Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Ten sport jest idealną drogą rozwoju". Wywiad z instruktorką akrobatyki

Akrobatyka staje się coraz popularniejszą dyscypliną. Stanowi idealną drogę do ogólnego rozwoju ciała. Spotkaliśmy się z Dominiką Przywarą - instruktorką akrobatyki oraz właścicielką Mieleckiego Centrum Akrobatyki, aby porozmawiać nieco o tej dyscyplinie.
"Ten sport jest idealną drogą rozwoju". Wywiad z instruktorką akrobatyki

Autor: fot. Mieleckie Centrum Akrobatyki

Zanim przejdziemy do rozmowy o samej akrobatyce, opowiedz nam kilka słów o sobie.

Nazywam się Dominika Przywara. Jestem właścicielką Mieleckiego Centrum Akrobatyki, instruktorem, magistrem Wychowania Fizycznego. 

Zawsze marzyłam o tym, żeby trenować akrobatykę. Niestety w Mielcu tej dyscypliny nie było. Tak naprawdę najbliższy klub znajdował się kilkadziesiąt kilometrów stąd. Moi rodzice nie mieli możliwości, żeby dowieźć mnie na te zajęcia, więc skończyło się na marzeniach. Pomysł na to, żeby otworzyć nasze Mieleckie Centrum Akrobatyki wziął się stąd, że chciałam spełniać marzenia dzieci, których ja w dzieciństwie spełnić nie mogłam. Chcę ułatwić tę drogę najmłodszym, którzy mają podobne zainteresowania do moich.

Dla kogo jest akrobatyka?

Każdy może zacząć swoją przygodę z akrobatyką. Bez względu na wiek, poziom zaawansowania, jest to idealna droga do samorozwoju. Jeśli ktoś ma do tego predyspozycje, pasję i widać to od samego początku, to w naszym przypadku, przenosimy go do grupy zaawansowanej, gdzie ma możliwość trenowania w większej ilości, a jeśli te umiejętności nie są jeszcze wypracowane, to zostaje w grupie podstawowej i powoli te umiejętności nabywa.

Jak wyglądają Wasze zajęcia?

Trenuje u nas około 300 osób. Są to zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najmłodsza grupa, która z nami trenuje to 3-4 latki. Prowadzona jest ona przez trenerkę Marlenę, u której również widać ogromną pasję, zaangażowanie. W tej grupie widać, jaki postęp wykonały dzieci od momentu przyjścia na salę. Początki były trudne – wkradł się straszny chaos, zamieszanie. Obecnie dzieciaki potrafią wykonać trudne koordynacyjnie elementy, więc jesteśmy z nich mega dumni. Zajęcia z akrobatyki są możliwością do ogólnego rozwoju dziecka. Oprócz wymienionych 3-4 latków mamy też starsze grupy, m.in. grupa zaawansowana, która trenuje w tym momencie 3 razy w tygodniu i przygotowuje się do startu w zawodach. Zaczęliśmy swoją pracę z dziećmi w sierpniu. Nie możemy oczywiście porównywać się jeszcze z grupami, które trenują od lat, ale idzie to wszystko w naprawdę świetnym kierunku.

Czy oprócz samych zajęć i rozwoju dzieci na sali, będziecie chcieli dać im możliwość od występów na zawodach wyższej rangi? 

W przyszłości mamy ambicję na to, aby startować w zawodach wyższej rangi. Współpracy z nami podjął się trener Olek, który na pewno umożliwi zdobycie wszelakich umiejętności do tego potrzebnych. Jest to były zawodnik kadry narodowej, wiele razy zostawał do niej powoływany. Osiągnięcia mówią same za siebie, ponieważ jest wielokrotnym Mistrzem Polski juniorów i seniorów w akrobatyce sportowej. Reprezentował też nasz kraj na Mistrzostwach Świata czy Europy, zajmując wysokie miejsca. Myślę, że te sukcesy na pewno się pojawią.

Kto prowadzi na Waszej sali? Kim są trenerzy?

W tym momencie w naszej kadrze jest 8 osób – 7 trenerów i Anetka, którą nazywamy „ciocią Anetką”. Jest z nami zawsze podczas zajęć. Stanowi pomoc trenera i odpowiada za kontakt z rodzicem i dziećmi. Idąc po kolei – trenerka Gabrysia była również zawodniczką kadry narodowej, zajęła m.in. 1. miejsce w Pucharze Polski w akrobatyce sportowej i zdobywała liczne medale na turniejach międzynarodowych. Wiktoria, siostra Gabrysi, prowadzi u nas zajęcia z akrobatyki powietrznej. Jest to trenerka, która występowała m.in. na polskiej i zagranicznej scenie „Mam Talent”, ale również z osiągnięciami na zawodach międzynarodowych. Lena – była zawodniczka kadry narodowej i licencjonowany trener Polskiego Związku Gimnastycznego. Olek i Marlena to trenerzy, o których rozmawialiśmy wcześniej. Weronika prowadzi zajęcia z gimnastyki artystycznej. Jej największą pasją jest taniec, a na co dzień pracuje jako instruktor fitness. Znamy się od lat, razem studiowałyśmy.

Co daje akrobatyka najmłodszym?

Zajęcia z akrobatyki są idealne dla najmłodszych, z tego względu, że ta aktywność stanowi globalny rozwój ciała. Rozwija się tutaj wiele umiejętności – gibkość, siła, szybkość, koordynacja, skoczność – tak naprawdę pracuje tutaj całe ciało. Moim zdaniem, jest to świetna dyscyplina do rozpoczęcia swojej przygody ze sportem. Stanowi bazę do trenowania innych dyscyplin.

Jak wyglądają Wasze plany na przyszłość?

Podjęliśmy decyzję o zrzeszeniu się z Polskim Związkiem Fit Kid. Fit Kid to nowoczesna, wszechstronna dyscyplina sportu, będąca kombinacją form gimnastycznych (gimnastyki sportowej, akrobatycznej i artystycznej), elementów show, tańca oraz ekspresji ruchowej. Układy ćwiczeń wykonywane do muzyki (indywidualnie w zespołach lub formacjach) eksponują siłę, gibkość, równowagę, zwinność oraz koordynację ruchową zawodniczek i zawodników w różnych kategoriach wiekowych (od lat 4 po seniorów). Obecnie pracujemy nad wewnętrznym zawodami dla wszystkich trenujących u nas dzieci, które zakończą obecny rok szkolny oraz Aktywnym Dniem Mamy. 

Na pewno zorganizujemy w naszym Mieleckim Centrum Akrobatyki półkolonie. Będą mogły przyjść do nas zarówno dzieci, które z nami już trenują, jak i nowe osoby, chcące spróbować swoich sił z tego typu zajęciami. Półkolonie nie będą stanowić tylko samej akrobatyki, ale również pobawimy się przy innych dyscyplinach sportowych, ale i zorganizujemy różnego rodzaju wycieczki. Od września chcemy uruchomić dodatkowe grupy. Wiele osób zadaje nam pytania, jak będzie wyglądać rekrutacja. W pierwszej kolejności będą przyjęte dzieci, które u nas już trenowały. Na pewno będziemy mieć też miejsca dla tych, którzy są na liście rezerwowej – jest to ok. 60 osób. Miejsc dla dzieci, które jeszcze się z nami nie spotkały również będziemy mieć sporo. Obecnie przygotowujemy się również do zawodów zespołowych w Rzeszowie, które odbędą się 3 czerwca.

Jakie doświadczenia udało się wynieść z poprzednich zawodów?

Poprzednie zawody, w jakich było nam dane wziąć udział, były ogromnym przeżyciem dla samych dzieci, nas, trenerów, jak i rodziców. Stres był ogromny, ale sporo lekcji wynieśliśmy. Na pewno zawody tego typu pokazują, że radość dzieci ze startu i to, w jaki sposób one to przeżywają, daje ogromną motywację do dalszego działania. Pokazuje nam to, że mamy dla kogo pracować i że razem możemy wiele.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi  z Markowej” „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”  „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” - projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwi z Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, wystawa – 23 listopada, godz. 18, Sala Kameralna Domu Kultury SCK.W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów, mieszkańców Markowej na Podkarpaciu. Małżeństwo Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci zostało rozstrzelane przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc Żydom prześladowanym przez Niemców. Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.Program wydarzenia pod nazwą „Opowiem Ci o Sprawiedliwych” składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekcja niepowtarzalnego koncertu beatyfikacyjnego „Rodzina Ulmów - Sprawiedliwi z Markowej”, w którym wystąpili m.in. bracia Golcowie, Piotr Rubik, Andrzej Lampert, Izabela Szafrańska oraz Abraham Frid z Nowego Jorku. Koncert, na który zapraszał papież Franciszek, prezentowany był m.in. w Rzymie. Drugim elementem wydarzenia będzie spotkanie autorskie z księdzem Pawłem Tołpą, współautorem książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”. Mielczanie będą mogli także obejrzeć wystawę pod tytułem „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, autorstwa Mirosława Nizio – projektanta Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej, którą prezentowano na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. W trakcie wydarzenia zostanie wręczony medal im. Rodziny Ulmów „Ratującym życie”. Dodatkowo prelekcję pod tytułem „Mieleccy Sprawiedliwi” wygłosi dr Jerzy Skrzypczak, zastępca dyrektora SCK ds. Muzeum Regionalnego w Mielcu. Wstęp – bezpłatne wejściówki w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna), sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.11.2024
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test