Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nowe oblicze szpitala w Przemyślu

Autor zdjęć Paweł Bugira

Autor: Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży - Biuro prasowe UMWP

Rehabilitacja, chirurgia naczyniowa oraz standard przemieszczania się po szpitalnym budynku – te elementy przemyskiego szpitala im. Św. Ojca Pio zyskały właśnie nowe oblicze – Inwestujemy w nasze placówki ochrony zdrowia, bo chcemy, aby nasi pacjenci mogli korzystać z najwyższych standardów opieki i leczenia – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości oddania do użytku nowych przestrzeni lecznicy. Wartość wszystkich inwestycji sięga niemalże 9 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi z budżetu  Samorządu Województwa Podkarpackiego. Dużym wsparciem były również programy rządowe: Fundusz przeciwdziałania COVID 19 oraz granty Ministerstwa Zdrowia „Dostępność Plus”.

 

Marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch wraz z samorządowcami z Przemyśla i pracownikami placówki wzięli udział w oficjalnym oddaniu inwestycji w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu do użytku. Poświęcenia dokonał metropolita przemyski abp Adam Szal.  

 

Łączny koszt wykonanych prac to niemal 9 mln złotych. Najdroższą spośród inwestycji była ta, dotycząca reorganizacji Oddziału Chirurgii Naczyniowej przemyskiej lecznicy. Inwestycja kosztowała ponad 2,6 mln złotych, a na jej realizację z budżetu samorządu województwa przeznaczonych zostało 2,5 mln złotych. Nieco ponad 150 tysięcy szpital dołożył ze środków własnych. Z Funduszu przeciwdziałania COVID 19 oraz grantu Ministerstwa Zdrowia „Dostępność Plus” kupiono wyposażenie oddziału, o wartości ponad 160 tysięcy złotych.

 

Oddział chirurgii naczyniowej to miejsce, do którego trafiają chorzy w bezpośrednim zagrożeniu życia. Mamy pacjentów nie tylko z Przemyśla, czy Podkarpacia, ale także z wielu innych regionów Polski. Nasi lekarze cały czas szkolą swoje umiejętności, zdobywają nową wiedzę, tak aby być gotowymi do przeprowadzania trudnych zabiegów. Z kolei oddział rehabilitacji z pododdziałem neurologicznym to przestrzeń, gdzie trafiają pacjenci już po operacjach, którzy potrzebują rehabilitacji, żeby powrócić do zdrowia. Przykład tych dwóch oddziałów pokazuje, że w naszym szpitalu zapewniamy kompleksowe leczenie. A teraz to leczenie zyskało nowy standard i nowy komfort dla pacjentów - mówiła w czasie uroczystości dyrektor przemyskiego szpitala dr Barbara Stawarz, dziękując marszałkowi i samorządowi województwa za finansowanie zmian w szpitalu.

 

Dzięki zainwestowanym środkom udało się zaadaptować i dostosować pomieszczenia dla potrzeb Oddziału Chirurgii Naczyniowej. Wykonane zostały  niezbędne instalacje wewnętrzne: m.in. wody ciepłej i zimnej, centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, gazów medycznych, elektrycznej oraz teletechnicznej. Powstały elementy systemu sygnalizacji przeciwpożarowej oraz instalacja komputerowa. Pomieszczenia oddziału zostały przystosowane dla pacjentów niepełnosprawnych.

 

Ponad półtora miliona złotych kosztowały prace przy reorganizacji Oddziału Rehabilitacji z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej. Prace te realizowano w dwóch etapach. Prawie 1,2 mln złotych przekazał samorząd województwa, a nieco ponad 300 tysięcy pochodziło ze środków własnych placówki. Zreorganizowany Oddział Rehabilitacji z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej został zlokalizowany w dawnej części administracyjnej szpitala, co wiązało się z modernizacją istniejących instalacji, przebudową ścian działowych, czy wymianą stolarki drzwiowej i okiennej. Oddział zyskał także nowe okładziny podłogowe oraz ścienne i sufitowe, oświetlenie i osprzęt sanitarny. Pomieszczenia oddziałów zostały przystosowane dla pacjentów niepełnosprawnych. Za ponad pół miliona złotych kupiono sprzęt rehabilitacyjny i wyposażenie oddziału. Kupiono m.in. stanowisko do pobierania krwi dla pacjenta otyłego, wózki do transportu pacjenta w pozycji siedzącej – pacjenta otyłego, 25  łóżek szpitalnych – rehabilitacyjnych,  aparat do laseroterapii, aparat do elektroterapii z ultradźwiękami, zestaw podłogowych i sufitowych urządzeń do ćwiczeń w podwieszeniu oraz zestaw urządzeń mobilizujących czynności ruchowe pacjenta.

 

Chętnie, jako zarząd województwa, podejmujemy kwestie dotyczące szpitala w Przemyślu. Podejmowanie decyzji o nowych inwestycjach, wprowadzaniu nowych rozwiązań czy procedur, które zapadają w zarządzie województwa jest znacznie łatwiejsze w odniesieniu do tych placówek medycznych, które są dobrze zarządzane, w których ten publiczny „grosz” jest dobrze zagospodarowany – i efektownie i efektywnie. Bo właśnie tak jako zarząd województwa chcemy wydawać środki samorządu województwa. Pani dyrektor gratulujemy pasma sukcesów i dziękujemy za ciężką pracę. Szpital od kilku lat jest coraz lepiej zarządzany, a pani dyrektor ma coraz więcej pomysłów, za którymi dla dobra pacjentów musimy nadążyć. Szpital ma być naszą wizytówką dla pacjentów, także naszych sąsiadów z zagranicy – podkreślał w swym wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl - Widzimy montaż finansowy przy finansowaniu inwestycji, tak misternie spleciony, co daje dobre efekty i ma wpływ na jakość świadczonych usług. A to nie jest nasze ostatnie zdanie. Kolejne kroki będą służyły szpitalowi i pacjentom  nie tylko z Przemyśla, jako zarząd mamy zaufanie do pani dyrektor – dodał marszałek.

 

Reorganizacja oddziałów pozwoliła na zwiększenie komfortu oraz podwyższenie standardu pobytu dla pacjentów przebywających na oddziałach, co ma wpływ na jakość świadczonych w szpitalu usług.

 

Przemyski szpital zyskał także dwie nowoczesne windy, z których pacjenci będą mogli korzystać w budynku E placówki. Dzięki ponad 900 tysiącom z budżetu województwa podkarpackiego oraz prawie 800 tysiącom z programu ,,Dostępność Plus”  powstał szyb windowy i zamontowane zostały dwie nowoczesne windy, ułatwiające życie pacjentom. Cała inwestycja kosztowała ponad 1,7 mln złotych.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025 5 kwietnia 2025 roku w Sali wystawienniczej SCK w Mielcu odbędzie się III MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2025. Konkurs kartonowych i plastikowych redukcyjnych modeli samolotów, szybowców, rakiet, śmigłowców, dioram lotniczych i innych modeli związanych z lotnictwem. Program 5 kwietnia 2025 roku (sobota)  08:00 - 12:00  - przyjmowanie modeli  09:00 – 16:30  - wystawa modelarska12:00 – 16:00 - warsztaty modelarskie dla dzieci  13:00 - ocena wystawionych modeli  16:30 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, oficjalne zakończenie konkursu  Organizatorzy:* Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera* Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu* Mielecka Grupa Modelarska* Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu* Samorządowe Centrum Kultury w MielcuCelem wystawy i konkursu jest zainteresowanie lotnictwem i modelarstwem dzieci i młodzieży, promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego i rozwijania umiejętności politechnicznych, wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz popularyzacja tradycji historycznych i lotniczych miasta Mielca. FORMULARZ ZGŁOSZEŃ - KLIKNIJ TUTAJ >>> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc33G2jD8j2PKKpiFmPq9EedQ4ZgTh7_XBzW0OLkkVsgUYlAw/viewform FB Klub Miłośników Lotnictwa w Mielcu więcej informacji na https://www.facebook.com/profile.php?id=61550359318826 Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.04.2025
Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, Gmina Boguchwała zapraszają 4 – 5  kwietnia 2025 r. (piątek - sobota) na II Wojskowe Targi Służby i Pracy w Boguchwale.  Wstęp wolny! W czasie II Wojskowych Targów Służby i Pracy w sali widowiskowej MCK Boguchwała, i na rynku miejskim w Boguchwale, między godz. 9.00 a 17.00 będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy m.in. czołg ABRAMS M1A1, armatohaubicę K9, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet HOMAR-K, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK i wiele innych. Ponadto pokazy musztry paradnej, warsztaty medycyny pola walki, oraz występy Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i wojskowych zespołów artystycznych.  Oczywiście nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest żołnierska GROCHÓWKA. Na Targach będą również obecni przedstawiciele wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. podkarpackiego, z którymi będzie można porozmawiać o specyfice służby w każdym z batalionów, a z podchorążymi akademii wojskowych o drodze do oficerskich gwiazdek.  Podczas Targów na punktach rekrutacyjno-promocyjnych żołnierze Wojskowych Centrów Rekrutacji odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące samego procesu rekrutacji, oraz służby wojskowej. Na życzenie przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery, opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych predyspozycji zainteresowanego. Dodatkowo na miejscu będzie można złożyć wniosek o wstąpienie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, lub aktywnej rezerwy. Bliższych informacji na temat Wojskowych Targów Służby i Pracy udziela rzecznik prasowy kpt. Pitera Sławomir (tel. 573 962 328; e-mail: [email protected])”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025 09:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test