Tablica stanęła w parku za Domem Kultury SCK, który już od roku 2017 po decyzji Rady Miejskiej w Mielcu nosi imię Stanisława Lachmana, pochodzącego z miejscowości Brzeziny koło Ropczyc nauczyciela, który przed wojną pracował w mieleckim Gimnazjum i z sukcesami prowadził założone przez siebie chóry – najpierw męski, a następnie żeński i mieszany.
Na uroczystość z Brzezin, rodzinnej miejscowości Stanisława Lachmana przyjechała delegacja z tamtejszej szkoły podstawowej noszącej imię Marii Lachman, siostry Stanisława Lachmana, która była niezwykle zasłużoną dla tej miejscowości nauczycielką. Dyrektor SP 2 w Brzezinach Małgorzata Przydział przedstawiła ciekawą historię dotyczącą rodziny Lachmanów dziękując chórowi „Melodia” za to, że przyczynił się do odkrycia dla mieszkańców Brzezin patriotycznej rodziny Lachmanów.
Opowiedziała, jak społeczność Brzezin zainteresowała się faktem, iż grób Lachmana jest miejscem odwiedzin chóru z Mielca, który składa tam kwiaty i wykonuje utwory muzyczne. Dzięki temu zaczęto szukać informacji na temat rodziny Lachmanów i odkryto że nie tylko Stanisław Lachman, ale także jego siostra Maria i brat, który zginął w Oświęcimiu podczas II wojny światowej, zapisali piękne patriotyczne karty w naszej historii. Małgorzata Przydział wyraziła nadzieję na współpracę miast, które połączyła rodzina Lachmanów.
Warto zaznaczyć, że mieleccy chórzyści od wielu lat utrzymują kontakty z chórem działającym w Brzezinach. Mówił o tym Stanisław Sikora, prezes chóru „Gloria” z Brzezin.
Wspomnieniami na temat założyciela mieleckiego chóru z bardzo licznymi uczestnikami niedzielnego wydarzenia podzielił się także Prezydent Jacek Wiśniewski, którego dziadek współpracował z Lachmanem w mieleckim gimnazjum przed wojną. Prezydent podkreślił, że była to nie tylko osoba związana z muzyką, ale także wielki patriota, uczestnik kampanii wrześniowej, a następnie porucznik Armii Krajowej prowadzący wraz z siostrą Marią tajne nauczanie.
W koncercie, który odbył się po uroczystościach odsłonięcia tablicy, nie mogło zabraknąć pieśni w wykonaniu Chóru Mieszanego „Melodia” im. Stanisława Lachmana. Wystąpiła też Mielecka Orkiestra Dęta wraz z solistami: Zbigniewem Soją, Aleksandrą Malczyńską oraz Robertem Uchwatem.
W części oficjalnej koncertu publiczność miała okazję wysłuchać pieśni patriotyczne i poezję wybitnych polskich poetów epoki romantyzmu. W drugiej, rozrywkowej – piosenki z repertuaru m.in. Mieczysława Fogga, Marii Koterbskiej, Jerzego Połomskiego, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny. Recytatorami byli członkowie Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia”. Zarówno chór jak i orkiestrę przygotował i poprowadził Maciej Fijałkowski.