Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Region. Kościół włącza się w pomoc dla Ukrainy

Caritas Diecezji Tarnowskiej włącza się w pomoc dla Ukrainy. Wierni, którzy chcieliby wesprzeć uchodźców mogą zgłaszać się do swoich parafii. W ramach pomocy można przekazać żywność oraz artykuły pierwszej potrzeby, a także zaoferować miejsce w domu dla uchodźców.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

- W bardzo wielu parafiach uchodźcy z Ukrainy zostali już przyjęci przez osoby prywatne, indywidualne. Powoli staramy się zbierać od księży proboszczów taką informację, w których parafiach ci uchodźcy się już pojawiają. Mamy do tego założony specjalny kwestionariusz internetowy. I w Tarnowie i w Zalasowej, i w Jurkowie koło Limanowej, i w Rzuchowej – bardzo wiele takich miejsc jest, gdzie ci uchodźcy już są – wyjaśniał ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. 

- My natomiast jako Caritas Diecezji Tarnowskiej będziemy chcieli wspierać tych wszystkich, którzy będą przyjmować uchodźców u siebie. Ruszy program wsparcia diecezjalnego właśnie i poszczególnych parafii, ale także będzie możliwość skorzystania z takiej pomocy poprzez parafię dla tych osób indywidualnych. My możemy tylko i wyłącznie pomagać w sposób rzeczowy, czyli refundując, wypłacając koszty zakupu różnego rodzaju rzeczy, które są konieczne, które są niezbędne do tego, ażeby te osoby, które już zostały przyjęte w poszczególnych parafiach, żeby mogły tam przebywać, funkcjonować, żyć – dodawał ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej. 

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli być też kwaterowani w budynkach poszczególnych parafii.

Zbiórki, które będą prowadzone lokalne mają być celowe i dostosowane do potrzeb przyjętych na terenie parafii Ukraińców.
 

- Staramy się oczywiście zbierać dary tylko i wyłącznie, które są nowe. Nie organizujemy żadnych zbiórek rzeczy starych, używanych – jeśli, to tylko za wiedzą i zgodą tych, którzy ewentualnie chcieliby je przyjąć, ale to są wyjątkowe sytuacje. Jesteśmy jeszcze w takim dobrym położeniu, że wszystko można kupić, więc jeśli ktoś chce przyjść z pomocą drugiemu człowiekowi będącemu w potrzebie, to przede wszystkim stara się mu dać to co najlepsze, a nie to, co mu zbywa w domu. Jeżeli coś chcemy ofiarować to dajemy towar pełnowartościowy, jeśli to jest żywność to dajemy żywność długoterminową, w terminie ważności. Żeby nie było żadnych wątpliwości, że caritas zbiera coś i dystrybuuje, co nie powinno być zbierane, czy potem rozdzielane do tych ludzi - wyjaśniał ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej. 

Caritas Diecezji Tarnowskiej włącza się też w ogólnopolską zbiórkę darów rzeczowych dla Ukrainy. Kościół w sumie chce przygotować około 200 tysięcy w miarę jednakowych paczek, które trafią za naszą wschodnią granicę. Diecezja Tarnowska zadeklarowała, że na jej terenie uda się ich wykonać 4 tysiące.

- Są określone parametry, rozmiar tych paczek, to jest mniej więcej 53x40x26 cm, w których mieszczą się dary o łącznej wadze około 17 kg. Ci. Którzy są odpowiedzialni za tę akcję przygotowali cały zastaw rzeczy, artykułów, które w takiej paczce powinny się znaleźć. Jakie to są rzeczy? To są przede wszystkim rzeczy pierwszej potrzeby, czyli różnego rodzaju środki żywnościowe, chemiczne, higieny osobistej. Nie ma tu w ogóle mowy o jakiejkolwiek odzieży - tłumaczył ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej. 

Dodatkowo diecezja tarnowska zgłosiła chęć przyjęcia dzieci z ukraińskich sierocińców. Przygotowano dla nich kilkadziesiąt miejsc.

Na terenie Ukrainy są też księża związani z diecezją tarnowską. Za naszą wschodnią granicą pracuje 13 takich kapłanów, głównie przebywają oni w zachodniej części Ukrainy. Na ten moment z wszystkimi duchownymi jest kontakt.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test