Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Miejsko-Gminne uroczystości rocznicowe

11 listopada wzorem lat ubiegłych Miasto oraz Gmina Mielec zorganizowali cykl imprez towarzyszących obchodom 103 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Na miejsce uroczystości, po mszy Świętej w Bazylice Św. Mateusza przeszedł korowód prowadzony przez Mielecką orkiestrę dętą pod batutą Macieja Fijałkowskiego, której towarzyszyli mieszkańcy Mielca, władze samorządowe oraz zaproszeni goście.

Uroczyste obchody 11 listopada uświetniły występy artystyczne, podczas których mogliśmy wysłuchać pieśni patriotycznych przy akompaniamencie muzyków Orkiestry.

Po części artystycznej przybyli z tej okazji przedstawiciele mieleckich instytucji , oraz władz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wolności, honorując w ten sposób pamięć i cześć walczących o wolność, bohaterów.

Gmina Mielec swoje uroczystości przeniosła do Chorzelowa w Miejsce Pamięci Poległych w Obronie Ojczyzny.

Podczas uroczystości miał miejsce przemarsz pocztów sztandarowych szkół, instytucji i stowarzyszeń działających na terenie gminy oraz oddana została salwa honorowa przez działaczy Stowarzyszenia Kawalerii Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych z Dobrynina.

Delegaci oraz gminni radni złożyli kwiaty w miejscu upamiętniającym poległych w obronie Niepodległej.

Podsumowaniem Miejsko-Gminnych uroczystości, towarzyszących obchodom Święta Odzyskania Niepodległości był koncert w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

Koncertowe podsumowanie poprzedziło wręczenie przez prezydenta Miasta Mielca, Jacka Wiśniewskiego, wyróżnień osobom, firmom oraz reprezentantom lokalnych mediów za ich zaangażowanie we wsparcie podczas pandemii, lokalnej społeczności.

Podczas koncertu niepodległościowego wręczono wyróżnienia


Muzycy jak co roku zadbali o publiczność, przygotowując bogaty program. Tym razem w repertuarze znalazły się utwory takich kompozytorów jak: Józef Elsner, Wojciech Kilar, Karol Kurpiński czy Stanisław Moniuszko. Mieleckimi symfonikami dyrygował Franciszek Wyzga, solo na trąbce wykonał Erwin Żebro, a koncert poprowadziła Magdalena Zalotyńska.

Podczas uroczystości Samorząd Powiatu Mieleckiego i Miasta Mielca uhonorowały mielczan, którzy w aktywny sposób wspomagali lokalną społeczność w czasie pandemii. Statuetki otrzymali:

  • kategoria sport, ROMAN KOWALIK za organizację turnieju piłki ręcznej VIII Memoriału im. Antoniego Weryńskiego w którym wzięły udział najlepsze drużyny z kraju.
  • kategoria społecznik, ANNA MAREK za profesjonalne przygotowanie studia online Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  • kategoria społecznik, TOMASZ ŁĘPA za profesjonalne przygotowanie studia online Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  • kategoria społecznik, RADOSŁAW ZIOMEK za organizację zrzutki w czasie pandemii Covid19 na rzecz Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu oraz zrzutki na przygotowanie posiłków dla pracowników Oddziału Zakaźnego. Również za przekazanie 10 000 maseczek ochronnych.
  • kategoria kultura, JOLANTA DUDZIK za organizację dwóch festiwali piosenki online „Śpiewać każdy może” i „Międzyszkolny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych.
  • kategoria biznes, FIRMA ELDAN za bezinteresowną pomoc w czasie pandemii covid19, przekazanie odzieży medycznej oraz maseczek.
  • kategoria biznes, FIRMA NAVITEL za bezinteresowną pomoc w czasie pandemii covid19 oraz za preferencyjne ceny sterylizatorów dla szkół i instytucji publicznych.
  • kategoria redakcja, HEJ MIELEC za rzetelne informowanie lokalnej społeczności o bieżącej sytuacji pandemii covid19 w regionie.
  • kategoria redakcja, RADIO LELIWA za rzetelne informowanie lokalnej społeczności o bieżącej sytuacji pandemii covid19 w regionie.
  • kategoria redakcja, TYGODNIK REGIONALNY KORSO za rzetelne informowanie lokalnej społeczności o bieżącej sytuacji pandemii covid19 w regionie.
  • kategoria redakcja, W CIENIU JUPITERÓW za rzetelne informowanie lokalnej społeczności o bieżącej sytuacji pandemii covid19 w regionie.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test