Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Pryszczyca zwierząt na Słowacji. Działania prewencyjne na Podkarpaciu

W związku z wystąpieniem ognisk pryszczycy zwierząt na Słowacji i Węgrzech, służby i inspekcje podległe Wojewodzie Podkarpackiemu prowadzą intensywne działania profilaktyczne mające na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzenienia się choroby na Polskę.
  • Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki
Pryszczyca zwierząt na Słowacji. Działania prewencyjne na Podkarpaciu

Autor: Jerzy Żygadło/PUW

W piątek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona działaniom profilaktycznym prowadzonym przez Wojewodę oraz działające na Podkarpaciu służby i inspekcje.

– Jesteśmy po kolejnym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego wydałam zalecenia i rekomendacje mające na celu zminimalizowanie ryzyka przeniesienia choroby do Polski. Aktualnie nie mamy przypadków zakażenia zwierząt na naszym terenie, ale ze względu na jej charakter sprawę traktujemy bardzo poważnie – mówi Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.  

Pryszczyca jest uważana za najgroźniejszą chorobę zwierzęcą, która bardzo szybko rozprzestrzenia się i może być przenoszona na bardzo dalekie odległości. W Polsce ostatnie ognisko choroby stwierdzono w 1971 roku. Niestety w sąsiednich krajach choroba pojawiła się w ostatnim czasie. W Niemczech 10 stycznia tego roku, następnie w marcu na Węgrzech i Słowacji, gdzie służby aktualnie pracują nad tym, aby wirus nie rozprzestrzeniał się dalej. Polskie służby i inspekcje natychmiast podjęły odpowiednie działania prewencyjne, które są prowadzone od wielu tygodni.

Od 10 stycznia Inspekcja Weterynaryjna działa w stanie podwyższonej gotowości w zakresie zagrożenia pryszczycą. Uzupełniono zapasy materiałów, sprzętu i środków dezynfekcyjnych. Ponadto prowadzony jest nadzór Inspekcji Weterynaryjnej nad przejściem granicznym w Barwinku w zakresie kontroli środków transportu przewożących zwierzęta wrażliwe na zakażenie pryszczycą (bydło, owce, kozy, świnie), oraz nadzór nad żywnością od zwierząt parzystokopytnych przewożoną ze Słowacji. Chodzi w szczególności o mleko, mięso i przetwory nie poddane obróbce termicznej. Działania wspierają Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna i Krajowa Administracja Skarbowa. Bardzo dokładnie kontrolowane i kierowane do dezynfekcji są pojazdy przekraczające granicę w Barwinku. Kieruje się tu także samochody z przejść w Radoszycach i Ożennej. Raporty z realizowanych działań są przekazywane codziennie do  Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i Głównego Lekarza Weterynarii.

– Prowadzimy wzmożony nadzór nad obrotem wewnątrz województwa zwierzętami parzystokopytnymi pochodzącymi z Węgier i Słowacji, a także nad obrotem żywnością pozyskaną od zwierząt parzystokopytnych ze Słowacji, w szczególności mleka, mięsa i przetworów nie poddanych obróbce termicznej. Kontrolowane pod tym kątem są także targowiska – mówi dr hab. Mirosław Welz, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W ramach profilaktyki prowadzone są szkolenia dla urzędowych lekarzy weterynarii, hodowców oraz myśliwych w zakresie zagrożenia pryszczycą. Do tej pory odbyło się ich 117, a kolejne odbędą się w najbliższych dniach. O konieczności szybkiego zgłaszania objawów chorobowych do PLW informowani są hodowcy, a w najbliższych dniach akcja jeszcze przyspieszy.

– Działania profilaktyczne są prowadzone na bardzo szeroką skalę. Na ten moment jesteśmy całkowicie bezpieczni i choroby nie ma na Podkarpaciu i mam nadzieje, że tak ostanie. Sprawę traktujemy jednak bardzo poważnie, dlatego jesteśmy gotowi na wszelkie ewentualności. Scenariusze na wypadek wykrycia przypadków zakażenia zwierząt także są opracowane, ale mam nadzieję, że nie będziemy musieli ich realizować – dodaje Wojewoda Teresa Kubas-Hul.

W te działania wpisuje się m.in. utworzenie na Podkarpaciu największego w kraju magazynu epizootycznego dla celów weterynaryjnych na potrzeby chorób zakaźnych zwierząt, w tym pryszczycy. Jest tu m.in. sprzęt i środki potrzebne do walki z chorobami zakaźnymi – środki dezynfekcyjne, specjalne kombinezony ochronne, narzędzia do pobierania próbek, pojemniki, maty dezynfekcyjne, agregaty prądotwórcze czy pompy do oprysków dezynfekcyjnych.

O zagrożeniu pryszczycą poinformowano zakłady prowadzące ubój zwierząt, przetwórstwo oraz zakład utylizacyjny. Na bieżąco informowane są także Podkarpacka Izba Rolnicza, PODR Boguchwała oraz ZO PZŁ. Transporty pochodzące z Węgier i Słowacji są monitorowane w systemie elektronicznym. Wojewoda oraz Wojewódzki Lekarz Weterynarii proszą hodowców zwierząt o ich dokładną obserwację, a w razie wystąpienia niepokojących objawów choroby, natychmiastowe powiadomienie służb.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Zapraszamy na XX. Targi Edukacyjne Serdecznie zapraszamy na XX Targi Edukacyjne, które odbędą się 3 kwietnia 2025 roku w godzinach 09:00 – 14:00 w hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu przy ul. Solskiego 1.Celem Targów jest zaprezentowanie przez szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu mieleckiego kierunków kształcenia oraz obowiązujących zasad przyjęć na rok szkolny 2025/2026. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady z doradztwa zawodowego i biznesu prowadzone przez ekspertów, które pomogą młodym ludziom lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i możliwości na rynku pracy.Inicjatywa nasza skierowana jest do uczniów klas ósmych, ich rodziców i nauczycieli.Targi Edukacyjne to nie tylko źródło informacji, ale także przestrzeń do nawiązania kontaktów i budowania relacji między uczniami, nauczycielami, rodzicami oraz przedstawicielami szkół i firm.Organizatorem Targów nieprzerwalnie od pierwszej edycji jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu przy wsparciu działającego przy szkole Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych „EKONOMIK.MIELEC”.Partnerami tegorocznej edycji Targów są:Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w MielcuPatronat honorowy nad Targami objęli:Marszałek Województwa PodkarpackiegoPodkarpacki Kurator OświatyStarosta Powiatu MieleckiegoPrezydent Miasta MielcaData rozpoczęcia wydarzenia: 03.04.2025
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test