Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wystawa jubileuszowa Mieleckiego literata

Zapraszenie do zwiedzania wystawy powstałej z okazji 45-lecia pracy twórczej Edwarda Guziakiewicza, mieleckiego literata
  • Źródło: Miasto Mielec
Wystawa jubileuszowa Mieleckiego literata

Źródło: Miasto Mielec

Edward Guziakiewicz jest pisarzem, poetą, dziennikarzem, członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Polskich Mediów oraz Mieleckiego Towarzystwa Literackiego i Mieleckiej Grupy Niezrzeszonych Prozaików. Na wystawie zaprezentowano dorobek artystyczny twórcy, dostępny w zbiorach naszej Biblioteki. Prezentujemy publikacje książkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych – powieści, mikropowieści, opowiadania, dramat, poradniki. Na wystawie znalazły się również wybrane artykuły prasowe z zakresu szerokiej działalności publicystycznej. Nie zabrakło również okładek tytułów ebooków, które ostatnimi czasy zdominowały twórczość pisarza…

 

Edward Guziakiewicza urodził się  w  Mielcu w 1952 r. Był uczniem Technikum Mechanicznego w Mielcu, absolwentem Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dorobek autora obejmuje szereg powieści, mikropowieści, opowiadań, dramatów, poradników dla młodzieży (know-how), publikacji prasowych oraz drobnych utworów poetyckich. Należy do literatów kładących nacisk na obecność w Internecie. Za pośrednictwem księgarni internetowych oferuje ponad dwadzieścia tytułów (głównie to ebooki, w sumie przeszło 60 wydawnictw). Autor jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Mieleckiego Towarzystwa Literackiego i Mieleckiej Grupy Niezrzeszonych Prozaików.

Działalność publicystyczna. Debiutował na łamach tygodnika „Gość Niedzielny”, w latach 1986-1993 był współpracownikiem i redaktorem miesięcznika „Wzrastanie”. W latach 1987-1993 współpracował z Tygodnikiem „Katolik”. W latach 1994-1999 był regionalnym korespondentem Gazety Codziennej „Nowiny” w Rzeszowie, w latach 2003-2008 współpracownikiem kwartalnika „Nadwisłocze”. Publicystyka tego pisarza była obecna na łamach około trzydziestu czasopism, w tym polonijnych. W periodykach regionalnych i lokalnych regionu Podkarpacia autor zamieścił ponad pięćset tekstów.

Dla młodzieży. Debiutował opowiadaniami dla młodzieży w latach 80 w miesięczniku „Wzrastanie”. Opowiadania ukazywały się również w miesięcznikach katolickich: „Być Sobą”, „Królowa Apostołów”, „Posłaniec Serca Jezusowego”, polonijnej „Naszej Rodzinie”. Drukiem ukazały się : „Randka i inne opowiadania”, „Z oazą na ty”, dramat „Szukanie Boga”, „Wakacje w Izraelu”, „Savoir-vivre nastolatka”. W 2019 roku napisał utwór sceniczny „Romeo z zaświatów, czyli lekcje z duchem”.

Nurt dziecięcy. Autor debiutował twórczością dla najmłodszych na początku lat 90. w „Małym Gościu Niedzielnym”, później publikował w „Przewodniku Katolickim”, „Posłańcu Serca Jezusowego”, „Małym Apostole” czy w „Małym Rycerzyku Niepokalanej”. W druku ukazała się mikropowieść „Przygoda z Rudaskiem”, „Okruszki. Wiersze dla dzieci”.

Fantastyka. Zadebiutował mikropowieścią „Ekscytoza. Z tamtej strony Trójkąta Bermudzkiego”. Utwór ten ukazywał się w odcinkach na łamach tygodnika mieleckiego „Korso” i w 2000 r. doczekał się druku. Na początku XXI wieku pojawiają się kolejne mikropowieści: „Banita”, „Afrodyta”. Powieść „Zdrada strażnika planety” ukazała się drukiem na przełomie 2008 i 2009 roku i został uhonorowana „Złotym Piórem”, nagrodą Związku Literatów Polskich Oddziału w Rzeszowie. Kolejne lata przynoszą  szereg mikropowieści i powieści : „Syreny z Cat Island”, „Supernowa”, „Winda czasu”, „Hurysy z katalogu”, „Obcy z Alfy Centauri”. Dzięki powieści SF „Bunt androidów” autor znalazł się w wirtualnej „Encyklopedii Fantastyki”. Ukazała się również powieść „A jeśli jutra nie będzie”, „Enbargonki”, „Hegemone. Myśląca planeta”.

Jego bajecznie kolorowe, prozatorskie światy są pełne budzących sympatię postaci, z którymi czytelnik szybko się utożsamia. Jest mistrzem powieściowego reportażu. Relacjonuje zdarzenia z przyszłości tak, jakby one miały naprawdę miejsce, oferując fantastykę na wysokim poziomie.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Parada św. Mikołaja i rozświetlenie choinki w gminie Gawłuszowice Parada św. Mikołaja i rozświetlenie choinki w gminie Gawłuszowice Już 7 grudnia 2024 roku w godzinach od 10.00 do 16.00 odbędzie się Eskapada Świętego Mikołaja w Gminie Gawłuszowice. Obejmowała będzie różnorodne atrakcje, które wprowadzą mieszkańców w świąteczną atmosferę. Atrakcje te to: 1. Spotkania ze Świętym Mikołajem:Postoje Mikołaja w miejscowościach:Kliszów, Gawłuszowice, Ostrówek, Wola Zdakowska,Młodochów, Brzyście przy remizach OSP,Krzemienica przy ośrodku rehabilitacji, gdzie dzieci z Gminy Gawłuszowice mogą osobiście porozmawiać z Mikołajem i przekazać listy z życzeniami wrzucając je do specjalnej magicznej skrzynki.2. Słodkie upominki:Słodkie upominki ze słodyczami, drobnymi prezentami lub innymi niespodziankami dla dzieci. 3. Parada Świąteczna:Przejazd kolorowo udekorowanego korowodu, sań Mikołaja ciągniętych przez konie oraz sań Śnieżnych Elfów z iluminacjami świetlnymi.4. Konkursy dla dzieci:Konkurs na najpiękniejszą kartkę Bożonarodzeniową. Konkursy na wierszyki i piosenki z nagrodami.5. Świąteczna sesja fotograficzna:Możliwość zrobienia zdjęcia z Mikołajem i jego elfami na pamiątkę.6. Iluminacje świąteczne:Uroczyste rozświetlenie choinki w centralnym punkcieGminy Gawłuszowice o godzinie 16.30 jako element finału przejazdu.Takie wydarzenia dla dzieci i mieszkańców z Gminy Gawłuszowice będą świetną okazją do integracji i wprowadzenia wszystkich w magiczny klimat Bożego Narodzenia. ZapraszamyData rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 3°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test