Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Święto Zmarłych mieleccy policjanci oddali hołd poległym policjantom

Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i wspomnień o najbliższych, których nie ma już z nami. Wczoraj mieleccy funkcjonariusze uczcili pamięć o policyjnej braci, która przed laty również dbała o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta. Komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinsp. Tomasz Grazda odwiedził cmentarz parafialny w Mielcu zapalając znicze na grobach poległych policjantów. Komendant oddał również hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej związanych z powiatem mieleckim, zapalając symboliczny znicz przed tablicą upamiętniającą znajdującą się na budynku Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.

W Dzień Wszystkich Świętych Komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinsp. Tomasz Grazda uczcił pamięć funkcjonariuszy pochowanych na cmentarzu parafialnym w Mielcu. Komendant zapalił znicze na grobach starszego przodownika Franciszka Szczotkowskiego oraz st. posterunkowego Policji Państwowej Antoniego Krupy, które zostały odsłonięte w 2021 oraz 2022 roku.  

Starszy przodownik/podkomisarz Franciszek Szczotkowski urodził się w 1866, przez pół roku, od grudnia 1919 roku do maja 1920 roku, pełnił obowiązki komendanta powiatowego, służył w c.k. Armii 1888 – 1891, wcześniej jako Bezirksswachtmeister w 17 Oddziale Żandarmerii w Tarnobrzegu był zawodowym żandarmem. Do Mielca przybył we wrześniu 1918 roku z Powiatowego Dowództwa Żandarmerii w Krakowie. Odszedł na emeryturę w kwietniu 1922 roku. Zmarł w Mielcu 12 stycznia 1925 r. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Mielcu.

St. post. Policji Państwowej Antoni Krupa żył w latach 1898 - 1939. W czasie I wojny światowej, w 1916 r. został wcielony do armii austriackiej. Walczył na froncie rosyjskim, potem rumuńskim. W grudniu 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Otrzymał przydział do 2. Pułku Strzelców Podhalańskich w Bochni. Walczył w obronie Lwowa, a następnie na wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Uczestniczył w walkach o Kijów, Warszawę i w kontruderzeniu znad Wieprza. Za okazane męstwo został odznaczony Krzyżem Walecznych. 16 listopada 1921 r. wstąpił do Policji Państwowej. Służył Początkowo w Lipnicy Wielkiej, a od 1925 r. w Zakopanem, w służbie śledczej. 1 września 1939 r. policjanci zakopiańscy otrzymali rozkaz szybkiej ewakuacji na wschód, na tzw. Przedmoście Rumuńskie, podstawionymi samochodami ciężarowymi. Jeszcze tego samego dnia Zakopane zostało zajęte przez wojska słowackie i niemieckie. Po kilku dniach jazdy, znaleźli się w Mielcu, gdzie zostali skierowani, do obrony zakładów lotniczych. 6 września trafili na kolejny niemiecki nalot i ostrzał zakładów i miasta z broni pokładowej, w wyniku którego st. post. PP Antoni Krupa z Zakopanego został zabity. Pochowano go na cmentarzu parafialnym, obok wspólnego grobu ofiar nalotu z 2 września.

Komendant Grazda zapalił również symboliczny znicz przed tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z powiatem mieleckim, a zamordowanych przez Sowietów w latach 1939-1940 w Kalininie i innych miejscach na Wschodzie.

Oddanie hołdu poległym policjantom, którzy zginęli na służbie to dla współczesnych funkcjonariuszy wzmacnianie etosu służby oraz utrwalanie postawy patriotycznej. W dowód pamięci, mieleccy mundurowi odwiedzają groby i miejsca upamiętnienia poległych policjantów.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Parada św. Mikołaja i rozświetlenie choinki w gminie Gawłuszowice Parada św. Mikołaja i rozświetlenie choinki w gminie Gawłuszowice Już 7 grudnia 2024 roku w godzinach od 10.00 do 16.00 odbędzie się Eskapada Świętego Mikołaja w Gminie Gawłuszowice. Obejmowała będzie różnorodne atrakcje, które wprowadzą mieszkańców w świąteczną atmosferę. Atrakcje te to: 1. Spotkania ze Świętym Mikołajem:Postoje Mikołaja w miejscowościach:Kliszów, Gawłuszowice, Ostrówek, Wola Zdakowska,Młodochów, Brzyście przy remizach OSP,Krzemienica przy ośrodku rehabilitacji, gdzie dzieci z Gminy Gawłuszowice mogą osobiście porozmawiać z Mikołajem i przekazać listy z życzeniami wrzucając je do specjalnej magicznej skrzynki.2. Słodkie upominki:Słodkie upominki ze słodyczami, drobnymi prezentami lub innymi niespodziankami dla dzieci. 3. Parada Świąteczna:Przejazd kolorowo udekorowanego korowodu, sań Mikołaja ciągniętych przez konie oraz sań Śnieżnych Elfów z iluminacjami świetlnymi.4. Konkursy dla dzieci:Konkurs na najpiękniejszą kartkę Bożonarodzeniową. Konkursy na wierszyki i piosenki z nagrodami.5. Świąteczna sesja fotograficzna:Możliwość zrobienia zdjęcia z Mikołajem i jego elfami na pamiątkę.6. Iluminacje świąteczne:Uroczyste rozświetlenie choinki w centralnym punkcieGminy Gawłuszowice o godzinie 16.30 jako element finału przejazdu.Takie wydarzenia dla dzieci i mieszkańców z Gminy Gawłuszowice będą świetną okazją do integracji i wprowadzenia wszystkich w magiczny klimat Bożego Narodzenia. ZapraszamyData rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test