Naszą rozmowę z prezesem Fundacji Impuls rozpoczęliśmy od podsumowania minionego roku.
W marcu 2022 r. pozyskaliśmy dofinansowanie na realizację projektu "Rodzinne granie nie na ekranie". W kwietniu odbyło się pierwsze spotkanie z tego cyklu. Zaczęliśmy od miejscowości Grochowe II, a później przeprowadzaliśmy spotkania w kolejnych miejscowościach powiatu mieleckiego – było to jedno duże spotkanie w miesiącu. Daliśmy okazję całym rodzinom do poznania tego rodzaju aktywności. Przyświeca nam idea, aby oderwać dzieci od urządzeń elektronicznych i pokazać im inny sposób spędzania wolnego czasu. Przy planszówkach można się w łatwy sposób zrelaksować i zintegrować. Po pandemii nastąpiła potrzeba odbudowania relacji zarówno w rodzinach, jak i w społecznościach lokalnych. Chcieliśmy dać do tego możliwość. Warto też jednak podkreślić, że gry planszowe wykorzystywane są też często jako narzędzia edukacyjne - dają możliwość rozwinięcia między innymi umiejętności logicznego myślenia, liczenia, pamięci czy koncentracji. Rozwijają też wyobraźnię, a gry kooperacyjne uczą współpracy w osiąganiu celów. W okresie od kwietnia do listopada 2022 r. zorganizowaliśmy 8 dużych spotkań. W każdym ze spotkań wzięło udział kilkadziesiąt osób i nie była to jedna kategoria wiekowa. Grały z nami całe rodziny - dzieci, rodzice, dziadkowie. We wrześniu włączyliśmy się również w międzynarodowy projekt, w Polsce pod nazwą "Spotkajmy się, pograjmy!". W jeden wyznaczony weekend spotkania z grami planszowymi dla lokalnych społeczności organizują kluby gier planszowych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Polska na szeroką skalę dołączyła do inicjatywy właśnie w ubiegłym roku. Cieszy nas fakt, że od samego początku "Rodzinne granie nie na ekranie" wzbudziło zainteresowanie i przyciągnęło wiele osób. Dla nich staraliśmy się też poszerzać ofertę gier w ciągu roku. Projekt okazał się sukcesem, dlatego będziemy kontynuowali go w kolejnych latach. - mówi Anna Trojnacka, prezes Fundacji Aktywności i Rozwoju Impuls
Po podsumowaniu ubiegłego roku płynnie przeszliśmy do rozmowy o tym, co aktualnie dzieje się w szeregach Fundacji, oraz o planach na najbliższą przyszłość.
Ten rok rozpoczęliśmy od spotkania "Charytatywne granie nie na ekranie". Zebraną podczas spotkania kwotą wsparliśmy rehabilitację dwójki chorych dzieci z powiatu mieleckiego. W okresie ferii współpracowaliśmy też z gminnymi ośrodkami kultury, realizując zajęcia dla dzieci i młodzieży. W styczniu wsparliśmy również WOŚP. Przy tej okazji odbyły się dwa spotkania. Na ten rok mamy rozbudowane plany. Z pewnością nadal będziemy kontynuować realizację projektu "Rodzinne granie nie na ekranie". Mieszkańcy powiatu mieleckiego będą mogli poznać nowe gry, ale i nadal spędzać czas przy swoich ulubionych tytułach. -dodaje Anna Trojnacka.
Zapytaliśmy również o możliwość współpracy z Fundacją Impuls.
Ciągle szukamy osób chętnych do pomocy przy spotkaniach. Sporo czasu poświęcamy podczas nich na tłumaczenie zasad gier po to, żeby obniżyć próg wejścia, a do tego potrzebni są wolontariusze. Mamy grupę stałych wolontariuszy, którzy pracowali przy projekcie w ubiegłym roku, ale chętnie powiększymy to grono. Warto poznać tą formę aktywności i wolontariatu. Widzieć rodzinę, której spodobała się gra po tym, jak wytłumaczyliśmy jej zasady i widzieć, że ta rodzina po takiej rozgrywce jest chętna do wypożyczenia danego tytułu, to naprawdę widok, który daje dużo radości i satysfakcji. - mówi prezes Fundacji Impuls.
Rywalizacja i chęć zdobycia nagród bywa dobrym bodźcem do przyjścia na tego typu eventy. Czy w tym roku możemy spodziewać się dużej ilości turniejów, które pozwolą nam zabrać ze sobą do domu nagrody?
W tym roku planujemy zwiększyć ilość turniejów. Biorąc udział w turniejach będzie można wygrać ciekawe gry planszowe, które pozwolą kontynuować tą piękną przygodę w zaciszu domowym. W każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca będzie można przyjść do siedziby Fundacji i zapoznać się z różnymi tytułami, pograć w nie na spokojnie. Będzie to idealna okazja do tego, aby nauczyć się zasad i opracować strategię przed danym turniejem. - przekazuje Anna Trojnacka.
Fundacja Aktywności i Rozwoju Impuls prowadzi również wypożyczalnię gier planszowych na swojej stronie internetowej. Jest to dobra okazja do tego, aby przekonać się, czy dany tytuł jest dla nas odpowiedni, aby nie zmarnować pieniędzy na nieudany zakup.
Jak widać "planszówkowa ekspansja" będzie trwać w najlepsze i organizowane będą kolejne spotkania na terenie powiatu mieleckiego, na które można przyjść z całą rodziną i spróbować tego typu aktywności. Być może będzie to świetna okazja do przekonania się do takiej formy spędzenia czasu z rodziną, czy przyjaciółmi.