405 artykułów, 123 autorów, ok. 4 tys. stron tekstu – to statystyka 27. lat wydawania Rocznika Mieleckiego. To regionalna, cykliczna publikacja od 1998 r. wydawana przez Samorządowe Centrum Kultury. Jej redaktorem naczelnym od początku jest Jerzy Skrzypczak – zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu i to on poprowadził spotkanie promocyjne najnowszej edycji rocznika za lata 2021-22. W najnowszym numerze znalazło się 16 artykułów, które wyszły spod pióra 16 autorów. Kilkoro z nich miało okazję krótkiej prezentacji tematów, o których napisali w najnowszym Roczniku. Na spotkaniu promocyjnym wystąpili: Stanisław Wanatowicz, Józef Witek, Arkadiusz Więch, Justyna Uliasz, Mariusz Zięba, Krzysztof Haptaś, Marek Zalotyński. Długa jest też lista tematów poruszonych w najnowszej publikacji, m.in. deportacje mielczan na roboty przymusowe do III Rzeszy, mieleccy uciekinierzy początków I wojny, inwentarz archiwalny Rzochowa i Przecławia, historia harcerzy niepokornych, mieleckie kina.
– Jest wiele rzeczy do napisania i do wyjaśnienia. Założeniem wydawania tego rocznika było poszerzanie wiedzy o regionie z zakresu historii, sztuki, architektury, etnografii… – powiedział pomysłodawca Rocznika, Jerzy Skrzypczak i nawiązał do pierwszego okresu wydawniczego. - W latach 90. trzeba było wszystko mozolnie wyszperać, zajmowało to wiele czasu. Teraz jest o wiele łatwiej, lata świetlne dzielą nas w tym zakresie od początków Rocznika.
Krzysztof Haptaś, kierownik Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”, z zadowoleniem odnotował fakt, iż Rocznik utrzymuje wysoki poziom merytoryczny doceniany przez inne redakcje podobnych publikacji. – Rocznik Mielecki jest jednym z nielicznych czasopism regularnie ukazujących się na Podkarpaciu – dodał.
Spotkanie promocyjne Rocznika Mieleckiego 2021-22 odbyło się 2 kwietnia w Pałacyku Oborskich z udziałem publiczności, wśród której znaleźli się: zastępca prezydenta Mielca, Tomasz Leyko i dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Damian Małek.