Amarylis belladonna – co to za kwiat?
Pochodzi z Afryki Południowej i w klimacie umiarkowanym najczęściej uprawia się go w doniczkach w domu i na balkonie. Amarylis belladonna udaje się również na rabatach ogrodowych w regionach Polski o łagodniejszym klimacie pod warunkiem, że rośnie w ciepłym i zacisznym miejscu (np. przy ścianie południowej).
Jak dbać o amarylisa belladonnę – od nowej cebulki do zimowania
Pielęgnacja amarylisa jest łatwa, należy on do średnio wymagających roślin. Wystarczy spełnić jego potrzeby stanowiskowe i dbać o niego zgodnie z cyklem wegetacyjnym.
1. Podłoże dla amarylisa belladonny
Wymaga lekkiej i przepuszczalnej gleby, zasobnej w torf i składniki pokarmowe. Na dnie donicy z otworem odpływowym rozłóż warstwę drenażową (keramzyt, drobne kamyki, potłuczoną ceramikę lub porcelanę). Dopiero na nią wysyp ziemię do roślin doniczkowych.
Amarylisa w gruncie sadź po większych przymrozkach (najwcześniej w kwietniu, najbezpieczniej w maju). Wybierz stanowisko o glebie lekkiej i przepuszczalnej. Zbyt ciężką rozluźnij, dodając piasek. Sadzenie amarylisa jesienią również jest możliwe, jednak wówczas na powierzchni ziemi rozłóż ściółkę, która ochroni cebule przed niską temperaturą i wilgocią.
2. Sadzenie Amarylisa Belladonny
Cebulkę zakop do ⅔ wysokości, a ⅓ zostaw odsłoniętą (część z wierzchołkiem). Zasypanie całej to ryzyko, że nie wykiełkuje. Po cebulki amarylisa belladonnę zajrzyj do sklepu ogrodniczego: https://cebule-kwiatowe.pl/produkt/hippeastrum-zwartnica-belladonna-1-szt.html. Średnica doniczki nieznacznie przekracza średnicę cebuli – amarylis lubi mieć ciasno.
W gruncie amarylisy sadzi się w grupach – tak prezentują się najpiękniej. Średni odstęp między poszczególnymi cebulkami to 15 cm. Uważaj na delikatne korzenie podczas sadzenia i przesadzania.
3. Stanowisko dla amarylisa belladonny w domu i ogrodzie
Postaw doniczkę w jasnym miejscu, najlepiej na wystawie południowej, ale nie w bezpośrednim ostrym słońcu, które wywołuje poparzenia na liściach. Optymalne jest światło rozproszone.
W ogrodzie i na balkonie roślina dobrze czuje się przy ścianie południowej i południowo-zachodniej.
4. Pielęgnacja amarylisa belladonny
Pierwszy raz podlej belladonnę zaraz po posadzeniu cebuli. Wlej wodę na podstawkę doniczki – cebula gnije, jeśli polewa się ją od góry wodą. Na rabacie strumień wody kieruj bezpośrednio do podłoża przy cebuli.
Amarylis toleruje okresowe przesychanie podłoża. Mimo to w trakcie sezonu wegetacyjnego podlewaj go regularnie, zwłaszcza kiedy wzrasta i kwitnie. Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia (w zależności od terminu sadzenia) i utrzymują 4-6 tygodni. W tym czasie dokarmiaj go nawozem do roślin kwitnących.
5. Opieka nad amarylisem belladonną po przekwitnięciu
Usuń zaschnięte kwiaty i w miarę upływu czasu stopniowo zwalniaj częstotliwość nawadniania. Woda potrzebna jest tylko cebuli, która gromadzi zapasy przed zimowaniem.
Koniec podlewania następuje w momencie, kiedy liście całkowicie zżółkną i uschną. Pęd kwiatowy w międzyczasie wiotczeje. Łatwo go wyjmiesz, a liście odetniesz przy samej nasadzie.
6. Zimowanie amarylisa belladonny
Cebulę zostaw w doniczce lub wyjmij i przechowaj do wiosny w suchym, ciemnym i umiarkowanie chłodnym miejscu (12-15°C). Cebulę luzem zabezpiecz w papierowym czystym opakowaniu lub w przewiewnej skrzynce wypełnionej trocinami, lub suchym torfem.
W ogrodzie amarylis może zimować w miejscu, w którym rośnie. Wymaga wtedy grubej warstwy ochronnej w postaci ściółki z kory, liści, torfu lub agrowłókniny.
7. Przygotowanie rośliny do nowego sezonu
Wiosną umieść cebulę w świeżym podłożu, niezależnie od tego, czy zimowała poza doniczką, czy w niej. Wnieś ją do ciepłego pomieszczenia.
Cebule amarylisów w ogrodzie odsłoń, kiedy ustąpią przymrozki. We wszystkich przypadkach od razu podlej rośliny.
Zaproś do siebie amarylisa belladonnę!
Choć amarylis wymaga uważności i świadomej pielęgnacji w ciągu roku, poświęć nieco czasu, żeby zaspokoić jego potrzeby. W zamian odwdzięczy się obfitym kwitnieniem i dobrą kondycją. Tylko 7 kroków wystarczy, żeby stał się główną gwiazdą w Twoim domu, ogrodzie i na balkonie.