Reklama

Tarnobrzeg. Projekt Edukacyjno-Społeczny „Chodź, poznaj mój świat!”

W związku z dużym znaczeniem społecznym promocji tolerancji dla dzieci niepełnosprawnych, w SP7 w Tarnobrzegu powstał 5-dniowy nowatorski projekt edukacyjno-społeczny „Chodź, poznaj mój świat!”, który jako pierwszy na terenie województwa podkarpackiego kompleksowo kształtuje postawę tolerancji i likwiduje uprzedzenia wobec dzieci z różnym rodzajem niepełnosprawności.

Cele projektu: 

  • kształtowanie postawy tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
  • likwidowanie uprzedzeń wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami psychofizycznymi
  • wdrażanie do empatycznego współfunkcjonowania w życiu codziennym z osobami niepełnosprawnymi
  • uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób niepełnosprawnych
  • profilaktyka oraz przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii
  • uświadamianie trudności w funkcjonowaniu dzieci z alkoholowym zespołem płodowym FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders tj. spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych) oraz propagowanie akceptacji osób z tym syndromem

Realizacja działań projektowych zaplanowana jest w terminie od 27.03.2023 roku do 31.03.2023 roku (poniedziałek-piątek). Termin ten związany jest z obchodami
Dnia Zespołu Downa (21. marca), Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (02. kwietnia) oraz Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych (05. maja).

Propozycje działań.
1. Dzień pierwszy, 27.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
➔ Otwarcie w bibliotece kącika książek „ Z niepełnosprawnością na co dzień”, poruszających tematykę osób z różnymi niepełnosprawnościami. Prezentacja wybranych książek przez pracowników MBP w Tarnobrzegu.

➔ Wizyta w szkole surdopedagoga ze Stowarzyszenia Niesłyszących, posługującego się językiem migowym, celem opowiedzenia o trudach i ciekawostkach ze swojej pracy oraz przeprowadzenia zajęć dla uczniów, zapoznających z podstawowymi znakami języka migowego.

➔ Wizyta terapeuty wraz z dziećmi niepełnosprawnymi z Domu Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie: zajęcia integracyjne.
 

2. Dzień drugi, 28.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
→ Wizyta w szkole tyflopedagoga- opowiedzenie o swoich doświadczeniach w pracy, przeprowadzenie zajęć dla uczniów: np. przygotowanie książki (tzw. „Wypukła księga”) lub innych pomocy przydatnych osobom z wadą wzroku.
➔ Odwiedziny przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych, czytanie książek w alfabecie Braille’a.
➔ Prezentacja powiększalników, umożliwiających wygodne czytanie, pisanie i wykonywanie prac ręcznych.


3. Dzień trzeci, 29.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
„Poranek ze zmysłami”- zabawy umożliwiające zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania osób z różnymi niepełnosprawnościami, przybliżające wybrany rodzaj niepełnosprawności, np. zabawa przybliżająca funkcjonowanie dzieci z FASD, ćwiczenia w rękawicach i z nożyczkami oswajające ze sposobem odczuwania w autyzmie, rozpoznawanie pożywienia po smaku/zapachu, tworzenie memory dźwiękowego, założenie kolorowych skarpetek celem przybliżenia funkcjonowania osób z zespołem Downa itp.


4. Dzień czwarty, 30.03.2023, godz. 9.00, miejsce- Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu:
➔ „Chodź, poznaj mój świat”- odwiedziny dzieci z SP 7 w Szkole Specjalnej, zorganizowanie dla nich warsztatów, zajęć integrujących, czytanie im książek itp.

5. Dzień piąty, 31.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
→ Oficjalne rozwiązanie konkursu międzyszkolnego „Bez barier” na zaprojektowanie i stworzenie logo przedstawiającego integrację osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi, nagrodzenie zwycięzców.
➔ Otwarcie wystawy nagrodzonych prac w konkursie „Bez barier”.
➔ „Turniej wiedzy”- zabawa, w czasie której wytypowani miesiąc wcześniej uczestnicy (po 3 uczniów z każdej klasy) będą odpowiadać na pytania związane z niepełnosprawnościami.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
Festiwal Czekolady i Słodkości po raz pierwszy w Mielcu! Festiwal Czekolady i Słodkości po raz pierwszy w Mielcu! Rzemieślniczy twórcy czekoladowych tabliczek, pralin i trufli, najlepsi producenci jadalnych dzieł sztuki i słodkości, których nie znajdziecie na supermarketowych półkach – to wszystko przygotują wystawcy 20, 21 i 22 września 2024 r. Na Festiwalu znajdziecie też lody, ciasta i inne słodycze, a także pyszne kawy i herbaty.Widzimy się 20 – 22 września w Mielcu na Placu Armii Krajowej w Mielcu.To będzie niezapomniana podróż przez wszystkie epoki od mezapotamii do współczesności powstawania czekolady i kakao. W strefie świątyni kakao i pieśni, uczestnicy doświadczą głębokiej i mistycznej mocy kakao gotowanego i podawanego w tradycyjnej starożytnej formie, połączonego z koncertem gongów. Ceremonię kakao zwieńczy wielka degustacja pierwotnego napoju nazywanego napojem bogów lub medycyną miłości.Dla uczestników przygotowano warsztaty ucierania czekolady na azteckich żarnach. Będziemy degustować przepyszne, oryginalne, jak również tradycyjne czekolady, praliny i słodycze! Na Placu Armii Krajowej zaprezentują się manufaktury czekolady z całej Polski, te dobrze znane, ale także całkiem nowe “wisienki na czekoladowym torcie”.Na miłośników słodkich chwil, czekać będą stoiska pełne smaków, kształtów i kolorów w czekoladowych odsłonach. Festiwal urozmaicą dziecięce warsztaty z Gangiem Czekoladożerców i Fabryką Czekolady.Zapraszamy do świata bajek, zawrotnej karuzeli, żywych maskotek i czekoladowych inspiracji.Czekolada, dobra muzyka, strefa gastro, warsztaty dla dzieci, ogromna frekwencja, otwarte serca i słońce to przepis na udany Festiwal Czekolady w Mielcu. Będzie słodko, będzie twórczo, będzie niepowtarzalnie!CZEKO FEST – Dlaczego warto?Najwyższa jakość produktówWyrabiana ręcznieOgromny wybór klasyczne/wegańskie/ziołowe/wytrawne/ słodkieNaturalne i unikalne wyrobyFestiwal tworzony z pasjąDLACZEGO CZEKOLADA?Źródło zdrowiaPoprawia humorChroni nas przed rozwojem stresuSpowalnia proces starzeniaDziała uspokajająco________________________________Czeko Fest – Festiwal Czekolady WeForm20 – 22 września 2024 MielecPiątek 12:00 – 20:00Sobota 10:00 – 20:00Niedziela 10:00 – 18:00W sprawie stoisk wystawienniczych zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 730210619 lub przez adres mailowy: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Mielec dołącza do akcji sprzątania świata Mielec dołącza do akcji sprzątania świata Już we wrześniu Mielec stanie się częścią globalnej inicjatywy, której celem jest czystsza planeta – „Akcja Sprzątanie Świata”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi „Na straży czystej ziemi”, zachęcając wszystkich do wspólnego dbania o naturalne środowisko.Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół zaprasza mieszkańców do aktywnego udziału w lokalnej odsłonie tej inicjatywy. Akcja Sprzątania Mielca zaplanowana jest na dni od 9 do 20 września 2024 roku i wpisuje się w tradycję corocznych działań na rzecz ochrony środowiska.Jak wziąć udział?Aby włączyć się w tegoroczne sprzątanie, wystarczy podjąć kilka prostych kroków:Zbierz grupę – Zaproś do współpracy osoby, którym leży na sercu los naszej planety.Zgłoś się – Do 13 września zarejestruj swoją grupę poprzez formularz dostępny na stronie internetowej miasta: https://www.mielec.pl/wazne-informacje.Wskaż miejsce – Wybierz publiczny teren w Mielcu, który wymaga uprzątnięcia.Działaj! – W dniach od 9 do 20 września 2024 roku posprzątajcie wybrany obszar.Za każdy wkład w sprzątanie miasta, uczestnicy zostaną nagrodzeni sadzonkami owocowymi! Jest to gest podziękowania za zaangażowanie oraz symboliczne wsparcie dla zieleni w naszym otoczeniu.Finał i rozdanie sadzonekOficjalne zakończenie Akcji Sprzątania Mielca odbędzie się 24 września 2024 roku o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2. Wszyscy uczestnicy będą mogli odebrać swoje sadzonki i podsumować wyniki wspólnej pracy.Zgłoszenia i kontaktZainteresowane grupy proszone są o przesyłanie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych na adres mailowy: [email protected] do 13 września 2024 roku. Można również zgłosić się osobiście w Urzędzie Miejskim w Mielcu przy ul. Żeromskiego 23 (pokój 14, budynek za Policją).Organizatorzy zapewniają niezbędne wyposażenie, takie jak rękawiczki ochronne i worki na odpady. Informacje o ich odbiorze zostaną podane uczestnikom w późniejszym terminie.Dodatkowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numery telefonów: 17 787 42 72 oraz 17 787 42 74.Nie bądźmy obojętni – wspólnie możemy więcej!Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test