Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Ten sport jest idealną drogą rozwoju". Wywiad z instruktorką akrobatyki

Akrobatyka staje się coraz popularniejszą dyscypliną. Stanowi idealną drogę do ogólnego rozwoju ciała. Spotkaliśmy się z Dominiką Przywarą - instruktorką akrobatyki oraz właścicielką Mieleckiego Centrum Akrobatyki, aby porozmawiać nieco o tej dyscyplinie.
"Ten sport jest idealną drogą rozwoju". Wywiad z instruktorką akrobatyki

Autor: fot. Mieleckie Centrum Akrobatyki

Zanim przejdziemy do rozmowy o samej akrobatyce, opowiedz nam kilka słów o sobie.

Nazywam się Dominika Przywara. Jestem właścicielką Mieleckiego Centrum Akrobatyki, instruktorem, magistrem Wychowania Fizycznego. 

Zawsze marzyłam o tym, żeby trenować akrobatykę. Niestety w Mielcu tej dyscypliny nie było. Tak naprawdę najbliższy klub znajdował się kilkadziesiąt kilometrów stąd. Moi rodzice nie mieli możliwości, żeby dowieźć mnie na te zajęcia, więc skończyło się na marzeniach. Pomysł na to, żeby otworzyć nasze Mieleckie Centrum Akrobatyki wziął się stąd, że chciałam spełniać marzenia dzieci, których ja w dzieciństwie spełnić nie mogłam. Chcę ułatwić tę drogę najmłodszym, którzy mają podobne zainteresowania do moich.

Dla kogo jest akrobatyka?

Każdy może zacząć swoją przygodę z akrobatyką. Bez względu na wiek, poziom zaawansowania, jest to idealna droga do samorozwoju. Jeśli ktoś ma do tego predyspozycje, pasję i widać to od samego początku, to w naszym przypadku, przenosimy go do grupy zaawansowanej, gdzie ma możliwość trenowania w większej ilości, a jeśli te umiejętności nie są jeszcze wypracowane, to zostaje w grupie podstawowej i powoli te umiejętności nabywa.

Jak wyglądają Wasze zajęcia?

Trenuje u nas około 300 osób. Są to zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najmłodsza grupa, która z nami trenuje to 3-4 latki. Prowadzona jest ona przez trenerkę Marlenę, u której również widać ogromną pasję, zaangażowanie. W tej grupie widać, jaki postęp wykonały dzieci od momentu przyjścia na salę. Początki były trudne – wkradł się straszny chaos, zamieszanie. Obecnie dzieciaki potrafią wykonać trudne koordynacyjnie elementy, więc jesteśmy z nich mega dumni. Zajęcia z akrobatyki są możliwością do ogólnego rozwoju dziecka. Oprócz wymienionych 3-4 latków mamy też starsze grupy, m.in. grupa zaawansowana, która trenuje w tym momencie 3 razy w tygodniu i przygotowuje się do startu w zawodach. Zaczęliśmy swoją pracę z dziećmi w sierpniu. Nie możemy oczywiście porównywać się jeszcze z grupami, które trenują od lat, ale idzie to wszystko w naprawdę świetnym kierunku.

Czy oprócz samych zajęć i rozwoju dzieci na sali, będziecie chcieli dać im możliwość od występów na zawodach wyższej rangi? 

W przyszłości mamy ambicję na to, aby startować w zawodach wyższej rangi. Współpracy z nami podjął się trener Olek, który na pewno umożliwi zdobycie wszelakich umiejętności do tego potrzebnych. Jest to były zawodnik kadry narodowej, wiele razy zostawał do niej powoływany. Osiągnięcia mówią same za siebie, ponieważ jest wielokrotnym Mistrzem Polski juniorów i seniorów w akrobatyce sportowej. Reprezentował też nasz kraj na Mistrzostwach Świata czy Europy, zajmując wysokie miejsca. Myślę, że te sukcesy na pewno się pojawią.

Kto prowadzi na Waszej sali? Kim są trenerzy?

W tym momencie w naszej kadrze jest 8 osób – 7 trenerów i Anetka, którą nazywamy „ciocią Anetką”. Jest z nami zawsze podczas zajęć. Stanowi pomoc trenera i odpowiada za kontakt z rodzicem i dziećmi. Idąc po kolei – trenerka Gabrysia była również zawodniczką kadry narodowej, zajęła m.in. 1. miejsce w Pucharze Polski w akrobatyce sportowej i zdobywała liczne medale na turniejach międzynarodowych. Wiktoria, siostra Gabrysi, prowadzi u nas zajęcia z akrobatyki powietrznej. Jest to trenerka, która występowała m.in. na polskiej i zagranicznej scenie „Mam Talent”, ale również z osiągnięciami na zawodach międzynarodowych. Lena – była zawodniczka kadry narodowej i licencjonowany trener Polskiego Związku Gimnastycznego. Olek i Marlena to trenerzy, o których rozmawialiśmy wcześniej. Weronika prowadzi zajęcia z gimnastyki artystycznej. Jej największą pasją jest taniec, a na co dzień pracuje jako instruktor fitness. Znamy się od lat, razem studiowałyśmy.

Co daje akrobatyka najmłodszym?

Zajęcia z akrobatyki są idealne dla najmłodszych, z tego względu, że ta aktywność stanowi globalny rozwój ciała. Rozwija się tutaj wiele umiejętności – gibkość, siła, szybkość, koordynacja, skoczność – tak naprawdę pracuje tutaj całe ciało. Moim zdaniem, jest to świetna dyscyplina do rozpoczęcia swojej przygody ze sportem. Stanowi bazę do trenowania innych dyscyplin.

Jak wyglądają Wasze plany na przyszłość?

Podjęliśmy decyzję o zrzeszeniu się z Polskim Związkiem Fit Kid. Fit Kid to nowoczesna, wszechstronna dyscyplina sportu, będąca kombinacją form gimnastycznych (gimnastyki sportowej, akrobatycznej i artystycznej), elementów show, tańca oraz ekspresji ruchowej. Układy ćwiczeń wykonywane do muzyki (indywidualnie w zespołach lub formacjach) eksponują siłę, gibkość, równowagę, zwinność oraz koordynację ruchową zawodniczek i zawodników w różnych kategoriach wiekowych (od lat 4 po seniorów). Obecnie pracujemy nad wewnętrznym zawodami dla wszystkich trenujących u nas dzieci, które zakończą obecny rok szkolny oraz Aktywnym Dniem Mamy. 

Na pewno zorganizujemy w naszym Mieleckim Centrum Akrobatyki półkolonie. Będą mogły przyjść do nas zarówno dzieci, które z nami już trenują, jak i nowe osoby, chcące spróbować swoich sił z tego typu zajęciami. Półkolonie nie będą stanowić tylko samej akrobatyki, ale również pobawimy się przy innych dyscyplinach sportowych, ale i zorganizujemy różnego rodzaju wycieczki. Od września chcemy uruchomić dodatkowe grupy. Wiele osób zadaje nam pytania, jak będzie wyglądać rekrutacja. W pierwszej kolejności będą przyjęte dzieci, które u nas już trenowały. Na pewno będziemy mieć też miejsca dla tych, którzy są na liście rezerwowej – jest to ok. 60 osób. Miejsc dla dzieci, które jeszcze się z nami nie spotkały również będziemy mieć sporo. Obecnie przygotowujemy się również do zawodów zespołowych w Rzeszowie, które odbędą się 3 czerwca.

Jakie doświadczenia udało się wynieść z poprzednich zawodów?

Poprzednie zawody, w jakich było nam dane wziąć udział, były ogromnym przeżyciem dla samych dzieci, nas, trenerów, jak i rodziców. Stres był ogromny, ale sporo lekcji wynieśliśmy. Na pewno zawody tego typu pokazują, że radość dzieci ze startu i to, w jaki sposób one to przeżywają, daje ogromną motywację do dalszego działania. Pokazuje nam to, że mamy dla kogo pracować i że razem możemy wiele.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet Zaduszki jazzowe z udziałem Big Mielec Band i Krzysztof Mysona Quartet – sala widowiskowa Domu Kultury SCK, 2 listopada, godz. 18. Organizator – Dom Kultury SCK. Bilety w cenie 30 zł w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl. Bilety będą w sprzedaży od 26 października. * * *„Zaduszki jazzowe” jak zawsze przyciągają uwagę miłośników muzyki jazzowej, a gospodarzem koncertu jest od lat Big Mielec Band prowadzony przez Waldemara Ozgę. Tak będzie też w tym roku. Wokalnie zespół wesprą: Jagoda Huber, Kasia Dudzik i Janek Szynal. Zespół powstał z inicjatywy Waldemara Ozgi i pod jego kierunkiem od 23 lat doskonali warsztat wykonawczy. W repertuarze zespołu znajdują się standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. W skład zespołu wchodzą absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. Zespół koncertuje w Polsce i poza granicami kraju. Koncert rozpocznie Krzysztof Mysona Quartet, zespół złożony z młodych muzyków. Grupa koncentruje się głównie na kompozycjach lidera, które łączą melodyjne podejście do jazzu z eksploracją nowoczesnych brzmień, jednocześnie czerpiąc z bogatej tradycji tego gatunku. W ich repertuarze znajdują się także znane utwory innych twórców, które w oryginalny sposób interpretują, nadając im nowe życie i unikalny charakter. Skład zespołu: Krzysztof Mysona – kontrabas, Bartłomiej Longosz – saksofon, Mateusz Ozga – fortepian, Bartłomiej Dybel – perkusja. Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.11.2024
Dziady A. Mickiewicza w wykonaniu Teatru „Po godzinach” na deskach DK w Przecławiu Dziady A. Mickiewicza w wykonaniu Teatru „Po godzinach” na deskach DK w Przecławiu Dom Kultury w Przecławiu serdecznie zaprasza na:Dziady A. Mickiewiczaw wykonaniu Teatru „Po godzinach”3 listopada 2024r. godz. 18:00 Ten pełen symboliki i tajemniczości spektakl opowiada o daremnych próbach odprowadzenia dusz do światła, skłaniając do refleksji nad naszą relacją z tym, co niewidoczne.Te nieudane rytuały wskazują na moment, w którym kruszą się stare przeświadczenia, a ciemność i niepewność rzucają nam wyzwanie do odnalezienia nowych znaczeń.Zapraszamy Cię w podróż w głąb podświadomości, gdzie nawet symbole nie zawsze oddają wielkość tego, co gnieździ się w głuszy. Co to będzie?Przyjdź i zobacz, choć ciemno wszędzie…Obsada:ADAM MICKIEWICZ-#MarcinWąsikKOBIETA- #ŁucjaKopaczGUŚLARZ-#KingaHalikSTARZEC- #JorgedelasHerasCHÓR- #SylwiaBacewicz #AlicjaDziura #KingaBielec #ŁucjaKopacz #AnnaBratek #MarcinKopacz #SabinaBurek #MirosławZielińskiANIOŁEK RÓZIA: #JoannaHalik ANIOŁEK JÓZIO: #MirosławZielińskiWIDMO ZŁEGO PANA: #MichałWyzgaPUCHACZ: #AnnaLipiórKRUK: #PawełBacewiczSOWA: #KasiaTaraszkaDZIEWCZYNA: #SylwiaBacewiczWIDMO MŁODZIEŃCA: #PawełBacewiczPASTERKA: #AnnaBratekTwórcy:Scenariusz: #AdamMickiewicz, #SylwiaBacewiczReżyseria: #AngelikaTaraszka, Reżyseria artystyczna: #JorgedelasHerasScenografia i kostiumy: #JoannaHalik #MarcinDorociakReżyseria świateł: #RobertDarłakReżyseria dźwięku: #MariuszMatuszkiewiczBilety do nabycia na stronie: https://bilety.dkprzeclaw.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 03.11.2024
Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” Wernisaż wystawy płaskorzeźby Tadeusza Płeszki „Historia polskiego orła” – 8 listopada, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Tadeusz Płeszka od ponad 50 lat tworzy płaskorzeźby w drewnie lipowym. Jego ulubionym tematem są polskie orły. Orla kolekcja zawiera 30 płaskorzeźb niepolichromowanych. W sumie artysta stworzył około 100 prac o różnorodnej tematyce Tadeusz Płeszka urodził się w 1936 roku w Skopaniu, w powiecie tarnobrzeskim. Od 1960 do 1993 roku pracował w WSK Mielec. Żonaty, dwoje dzieci - córka i syn. Od 31 lat na emeryturze.Początków swojej pracy artystycznej upatruje w dzieciństwie. Jako mały chłopiec robił z drewna zabawki. To zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie lipowym ujawniło się ze zdwojoną siłą w latach siedemdziesiątych. Płaskorzeźba stały się jego prawdziwą pasją. Z czasem został profesjonalnym rzeźbiarzem.Dziełem jego życia jest kolekcja orłów zatytułowana: „Godło państwowe Polski w rozwoju historycznym". Zdaniem artysty, temat orła pojawił się w jego działalności artystycznej z powodu fascynacji godłem państwowym. Uważa, że tworząc orły, wypełnia pewną misję patriotyczną. Rzeźbienie tej kolekcji zajęło artyście 10 lat życia. Tworzył ją niejako „po godzinach”, bo wówczas pracował jeszcze zawodowo. Pierwszy orzeł pochodził z denara Bolesława Chrobrego z początku XI wieku, trzydziesty - to godło obecnej Rzeczypospolitej. W jego dorobku artystycznym znajdują się prace o różnej tematyce: sceny rodzajowe, krajobrazy, herby miast polskich, motywy kwiatowe, maski, sceny religijne, postacie wiejskie, sceny z życia wsi, sceny myśliwskie.Jego prace, a zwłaszcza historię orła polskiego, eksponowano przy różnych okazjach, podczas świąt państwowych, kiermaszów, wizyt Polonii, uroczystości organizowanych przez instytucje społeczno-polityczne. Jego dorobek jest prezentowany corocznie w Muzeum Regionalnym w Mielcu, w Domu Kultury SCK, w gminnych ośrodkach kultury. Za swoją działalność twórczą został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Artysta podkreśla, że jego prace są w posiadaniu wybitnych osobistości. „Madonnę” Jana Płeszki otrzymał Jan Paweł II, a herb Mielca spod dłuta artysty - prezydent Lech Wałęsa. Prace artysty trafiły do Kanady, USA, Francji, Niemiec, Włoch, Anglii, Rosji, Węgier, Japonii, Ukrainy, Czech i Słowacji. Jego kolekcja orłów była wystawiana w 1996 roku na międzynarodowych targach w szwajcarskiej Bazylei. Płaskorzeźby artysty pokazano w Teleexpresie, a także w TVP Kraków i TVP Rzeszów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.11.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 17°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test