Cele projektu:
- kształtowanie postawy tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- likwidowanie uprzedzeń wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami psychofizycznymi
- wdrażanie do empatycznego współfunkcjonowania w życiu codziennym z osobami niepełnosprawnymi
- uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób niepełnosprawnych
- profilaktyka oraz przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii
- uświadamianie trudności w funkcjonowaniu dzieci z alkoholowym zespołem płodowym FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders tj. spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych) oraz propagowanie akceptacji osób z tym syndromem
Realizacja działań projektowych zaplanowana jest w terminie od 27.03.2023 roku do 31.03.2023 roku (poniedziałek-piątek). Termin ten związany jest z obchodami
Dnia Zespołu Downa (21. marca), Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (02. kwietnia) oraz Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych (05. maja).
Propozycje działań.
1. Dzień pierwszy, 27.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
➔ Otwarcie w bibliotece kącika książek „ Z niepełnosprawnością na co dzień”, poruszających tematykę osób z różnymi niepełnosprawnościami. Prezentacja wybranych książek przez pracowników MBP w Tarnobrzegu.
➔ Wizyta w szkole surdopedagoga ze Stowarzyszenia Niesłyszących, posługującego się językiem migowym, celem opowiedzenia o trudach i ciekawostkach ze swojej pracy oraz przeprowadzenia zajęć dla uczniów, zapoznających z podstawowymi znakami języka migowego.
➔ Wizyta terapeuty wraz z dziećmi niepełnosprawnymi z Domu Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie: zajęcia integracyjne.
2. Dzień drugi, 28.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
→ Wizyta w szkole tyflopedagoga- opowiedzenie o swoich doświadczeniach w pracy, przeprowadzenie zajęć dla uczniów: np. przygotowanie książki (tzw. „Wypukła księga”) lub innych pomocy przydatnych osobom z wadą wzroku.
➔ Odwiedziny przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych, czytanie książek w alfabecie Braille’a.
➔ Prezentacja powiększalników, umożliwiających wygodne czytanie, pisanie i wykonywanie prac ręcznych.
3. Dzień trzeci, 29.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
→ „Poranek ze zmysłami”- zabawy umożliwiające zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania osób z różnymi niepełnosprawnościami, przybliżające wybrany rodzaj niepełnosprawności, np. zabawa przybliżająca funkcjonowanie dzieci z FASD, ćwiczenia w rękawicach i z nożyczkami oswajające ze sposobem odczuwania w autyzmie, rozpoznawanie pożywienia po smaku/zapachu, tworzenie memory dźwiękowego, założenie kolorowych skarpetek celem przybliżenia funkcjonowania osób z zespołem Downa itp.
4. Dzień czwarty, 30.03.2023, godz. 9.00, miejsce- Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu:
➔ „Chodź, poznaj mój świat”- odwiedziny dzieci z SP 7 w Szkole Specjalnej, zorganizowanie dla nich warsztatów, zajęć integrujących, czytanie im książek itp.
5. Dzień piąty, 31.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
→ Oficjalne rozwiązanie konkursu międzyszkolnego „Bez barier” na zaprojektowanie i stworzenie logo przedstawiającego integrację osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi, nagrodzenie zwycięzców.
➔ Otwarcie wystawy nagrodzonych prac w konkursie „Bez barier”.
➔ „Turniej wiedzy”- zabawa, w czasie której wytypowani miesiąc wcześniej uczestnicy (po 3 uczniów z każdej klasy) będą odpowiadać na pytania związane z niepełnosprawnościami.