Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Mielec. Wspólne patrole policjantów i strażaków, w trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą

Mieleccy policjanci, wraz ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, zorganizowali wspólne działania nad zbiornikiem wodnym w Otałęży. Celem działań było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą. Wspólny patrol policjantów i strażaków był wynikiem tegorocznych postanowień sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, podczas której omawiane były aspekty istotne dla bezpieczeństwa na wodach.
  • Źródło: Podkarpacka Policja
Mielec. Wspólne patrole policjantów i strażaków, w trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą

Źródło: Podkarpacka Policja

Podczas letnich wakacji jednym z priorytetów służb jest zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. W tym celu strażacy i policjanci prowadzą wspólne patrole, z wykorzystaniem łodzi, którymi dysponują. Głównym celem działań jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą oraz sprawdzanie „dzikich kąpielisk”.

Wczoraj policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, dzielnicowi Rewiru Dzielnicowych w Czerminie zorganizowali wspólne działania ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu nad zbiornikiem wodnym w Otałęży. Miejsce to jest stale monitorowane przez mieleckich policjantów, jak również dzielnicowych z Czermina. W ostatnich latach dochodziło tam do utonięć, których przyczynami były przede wszystkim kąpiel w miejscu niedozwolonym, brak rozwagi oraz alkohol.

W całej Polsce od początku wakacji utonęło już ponad 70 osób. Liczba ta z dnia na dzień rośnie pomimo licznych apeli służb o zachowanie ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy:

  • kąpać należy się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
  • dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
  • pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
  • po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo schłodźmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  • materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  • przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników.
  • korzystając ze sprzętów pływających, bez względu na umiejętności pływackie, zakładajmy kapoki czy kamizelki ratunkowe.
  • nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.
  • unikajmy korzystania z „dzikich kąpielisk”. W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego jak kształtuje się dno pod lustrem wody.
  • w miejscach, gdzie jest zbyt płytko oraz gdzie woda jest nieprzejrzysta, nie skaczemy „na główkę”. Na skutek takiego zachowania każdego roku w całym kraju wiele osób traci życie lub zdrowie.
  • zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, może okazać się, że ktoś będzie  potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły.

Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test