294 prace plastyczne nadesłano z 7 województw na XXIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Jury postanowiło przyznać 16 równorzędnych nagród w czterech grupach wiekowych. Dwie z tych nagród padły łupem utalentowanych mielczanek: Małgorzaty Hyjek i Mai Dereń.
Inspiracją dla nagrodzonego rysunku 16-letniej Małgosi Hyjek był wiersz „Zaułek” Józefa Czechowicza. 12-letnia Maja Dereń jest uczennicą Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 w Mielcu. Maja zdobyła nagrodę rysunkiem inspirowanym wierszem „Zaczarowana dorożka” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Mieleckie wymiary abstrakcji
Pod koniec marca rozstrzygnięto Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Wymiary abstrakcji”, w którym oceniono 271 prac w kilku kategoriach wiekowych. Z nagrodami z Rzeszowa wróciło dwoje mielczan: Aleksandra Kagan i Wiktor Basztura. Reprezentowali Dom Kultury SCK, zostali nagrodzeni w grupie wiekowej od 16 do 21 lat. Konkurs zorganizowało Centrum Młodzieży w Rzeszowie.
Nagroda z dziedzictwa
W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w Zamościu pt. „Dziedzictwo UNESCO – Zabytki architektoniczne poza Europą” Aleksandra Kagan zajęła III miejsce. Ola rywalizowała o nagrodę w niezwykle silnej stawce, ponieważ na konkurs organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu wpłynęły 1082 prace z 226 placówek z całego kraju.
– Te osiągnięcia potwierdzają talent i pracę wykonaną na warsztatach artystycznych w naszej pracowni w Domu Kultury. Bierzemy udział w wielu konkursach dla dzieci i młodzieży na terenie całego kraju, także tych o zasięgu międzynarodowym – opowiada Edward Kociański. – Naszym celem jest udział w konkursach organizowanych zagranicą. Mam nadzieję, że to się uda i będzie to doskonała motywacja dla nich i promocja młodego środowiska artystycznego Mielca – dodaje. – Jestem dumny z ich osiągnięć i mam wielką satysfakcję, że moja praca pomaga im w rozwijaniu talentów i umiejętności.
– Fantastycznie jeśli młodzi ludzie mogą konfrontować własną twórczość ze swoimi rówieśnikami, a także poddawać się ocenie profesjonalnych komisji artystycznych, które towarzyszom takim konkursom. Niewątpliwie wzmacnia to ich artystyczny charakter i jest doskonała okazją do budowania własnego, niepowtarzalnego stylu. Jeśli podparte jest to odpowiednim warsztatem i osiągnięciami, jak ma to miejsce w przypadku uczestników naszych zajęć, satysfakcja i spełnienie dotyka nie tylko samego twórcy, ale nam jako instytucji kultury daje motywacje do dalszej pracy i ogromną dumę. Dlatego gratuluję wszystkim, którzy tak profesjonalnie reprezentują nas nie tylko w naszym kraju, ale i poza jego granicami – przekazuję Damian Małek, dyrektor SCK.