Tegorocznymi laureatami zostali Jadwiga Klaus i pośmiertnie Tadeusz Ryczaj, dla którego odznaczenie z rąk prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej Janusza Chojeckiego odebrała córka Joanna. Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego podczas tej gali reprezentowali jego zastępcy Paweł Pazdan i Adriana Miłoś.
Odznaczenie „Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis” wręczane jest od 2016 roku postaciom wybitnie zasłużonym w działalności na rzecz środowiska lokalnego, obywatelom charakteryzującym się wzorową postawą obywatelską i moralną.
Laureatów (jedną osobę żyjącą i jedną osobę pośmiertnie) co roku wyłania specjalna kapituła w skład której wchodzą osoby nominowane przez zarząd TMZM oraz przedstawiciele starosty i prezydenta miasta Mielca.
Dotychczas odznaczenia trafiły do byłego prezydenta Mielca Janusza Chodorowskiego, śp. bł. ks. Romana Sitki, śp. Władysława Szafera, inż. Józefa Oleksiaka, śp. gen. Władysława Sikorskiego, ks. prałata Kazimierza Czesaka, śp. braci Stanisława i Mieczysława Działowskich i Anny Kolisz, a w ubiegłym roku do Józefa Witka i śp. Andrzeja Kędziora. Laudacje przedstawiające dokonania tegorocznych laureatów odznaczenia wygłosił prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej Janusz Chojecki.
Jadwiga Klaus, od 2011 roku pełniąca funkcję prezesa Klubu Środowisk Twórczych, to niezwykle zasłużona i wszechstronna animatorka kultury w naszym mieście, chórzystka, tancerka, śpiewaczka, a ostatnio szczególnie zaangażowana w upowszechnianie sztuki teatralnej i aktywność na rzecz mieleckich klubów seniora.
Z kolei Tadeusz Ryczaj to dyrektor Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu w latach 1966-1989, który znacząco przyczynił się do dynamicznego i wielokierunkowego rozwoju tego jednego z największych przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce m.in. przez rozbudowę obiektów przemysłowych, wprowadzanie do produkcji szeregu wyrobów i wzrost zatrudnienia od 12 tys. pracowników w 1966 r. do ponad 20 tys. w latach 80. Za jego czasów rozbudowana została w Mielcu infrastruktura oświatowa, kulturalna i sportowa. Kierowana przez dyrektora Tadeusza Ryczaja WSK PZL Mielec w znacznej mierze rozwinęła materialną i społeczną strukturę miasta oraz zdecydowała o znaczeniu i wielkości Mielca.