Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Planszówkowy zawrót głowy. Rozmowa z Fundacją Impuls

Fundacja Impuls jest organizacją, która cyklicznymi spotkaniami z grami planszowymi, stara się oderwać przedstawicieli każdego pokolenia sprzed ekranów i monitorów. Ich "Rodzinne granie nie na ekranie" cieszy się coraz większą popularnością. Spotkaliśmy się z Anną Trojnacką, prezesem Fundacji Aktywności i Rozwoju Impuls, aby podsumować miniony rok, porozmawiać o samych spotkaniach z grami planszowymi i dowiedzieć się, czego możemy spodziewać się w tym roku.
Planszówkowy zawrót głowy. Rozmowa z Fundacją Impuls

Autor: fot. Fundacja Impuls

Naszą rozmowę z prezesem Fundacji Impuls rozpoczęliśmy od podsumowania minionego roku.

W marcu 2022 r. pozyskaliśmy dofinansowanie na realizację projektu "Rodzinne granie nie na ekranie". W kwietniu odbyło się pierwsze spotkanie z tego cyklu. Zaczęliśmy od miejscowości Grochowe II, a później przeprowadzaliśmy spotkania w kolejnych miejscowościach powiatu mieleckiego – było to jedno duże spotkanie w miesiącu. Daliśmy okazję całym rodzinom do poznania tego rodzaju aktywności. Przyświeca nam idea, aby oderwać dzieci od urządzeń elektronicznych i pokazać im inny sposób spędzania wolnego czasu. Przy planszówkach można się w łatwy sposób zrelaksować i zintegrować. Po pandemii nastąpiła potrzeba odbudowania relacji zarówno w rodzinach, jak i w społecznościach lokalnych. Chcieliśmy dać do tego możliwość. Warto też jednak podkreślić, że gry planszowe wykorzystywane są też często jako narzędzia edukacyjne - dają możliwość rozwinięcia między innymi umiejętności logicznego myślenia, liczenia, pamięci czy koncentracji. Rozwijają też wyobraźnię, a gry kooperacyjne uczą współpracy w osiąganiu celów. W okresie od kwietnia do listopada 2022 r. zorganizowaliśmy 8 dużych spotkań. W każdym ze spotkań wzięło udział kilkadziesiąt osób i nie była to jedna kategoria wiekowa. Grały z nami całe rodziny - dzieci, rodzice, dziadkowie. We wrześniu włączyliśmy się również w międzynarodowy projekt, w Polsce pod nazwą "Spotkajmy się, pograjmy!". W jeden wyznaczony weekend spotkania z grami planszowymi dla lokalnych społeczności organizują kluby gier planszowych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Polska na szeroką skalę dołączyła do inicjatywy właśnie w ubiegłym roku. Cieszy nas fakt, że od samego początku "Rodzinne granie nie na ekranie" wzbudziło zainteresowanie i przyciągnęło wiele osób. Dla nich staraliśmy się też poszerzać ofertę gier w ciągu roku. Projekt okazał się sukcesem, dlatego będziemy kontynuowali go w kolejnych latach. - mówi Anna Trojnacka, prezes Fundacji Aktywności i Rozwoju Impuls

Po podsumowaniu ubiegłego roku płynnie przeszliśmy do rozmowy o tym, co aktualnie dzieje się w szeregach Fundacji, oraz o planach na najbliższą przyszłość.

Ten rok rozpoczęliśmy od spotkania "Charytatywne granie nie na ekranie". Zebraną podczas spotkania kwotą wsparliśmy rehabilitację dwójki chorych dzieci z powiatu mieleckiego. W okresie ferii współpracowaliśmy też z gminnymi ośrodkami kultury, realizując zajęcia dla dzieci i młodzieży. W styczniu wsparliśmy również WOŚP. Przy tej okazji odbyły się dwa spotkania. Na ten rok mamy rozbudowane plany. Z pewnością nadal będziemy kontynuować realizację projektu "Rodzinne granie nie na ekranie". Mieszkańcy powiatu mieleckiego będą mogli poznać nowe gry, ale i nadal spędzać czas przy swoich ulubionych tytułach. -dodaje Anna Trojnacka.

Zapytaliśmy również o możliwość współpracy z Fundacją Impuls.

Ciągle szukamy osób chętnych do pomocy przy spotkaniach. Sporo czasu poświęcamy podczas nich na tłumaczenie zasad gier po to, żeby obniżyć próg wejścia, a do tego potrzebni są wolontariusze. Mamy grupę stałych wolontariuszy, którzy pracowali przy projekcie w ubiegłym roku, ale chętnie powiększymy to grono. Warto poznać tą formę aktywności i wolontariatu. Widzieć rodzinę, której spodobała się gra po tym, jak wytłumaczyliśmy jej zasady i widzieć, że ta rodzina po takiej rozgrywce jest chętna do wypożyczenia danego tytułu, to naprawdę widok, który daje dużo radości i satysfakcji. - mówi prezes Fundacji Impuls.

Rywalizacja i chęć zdobycia nagród bywa dobrym bodźcem do przyjścia na tego typu eventy. Czy w tym roku możemy spodziewać się dużej ilości turniejów, które pozwolą nam zabrać ze sobą do domu nagrody?

W tym roku planujemy zwiększyć ilość turniejów. Biorąc udział w turniejach będzie można wygrać ciekawe gry planszowe, które pozwolą kontynuować tą piękną przygodę w zaciszu domowym. W każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca będzie można przyjść do siedziby Fundacji i zapoznać się z różnymi tytułami, pograć w nie na spokojnie. Będzie to idealna okazja do tego, aby nauczyć się zasad i opracować strategię przed danym turniejem. - przekazuje Anna Trojnacka.

Fundacja Aktywności i Rozwoju Impuls prowadzi również wypożyczalnię gier planszowych na swojej stronie internetowej. Jest to dobra okazja do tego, aby przekonać się, czy dany tytuł jest dla nas odpowiedni, aby nie zmarnować pieniędzy na nieudany zakup. 

Jak widać "planszówkowa ekspansja" będzie trwać w najlepsze i organizowane będą kolejne spotkania na terenie powiatu mieleckiego, na które można przyjść z całą rodziną i spróbować tego typu aktywności. Być może będzie to świetna okazja do przekonania się do takiej formy spędzenia czasu z rodziną, czy przyjaciółmi.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test