Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

O historii regionu, sztuce i etnografii w Rocznikach Mieleckich

  • Źródło: SCK Mielec

405 artykułów, 123 autorów, ok. 4 tys. stron tekstu – to statystyka 27. lat wydawania Rocznika Mieleckiego. To regionalna, cykliczna publikacja od 1998 r. wydawana przez Samorządowe Centrum Kultury. Jej redaktorem naczelnym od początku jest Jerzy Skrzypczak – zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu i to on poprowadził spotkanie promocyjne najnowszej edycji rocznika za lata 2021-22. W najnowszym numerze znalazło się 16 artykułów, które wyszły spod pióra 16 autorów. Kilkoro z nich miało okazję krótkiej prezentacji tematów, o których napisali w najnowszym Roczniku. Na spotkaniu promocyjnym wystąpili: Stanisław Wanatowicz, Józef Witek, Arkadiusz Więch, Justyna Uliasz, Mariusz Zięba, Krzysztof Haptaś, Marek Zalotyński. Długa jest też lista tematów poruszonych w najnowszej publikacji, m.in. deportacje mielczan na roboty przymusowe do III Rzeszy, mieleccy uciekinierzy początków I wojny, inwentarz archiwalny Rzochowa i Przecławia, historia harcerzy niepokornych, mieleckie kina.

– Jest wiele rzeczy do napisania i do wyjaśnienia. Założeniem wydawania tego rocznika było poszerzanie wiedzy o regionie z zakresu historii, sztuki, architektury, etnografii… – powiedział pomysłodawca Rocznika, Jerzy Skrzypczak i nawiązał do pierwszego okresu wydawniczego. - W latach 90. trzeba było wszystko mozolnie wyszperać, zajmowało to wiele czasu. Teraz jest o wiele łatwiej, lata świetlne dzielą nas w tym zakresie od początków Rocznika. 

Krzysztof Haptaś, kierownik Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”, z zadowoleniem odnotował fakt, iż Rocznik utrzymuje wysoki poziom merytoryczny doceniany przez inne redakcje podobnych publikacji. – Rocznik Mielecki jest jednym z nielicznych czasopism regularnie ukazujących się na Podkarpaciu – dodał. 

Spotkanie promocyjne Rocznika Mieleckiego 2021-22 odbyło się 2 kwietnia w Pałacyku Oborskich z udziałem publiczności, wśród której znaleźli się: zastępca prezydenta Mielca, Tomasz Leyko i dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Damian Małek. 


 



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test