Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowe oblicze szpitala w Przemyślu

Autor zdjęć Paweł Bugira

Autor: Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży - Biuro prasowe UMWP

Rehabilitacja, chirurgia naczyniowa oraz standard przemieszczania się po szpitalnym budynku – te elementy przemyskiego szpitala im. Św. Ojca Pio zyskały właśnie nowe oblicze – Inwestujemy w nasze placówki ochrony zdrowia, bo chcemy, aby nasi pacjenci mogli korzystać z najwyższych standardów opieki i leczenia – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości oddania do użytku nowych przestrzeni lecznicy. Wartość wszystkich inwestycji sięga niemalże 9 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi z budżetu  Samorządu Województwa Podkarpackiego. Dużym wsparciem były również programy rządowe: Fundusz przeciwdziałania COVID 19 oraz granty Ministerstwa Zdrowia „Dostępność Plus”.

 

Marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch wraz z samorządowcami z Przemyśla i pracownikami placówki wzięli udział w oficjalnym oddaniu inwestycji w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu do użytku. Poświęcenia dokonał metropolita przemyski abp Adam Szal.  

 

Łączny koszt wykonanych prac to niemal 9 mln złotych. Najdroższą spośród inwestycji była ta, dotycząca reorganizacji Oddziału Chirurgii Naczyniowej przemyskiej lecznicy. Inwestycja kosztowała ponad 2,6 mln złotych, a na jej realizację z budżetu samorządu województwa przeznaczonych zostało 2,5 mln złotych. Nieco ponad 150 tysięcy szpital dołożył ze środków własnych. Z Funduszu przeciwdziałania COVID 19 oraz grantu Ministerstwa Zdrowia „Dostępność Plus” kupiono wyposażenie oddziału, o wartości ponad 160 tysięcy złotych.

 

Oddział chirurgii naczyniowej to miejsce, do którego trafiają chorzy w bezpośrednim zagrożeniu życia. Mamy pacjentów nie tylko z Przemyśla, czy Podkarpacia, ale także z wielu innych regionów Polski. Nasi lekarze cały czas szkolą swoje umiejętności, zdobywają nową wiedzę, tak aby być gotowymi do przeprowadzania trudnych zabiegów. Z kolei oddział rehabilitacji z pododdziałem neurologicznym to przestrzeń, gdzie trafiają pacjenci już po operacjach, którzy potrzebują rehabilitacji, żeby powrócić do zdrowia. Przykład tych dwóch oddziałów pokazuje, że w naszym szpitalu zapewniamy kompleksowe leczenie. A teraz to leczenie zyskało nowy standard i nowy komfort dla pacjentów - mówiła w czasie uroczystości dyrektor przemyskiego szpitala dr Barbara Stawarz, dziękując marszałkowi i samorządowi województwa za finansowanie zmian w szpitalu.

 

Dzięki zainwestowanym środkom udało się zaadaptować i dostosować pomieszczenia dla potrzeb Oddziału Chirurgii Naczyniowej. Wykonane zostały  niezbędne instalacje wewnętrzne: m.in. wody ciepłej i zimnej, centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, gazów medycznych, elektrycznej oraz teletechnicznej. Powstały elementy systemu sygnalizacji przeciwpożarowej oraz instalacja komputerowa. Pomieszczenia oddziału zostały przystosowane dla pacjentów niepełnosprawnych.

 

Ponad półtora miliona złotych kosztowały prace przy reorganizacji Oddziału Rehabilitacji z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej. Prace te realizowano w dwóch etapach. Prawie 1,2 mln złotych przekazał samorząd województwa, a nieco ponad 300 tysięcy pochodziło ze środków własnych placówki. Zreorganizowany Oddział Rehabilitacji z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej został zlokalizowany w dawnej części administracyjnej szpitala, co wiązało się z modernizacją istniejących instalacji, przebudową ścian działowych, czy wymianą stolarki drzwiowej i okiennej. Oddział zyskał także nowe okładziny podłogowe oraz ścienne i sufitowe, oświetlenie i osprzęt sanitarny. Pomieszczenia oddziałów zostały przystosowane dla pacjentów niepełnosprawnych. Za ponad pół miliona złotych kupiono sprzęt rehabilitacyjny i wyposażenie oddziału. Kupiono m.in. stanowisko do pobierania krwi dla pacjenta otyłego, wózki do transportu pacjenta w pozycji siedzącej – pacjenta otyłego, 25  łóżek szpitalnych – rehabilitacyjnych,  aparat do laseroterapii, aparat do elektroterapii z ultradźwiękami, zestaw podłogowych i sufitowych urządzeń do ćwiczeń w podwieszeniu oraz zestaw urządzeń mobilizujących czynności ruchowe pacjenta.

 

Chętnie, jako zarząd województwa, podejmujemy kwestie dotyczące szpitala w Przemyślu. Podejmowanie decyzji o nowych inwestycjach, wprowadzaniu nowych rozwiązań czy procedur, które zapadają w zarządzie województwa jest znacznie łatwiejsze w odniesieniu do tych placówek medycznych, które są dobrze zarządzane, w których ten publiczny „grosz” jest dobrze zagospodarowany – i efektownie i efektywnie. Bo właśnie tak jako zarząd województwa chcemy wydawać środki samorządu województwa. Pani dyrektor gratulujemy pasma sukcesów i dziękujemy za ciężką pracę. Szpital od kilku lat jest coraz lepiej zarządzany, a pani dyrektor ma coraz więcej pomysłów, za którymi dla dobra pacjentów musimy nadążyć. Szpital ma być naszą wizytówką dla pacjentów, także naszych sąsiadów z zagranicy – podkreślał w swym wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl - Widzimy montaż finansowy przy finansowaniu inwestycji, tak misternie spleciony, co daje dobre efekty i ma wpływ na jakość świadczonych usług. A to nie jest nasze ostatnie zdanie. Kolejne kroki będą służyły szpitalowi i pacjentom  nie tylko z Przemyśla, jako zarząd mamy zaufanie do pani dyrektor – dodał marszałek.

 

Reorganizacja oddziałów pozwoliła na zwiększenie komfortu oraz podwyższenie standardu pobytu dla pacjentów przebywających na oddziałach, co ma wpływ na jakość świadczonych w szpitalu usług.

 

Przemyski szpital zyskał także dwie nowoczesne windy, z których pacjenci będą mogli korzystać w budynku E placówki. Dzięki ponad 900 tysiącom z budżetu województwa podkarpackiego oraz prawie 800 tysiącom z programu ,,Dostępność Plus”  powstał szyb windowy i zamontowane zostały dwie nowoczesne windy, ułatwiające życie pacjentom. Cała inwestycja kosztowała ponad 1,7 mln złotych.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test