaduję się, że ktoś nie przyjdzie do pracy z powodu kwarantanny. To dla przedsiębiorcy bardzo dużo – podkreśla Edyta Frejek, dyrektorka Szkoły Podstawowej Numer Jeden. I dodaje: - W miarę możliwości o tym, że pracownik rano wybiera się na test, dowiaduję się dzień wcześniej wieczorem i przygotowuję rodziców, że może zaistnieć taka sytuacja. Jeśli wynik testu jest pozytywny, dzwoni sanepid i informujemy rodziców i dzieci, że nie mogą uczęszczać do szkoły. W zeszłym tygodniu myślę, że wykonałam około stu takich telefonów.

Przede wszystkim dzieci

Na kwarantannie znajduje się obecnie ponad sześćset tysięcy osób. Dużą część odizolowanych stanowią dzieci, które chorują teraz coraz częściej.

- W pierwszej i drugiej fali epidemii chorych dzieci praktycznie w ogóle nie było. W trzeciej były pojedyncze przypadki. Kiedy przyszła fala czwarta i wariant Delta, zaczęło się pojawiać więcej zakażonych. Natomiast piąta fala i wariant Omikron spowodowały, że połowa zakażeń to dzieci. Mam wrażenie, że dzieci do główne źródło zakażeń w tej fali – mówi dr Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Jana Bogdanowicza.

Między innymi z tego powodu stacjonarnie uczą się tylko najmłodsi. Uczniowie klas piątych i starsi mają naukę zdalną. Rozpoczęły się również ferie zimowe, ale trudno oczekiwać zimowisk takich, jak sprzed lat.

- W tym tygodniu większość turystów odwołała nam rezerwacje, bo są na kwarantannie. Nie pobieramy zaliczek w tym sezonie, bo to dla wszystkich teraz kluczowe, przy wyborze noclegów – mówi Janina Rzepka, która z córką prowadzi pensjonat w Bukowinie Tatrzańskiej. Zarówno dla niej, jak i dla innych przedsiębiorców z branży turystycznej, to jeden z najbardziej nieprzewidywalnych sezonów.

Co dalej?

Jak wynika z analizy naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, wkrótce chorych może być trzy razy więcej niż obecnie.

- Jeśli system się nie zmieni, myślę, że dobijemy do 2-2,5 miliona osób na kwarantannie. Liczba stwierdzonych przypadków będzie rosła. Szacujemy, że liczba osób w kwarantannie jest 8-9 razy wyższa od ilości zakażeń. Jeśli mamy 100 tysięcy potwierdzonych zachorowań, ta liczba będzie oscylować w granicach 800-900 tysięcy osób w kwarantannie – podkreśla dr Franciszek Rakowski z UW.

Wiele osób nie zgłasza faktu choroby, między innymi z obawy przed uciążliwościami spowodowanymi izolacją lub kwarantanną dla bliskich.

- Myślę, że obecnie zdecydowanie więcej osób poddaje się samoizolacji po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19  – dodaje dr Rakowski.

Żeby zmniejszyć liczbę osób "uziemionych" w domu, rząd zdecydował w ubiegłym tygodniu, że zamiast dziesięciu, kwarantanna będzie trwać siedem dni. Dotyczy to osób, które zostały skierowane na kwarantannę od wtorku 25 stycznia.

- Zmiany w długości kwarantanny są dobre. Ten wirus ma nieco inną charakterystykę. Jest dużo bardziej zakaźny, ale wcześniej daje objawy. Jeśli u kogoś w ciągu siedmiu dni nie ma objawów choroby, to raczej będzie on bezpieczny dla otoczenia – zaznacza dr Konstanty Szułdrzyński ze szpitala MSWiA w Warszawie.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Serdecznie zapraszamy na XX Targi Edukacyjne, które odbędą się 3 kwietnia 2025 roku w godzinach 09:00 – 14:00 w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu przy ul. Solskiego 1.Celem Targów jest zaprezentowanie przez szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu mieleckiego kierunków kształcenia oraz obowiązujących zasad przyjęć na rok szkolny 2025/2026. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady z doradztwa zawodowego i biznesu prowadzone przez ekspertów, które pomogą młodym ludziom lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i możliwości na rynku pracy.Inicjatywa nasza skierowana jest do uczniów klas ósmych, ich rodziców i nauczycieli.Targi Edukacyjne to nie tylko źródło informacji, ale także przestrzeń do nawiązania kontaktów i budowania relacji między uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz przedstawicielami szkół i firm.Organizatorem Targów nieprzerwalnie od pierwszej edycji jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu przy wsparciu działającego przy szkole Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych „EKONOMIK.MIELEC”.Partnerami tegorocznej edycji Targów są:Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w MielcuPatronat honorowy nad Targami objęli:Marszałek Województwa PodkarpackiegoPodkarpacki Kurator OświatyStarosta Powiatu MieleckiegoPrezydent Miasta MielcaData rozpoczęcia wydarzenia: 03.04.2025
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test