Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Urząd Miejski w Mielcu będzie otwarty w majowy weekend

W weekend majowy mieszkańcy załatwią urzędowe sprawy. W dniu 2 maja Urząd Miejski będzie czynny w standardowych godzinach pracy. 

2 maja, mimo że przypada w trakcie długiego weekendu majowego i często bywał dniem wolnym od pracy w wielu instytucjach publicznych, Urząd Miejski w Mielcu będzie funkcjonował normalnie – od godziny 7:30 do 15:30. Zarządzenie w tej sprawie podpisał Prezydent Miasta Mielca, Radosław Swół.

Decyzja o zapewnieniu mieszkańcom dostępu do usług urzędowych tego dnia wynika z troski o ich potrzeby i wygodę. W związku z tym, że 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja – wypada w sobotę, pracownikom często przysługuje dzień wolny w tygodniu. W wielu urzędach i instytucjach wybór ten pada właśnie na 2 maja. W Mielcu będzie jednak inaczej.

– Chcemy, aby Urząd Miejski był jak najbardziej dostępny dla mieszkańców – mówi Prezydent Radosław Swół. – 2 maja to część długiego weekendu, kiedy wiele osób ma wolne i wreszcie czas na sprawy, na które w tygodniu brakuje im przestrzeni. Uważam, że w takich chwilach Urząd Miejski w Mielcu powinien służyć mieszkańcom – być dostępny, otwarty i gotowy do pomocy. Dlatego postanowiliśmy, że tego dnia będzie czynny tak, jak zawsze – podkreśla. 

Nieczynny będzie jedynie Terenowy Punkt Paszportowy, który znajduje się w budynku Urzędu Miejskiego w Mielcu, ale podlega pod Podkarpacki Urząd Wojewódzki. 

To działanie wpisuje się w szerszą strategię zwiększania dostępności i otwartości Urzędu Miejskiego w Mielcu wobec mieszkańców. Kolejne kroki w tym kierunku zostaną zaprezentowane już wkrótce.


 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test