Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Impresje Piotra Pszenicznego

W czwartek (15.09) w Galerii Ośrodka Kultury w Chorzelowie odbył się wernisaż malarstwa i rzeźby Piotra Pszenicznego pt. „Światło i cień – moje impresje”. Na wystawie, którą oglądać można do 5 października, artysta prezentuje obrazy i rzeźby powstałe ponad dwadzieścia lat temu oraz najnowsze, które po raz pierwszy przedstawione są odbiorcom sztuki. Wszystkie jednak łączy motyw przewodni, którym jest natura, przyroda i urok otaczającego nas świata.

Wernisaż, na którym zgromadziła się rodzina i bliscy artysty oraz lokalni twórcy i miłośnicy sztuki, rozpoczęła Kalina Rokosz, absolwentka PSM II w Mielcu, a obecnie studentka II roku Muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Utworami „Obój Gabriela” Ennio Morricone, „Tradycyjnym Tańcem Francuskim Rigaudon” oraz „Tańcem Irlandzkim” przeniosła ona zebranych w pejzaże i plenery, które zagościły w galerii chorzelowskiego Ośrodka. 

Następnie głos zabrał Damian Małek, dyrektor SOKiS, który przybliżył przybyłym postać artysty, jego twórczość oraz stosowane techniki. Złożył on także podziękowania za dotychczasową twórczość i współprace z Ośrodkiem. – Spotykamy się dziś z wyjątkowego powodu, w naszej galerii zagościły obrazy naszego rodzimego artysty – Piotra Pszenicznego, który mieszka i tworzy właśnie tu w Gminie Mielec. Dzięki naturze, która jest dla Pana inspiracją mamy możliwość obcowania z wyjątkowymi obrazami i rzeźbami, w których zarówno Pan jak i my znajdujemy zachwyt i ukojenie. Dlatego też w imieniu mieszkańców, lokalnych twórców, oraz Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka, chciałbym serdecznie podziękować za możliwość obcowania z Pana sztuką – Pana emocjami przelanymi na płótno oraz drewno – powiedział.

– Artysta powinien mało mówić, a jego sztuka powinna mówić za niego. Wiele dobrego już dziś zostało powiedziane, dlatego chciałbym tylko podziękować wszystkim za przybycie, za możność oglądania moich prac. Delektowania się tym co tworzę, że mogę się z Wami podzielić moja wrażliwością. Pragnę podziękować kadrze Ośrodka Kultury, że po raz kolejny mogę prezentować tu swoje prace i za to, że zawsze z życzliwością i zaangażowaniem tworzą do tego możliwość. Tegoroczna pierwsza moja wystawa po długim czasie przerwy artystycznej odbyła się w Nadleśnictwie Mielec, za co jestem bardzo wdzięczny Panu Hubertowi Sobiczewskiemu. Była to wystawa typowo inspirowana przyrodą, o wąskim przekazie. Tu jest więcej tych prac z szerszego zakresu mojej twórczości – zwrócił się do zebranych Piotr Pszeniczny. 


 

Piotr Pszeniczny - urodzony w 1970 roku malarz, rzeźbiarz i pasjonat historii. Mieszka i tworzy w Trześni. Od prawie dwudziestu lat jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, a twórczością plastyczną zajmuję się od 1986 roku. Pierwsze obrazy tworzył pod wpływem malarstwa olejnego, następnie akwareli oraz pasteli. W latach dziewięćdziesiątych swoje zainteresowania poszerzył o rzeźbę. Bierze udział w wystawach oraz plenerach wraz z artystami skupionymi w Klubie Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej. Jego prace znalazły się także na wystawach organizowanych przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. W roku 2021 jego twórczość artystyczna została doceniona w wyjątkowy sposób. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mu odznaczenie „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Inspiruje go światło i cień w ujęciu czysto plastycznym. Intensywna kolorystyka, refleksy świetlne, kontrasty barwne to w dużej części inspiracja impresjonizmem, postimpresjonizmem oraz mistrzami tych kierunków. Wzorując się na słowach van Gogha

„Kochajmy przyrodę, bo dzięki niej coraz lepiej rozumiemy sztukę” mówi o sobie „Fascynuje mnie natura, rola światła, gra cienia, urok, zwiewność i lekkość mgły. Przyroda nie jest sama w sobie tematem prac, jest próbą uchwycenia zmysłowych, ulotnych momentów. Obraz buduję kolorem i światłem, kładąc nacisk na ich wzajemną zależność. Przyroda, natura i pejzaż to tylko pretekst. Przyrody nie należy upiększać i przekształcać, jest wystarczająco piękna sama w sobie”.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: -2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test